25.11.11

Recenze: Věc: Počátek [The Thing] - 60%

Aby bylo jasno: Tento film není remake ani reboot. Je to stoprocentní prequel.Málokdo ví, že "Věc" je původně povídka s názvem "Who Goes There?", která byla zfilmována už v roce 1951. S tou nemá Věc: Počátek nic společného. Jde o prequel slavné Věci Johna Carpentera z roku 1982 a odehrává se těsně před ní, především na norské základně (jejíž neslavný konec jsme viděli v Carpenterově filmu).

Carpenterova Věc je pro mnoho lidí kultovní záležitost, která na počátku 80. let slušně posunula hranice filmového hororu a je za to dodnes uctívána. Podíval jsem se na ni před pár dny znovu a stále musím konstatovat, že její gradace, práce se střihem, zvukem a hudbou je nadčasová, stejně jako triky, které překvapivě dobře fungují dodnes. Jakýkoliv pokus o její remake, reboot, prequel nebo cokoliv podobného musí být dnes nutně brán jako v lepším případě zbytečnost, v horším případě svatokrádež.

Naštěstí je od počátku jasné, že tvůrci nového filmu Carpenterovu Věc zbožňují a nechtěli naštvat její fanoušky. Je to trochu podobný případ jako Antalovi Predátoři, s tím nešťastným rozdílem, že děj Věci dost dobře nijak zajímavě permutovat nemůžete, aniž byste se vzdálili atmosféře originálu. Prostě musíte mít několik lidí v klaustrofobickém studeném prostředí a něco slizkého, co jde po nich (a do nich). Můžete si jen vymyslet, jak strašně a v jakém pořadí zahynou. A nemůžete si moc vymýšlet, jak to celé skončí, protože to je víceméně dáno první Věcí.

Tvůrci Věci: Počátku měli rozhodně Carpenterovu Věc velice rádi a velmi se snažili, aby kontinuita seděla. Norská základna byla prý precizně zrekonstruována ze záběrů, které jsou vidět v Carpenterově filmu. A zde můžete vidět srovnání posledního záběru Věci: Počátku s jedním z prvních záběrů Carpenterovy Věci:

The Things


(Rozdílného zabarvení si nevšímejte, to není záměrný filtr ale nedokonalá filmová kopie. Nechtělo se mi to korigovat.)

I triky jsou zvládnuty velmi slušně a - řekl bych - pietně. Je v nich sice CGI, ale základem je poctivá práce s latexovými kostýmy a modely. CGI je použito k odstranění hlav a končetin nebo k dodělání ohně. Což je přesně ten správný způsob, jak by se triky měly dělat. I když se ve filmu prohánějí velmi nepřirozené bytosti, ve většině scén vypadají jako něco, co má správnou váhu a setrvačnost, a ne jako počítačový obraz vložený do reálného záběru.Hlavní hrdinkou je tentokrát žena (Mary Elizabeth Winsteadová, Ramona ze Scotta Pilgrima), která je půvabná vědkyně, ale když jde do tuhého, dokáže být nejvíc hardcore ze všech, v čemž jistě ne náhodou připomíná jistou Ellen Ripleyovou. Zbylé osazenstvo (zdaleka nejen Norové) je pak především potrava.

Ale proč těch pouhých 60%? Když pominu některé méně vydařené kusy filmu, jako například finále "musíme tam mít něco překvapivého, tak tam dáme tohleto, i když to vlastně překvapivé není, jenom nudné", drobné problémy s kontinuitou (nepřebývá nakonec u talíře jedna rolba?) a makeup a účesy, které moc nevypadají na 80. léta, hlavní problém je v tom, že se vůbec někdo někde rozhodl, že svět potřebuje tento film, a že se jeho tvůrci rozhodli natočit ho jako variaci/kopii/poctu originálu. Od té doby uplynulo 30 let, filmové horory jsou někde trochu jinde, a i kdyby někdo natočil Věc 2 třeba už v roce 1984, stejně by to byla přinejlepším "dobrá kopie".

A to je Věc: Počátek. Docela věrná kopie/variace/pocta originálu, která není úplně blbá. Stačí vám to?

14 komentářů:

 1. Čekala jsem teda větší průšvih. Je to film pro kino, nebo stačí nějaký domácí filmový večer?

  OdpovědětVymazat
 2. Myslim, ze je to potreba videt v kine, protoze je znacna cast filmu ve tme a na monitoru / v TV to bude blbe videt...

  OdpovědětVymazat
 3. Strelec v nove verzi ma jinou bundu - FAIL ;)

  Povazuji se za velkeho fanouska puvodnihu filmu, Blu-ray verze je skvely remaster. Tahle nova Vec pusobi...jak rekl Franta...zbytecne. Ale recenzi jsi mne trochu nalakal. Dik :)

  OdpovědětVymazat
 4. Díky. Jdu shánět pro Věc sparing partnera s dostatečnou mírou klaustrofobie, aby si film pořádně užil.

  OdpovědětVymazat
 5. Film jsem videl v kině a to byla chyba. Už se nebudu znovu rozčilovat. Tohle mělo jít přímo na video. Ztráta času.

  OdpovědětVymazat
 6. Ztráta času a vyhazování peněz za kino, viděno na promítání ČSFD....za peníze si radši kupte 4 pivka.

  OdpovědětVymazat
 7. Aby bylo jasno - tohle je 100% remake převlečený za prequel.

  OdpovědětVymazat
 8. Souhlasim s anonymem nademnou.

  Me se to do jisty miry libilo hodne, protoze to prave byl druhy zalev stejnyho caje, kterej mi tak chutnal.

  Na druhou stranu mi prislo, ze si tvurci vyplejtvali spoustu veci hned od zacatku a prisli jsme tak o mozna nejnapinavejsi cast filmu. Budovani napeti mi neprislo dostatecne konzistentni, atmosfera a interakce lidi/vykresleni charakteru slabsi nez v carpenterovi.

  Asi bych nejvic ocenil, kdyby se jim podarilo udelat syrovejsi a hustejsi verzi. Treba i s min pocetnou posadkou...

  Libila se mi dodrzena estetika... teda skoda ze ty lidi nevypadali vic 80kove, ale v tomhle smeru tam nebylo zadny zasadni zklamani.

  V ramci zanru celkove spis nadprumer.

  OdpovědětVymazat
 9. ale jo, ani to nebolelo doma v HD...mimochodem, teď už by zápletka filmu nefungovala, bo má každej bílý blomby :)

  OdpovědětVymazat
 10. comixed http://czbarometr.blogspot.com/2011/12/vec.html

  OdpovědětVymazat
 11. Zaruceny zpusob, jak poznat, ze u vas radi Vec: mate umytou koupelnu...

  OdpovědětVymazat
 12. Skuknuté na HBO. Dobre urobené po vizuálnej stránke, ale nudil som sa ;-(. Prekvapenie na konci bolo imho trápne, to rozhodne filmu hodnotu nepridalo. Úplne záverečná scéna medzi titulkami ale bola slušným nadpojením na Carpentrovku. Za to tvorcom potles.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.