8.11.11

Recenze: Ocelová pěst [Real Steel] - 60%

Blízká budoucnost. Hugh Jackman, kdysi úspěšný boxer, se živí jako majitel bojového boxujícího robota, kterého nasazuje do zápasů (o peníze) s jinými bojovými roboty. Nedaří se mu. Pak je nucen mít s sebou nějakou dobu svého malého syna (který ho nezajímá a radši by ho neviděl) a ten mu pomůže 1) najít sebe samého, 2) vycvičit nového robota outsidera, 3) profit.Na Ocelové pěsti je nejúžasnější to, že je to film Shawna Levyho (obě Noci v muzeu, nový Růžový panter) a přesto se mi z něj nechce zvracet! Dokonce je podstatně lepší, než jsem se obával.

Klíč tkví v tom, že film rozhodně není přehlídkou akce a triků, nýbrž se snaží být relativně komorní a opravdu hodně připomíná ty lepší díly série Rocky. Když vidíme, jak je Jackman vpodstatě na dně a musí se svým rezavým robotem v náklaďáku objíždět venkovské tancovačky, aby měl co do huby, je to slušně působivé. Dokonce i ten chlapeček není úplně otravný a tradiční "výcviková a vítězná montáž" funguje přesně jak má.

Když dojde na očekávané robotí souboje, výsledek je, řekl bych, přesně podle očekávání. Roboti jsou slušně navrženi, triky jsou ucházející, jen občas je znát, že se roboti pohybují příliš svižně na to, jak velcí a těžcí by měli být (zřejmě jejich animace vznikla pomocí motion capture skutečných boxerů, kteří nevážili tunu).


A ještě jsem byl poněkud překvapen závěrem, kdy ***SPOILER*** jsem očekával, že to robot "našich" strašlivě nandá robotovi "těch zlých" a rozfláká ho na padrť, ale místo toho to všechno vyšumí do klidného ztracena, jako kdybychom se dívali na nějaký artfilm s poselstvím ***KONEC SPOILERU***.

Ocelová pěst rozhodně není artfilm a rozhodně nemá poselství. Je to z 95% předvídatelný film a mírné potěšení z jeho sledování tkví v tom, že se tvůrci drželi tradičního stylu těchto filmů a moc toho nezmrvili.

P.S: Většina kopií je u nás z nějakého šíleného důvodu DABOVANÁ!

15 komentářů:

 1. ja "šíleného důvodu DABOVANÁ" a co deti. primarni cilova skupina.

  OdpovědětVymazat
 2. Nepřipadá mi, že by primární cílová skupina např. prvního Rockyho byly děti... Pokud by primární skupina byly děti, očekával bych o dost jiný film se zásadně jiným koncem.

  OdpovědětVymazat
 3. Františku, věta "... a ten mu pomůže profit" asi není úplně česky.

  OdpovědětVymazat
 4. Šílenej důvod - asi jako u dalších 90% filmů v kině, kde dabing mrví film. Čechy krásné, Čechy mé :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Svetoobcan ? To nemuze byt danove vyhodne ..

  OdpovědětVymazat
 6. DogLike: rekl bych, ze je to narazka na slipovy skritky... akorat profit je az cislo 4 :D

  OdpovědětVymazat
 7. Asi mi měkne mozek, ale já bych dal klidně 80%, protože mi u téhle zatraceně předvídatelné mutace Rockyho, Over the Top, Transformers a E.T. bylo prostě děsně dobře a všechna ta klišé mi v tomhle old school provedení chutnala, tak proč ne :o)

  OdpovědětVymazat
 8. ad dabing: to je jednoduché, distributor to samozřejmě neviděl, spojil si "jsou tam roboti = je to pro děti" a nechal to nadabovat.

  OdpovědětVymazat
 9. Bylo to od zacatku zamysleno jako rodinny film, jak v Americe (lze najit na webech), tak u nas, proto me ten dabing vubec neprekvapuje. Byl jsem na tom se dvema syny (6 a 10 let), kteri se oba naramne bavili, takze ucel to jednoznacne splnilo. M.

  OdpovědětVymazat
 10. Ano, roboti jsou motion capturing živých boxerů: http://www.deathfall.com/forums/content.php?7681-Real-Steel-Hard-hitting-effects

  OdpovědětVymazat
 11. The_Balrog: Nechci delat chytraka, ale mohli tem boxerum dat na ruce a nohy aspon nejaka zavazi, pak by ty pohyby vypadaly vic jako pohyby tezkych robotu...

  OdpovědětVymazat
 12. Závaží by nepomohlo, stejně by byli moc pružní v pase a v kolenou. Ale imho, by vůbec roboti neměli být zpomalení. Přestože mají zyšší hmotnost, mají na druhou stranu mnohem větší "sílu". Takže pokud jim čerpadlo čerpá hydraulickou kapalinu dost rychle, dokážou švihnout rychleji než člověk. A taky, Franto, jsme v budoucnosti

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, píši z budoucnosti a potvrzuji že čerpadla tu čerpají hydraulické kapaliny rychleji a boxování obřích plechových robotů je oblíbená rodinná zábava. Jo a Kevin Spacey zmizel na K-PAX.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.