8.11.11

Recenze: Mistrovský plán [Tower Heist] - 40%

"Věž" je luxusní mrakodrap u Central Parku. Ben Stiller v něm dělá šéfa bezpečnosti. Když se ukáže, že zdejší multimilionář (Alan Alda) podvedl většinu zaměstnanců (zpronevěřil životní vklady, které u něj investovali), Stiller za pomoci několika dalších (ex-) zaměstnanců a souseda zlodějíčka (Eddie Murphy) se rozhodnou provést ďábelský plán a multimilionářovi vykrást jeho tajný sejf v nejvyšším a nejstřeženějším patře.K málokomu v současném Hollywoodu cítím podobnou nenávist jako k Brettu Ratnerovi (Červený drak, všechny Křižovatky smrti, X-Men: Poslední vzdor). Jeho filmy jsou pro mě esencí nezajímavosti, protože i když často stojí spoustu peněz a hrají v nich schopní herci, téměř ničím mě neoslovují a přitom nejsou tak blbé, abych se mohl jejich blbostí bavit. Mistrovský plán v tomto trendu úspěšně pokračuje.

Zajímavé je herecké složení, kde kromě A-hvězdy Bena Stillera (je snad ještě pořád A-hvězda, nebo jsem něco zaspal?) najdeme tyto lidi:

 • Eddie Murphy (kdysi slavný komik)
 • Alan Alda (kdysi slavný M*A*S*H)
 • Matthew Broderick (kdysi slavný Matthew Broderick)
 • Téa Leoniová (před pár lety sex symbol)
 • Gabourey Sidibeová (před pár lety oceňovaná titulní role ve filmu Precious)
 • Judd Hirsh (kdysi úspěšný televizní komik)
 • Michael Peña (alias "ten hispánec ve vedlejších rolích, jehož jméno si nepamatujete a neumíte napsat na české klávesnici")
 • Casey Affleck (bratr Bena Afflecka, před pár lety vyzdvihovaný jako vycházející hvězda)

I když z toho automaticky nevyplývá nic ohledně jejich hereckých kvalit, skoro to vypadá, jako kdyby byli záměrně obsazeni hlavně herci, kteří dnes mají problémy sehnat aspoň trochu slušnou roli.

Někteří z nich se docela snaží, ale většinu humoru zabíjí Rattnerova nudná, nenápaditá a polopatická režie.Scénář rozhodně není nějaké vrcholné dílo (ústřední zápletka je ve všech ohledech nesmyslná, aniž by tato nesmyslnost byla aspoň vyvážena zajímavými zvraty), ale dokážu si představit, že by z ní třeba Steven Soderbergh dokázal s tímto ansámblem vykřesat 90 minut odlehčené nenáročné zábavy. To se ovšem nestalo a Mistrovský plán má k Dannyho parťákům velmi daleko (a mimochodem má velmi daleko i k Dannyho parťákům 2 nebo 3).

Vpodstatě jsem po předchozích zkušenostech přesně něco takového čekal a bohužel jsem se nemýlil.

16 komentářů:

 1. Nedodržuji pitný režim, prostě málo piju.

  OdpovědětVymazat
 2. Myslím, že s tímto ansámblem by dokázal vykřesat 90 minut nekomplikované zábavy i Steven Segal.

  OdpovědětVymazat
 3. Opet postradam zasadni informace jako SMS, autobusy a full frontal. A je to uz po nekolikate. Frantisku, nestala by za zvazeni nejaka zmena povolani?

  OdpovědětVymazat
 4. V běžném americké komedii na full frontal většinou nenarazíte. Běžný američan také nejezdí autobusem, ale autem. Takže zbývají jen ty SMS, to by snad František mohl trochu rozvést...

  OdpovědětVymazat
 5. Běžný američan nepíše SMS, takže tím je to vyřízené.

  OdpovědětVymazat
 6. Nejsou žádní běžní američané...

  OdpovědětVymazat
 7. Mne se X-man:Last Standa líbil asi nejvíc z cele série. No minimalne stejně jako jednička.Naopak mě vůbec nenadchla nelogicka, zmatená a hurávlastenecka dvojka.

  OdpovědětVymazat
 8. Ben Stiller je v současné době hvězda A mínus

  OdpovědětVymazat
 9. Bezny American nepise SMS, ale textuje.

  OdpovědětVymazat
 10. Běžný američan nepíše.

  OdpovědětVymazat
 11. e.murphy je zakonzervovany ? uz 30 rokov vyzera rovnako.

  OdpovědětVymazat
 12. aaa to bude mozno celkom v pohode komedia. Znama vec je, ze fuka sa vie zabavat len na divnych picovinach. Hangover dal 10 percent tak pozor.

  OdpovědětVymazat
 13. e.murphy je imho cgi

  OdpovědětVymazat
 14. se mi libi, jak franta zacal lezt na nervy tim -ová :)

  OdpovědětVymazat
 15. FF, přestaň nesmyslně přechylovat, nebo tě smažu z oblíbených!!! na csfd taky vidíme Alba, Jolie, Leoni atd., tak laskavě nevymýšlej patvary!!

  OdpovědětVymazat
 16. Anonymní Anonymní řekl(a)...
  Běžný američan nepíše.
  10. listopadu 2011 8:46 (+ ostatni)

  Zato bezny Cech pise "american".

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.