22.2.11

Recenze: Ostrov Svaté Heleny - 30%

Zpěvák František (hraje ho zpěvák Laďa Kerndl) už mnoho měsíců neviděl svou dceru Helenu (Tatiana Vilhelmová). Opustí ho manželka a jeho nejlepší kamarád (Pavel Bobek) by chtěl ještě před smrtí Helenu vidět, což obojí dovede Františka k tomu, že se vydává Helenu hledat do nuzného městečka v Rumunsku, nazvaného Svatá Helena (tzn. žádný ostrov ve filmu není).Především bych si rád odbyl skutečnost, že film vznikal údajně velmi "na koleně", bez peněz, z dobré vůle, v průběhu asi pěti let, atd. atd... To ve mně může vzbuzovat lidský obdiv k tvůrcům, ale neznamená to, že k výsledku jejich práce, za který mám v kině zaplatit plné vstupné, budu kvůli tomu shovívavý.

Především je velký problém v tom, že ve filmu nejenže nehrají dobří herci, ale nehrají v něm žádní herci. V hlavní roli se snaží hrát Laďa Kerndl, který herec není a ještě dlouho nebude. Pár scén má Pavel Bobek (dtto) a pak především rumunští vesničané (což jsou také neherci, kteří mají dělat jako že hrají). Tatiana Vilhelmová je ve filmu asi pět minut.

Následně dochází k tomu, že jakmile se začne odehrávat na plátně něco jako dramatická filmová situace, výsledek je A) bizarní, B) nechtěně vtipný, C) je nám z něj stydno za lidi na plátně, D) vše výše uvedené současně. Scéna "je mi teskno po manželce, proto si pomažu obličej její Niveou a začnu plakat" by jistě v nějakém filmu s nějakým hercem mohla fungovat, ale nikoliv v tomto filmu s Kerndlem.

Přitom je ve filmu dost téměř dokumentárně syrového materiálu z Rumunska, který vypadá jako dokument o prostých chudých vesničanech (kteří jako kdyby vypadli z úvodních scén Borata). Jako dokument by to fungovalo. Ale pak se začne Kerndl vyptávat kde je jeho dcera a jakákoliv atmosféra je pryč. Kromě toho je film občas prokládán stařičkými němými 8mm záběry pravděpodobně skutečného mladého Kerndla na nějaké jeho skutečné výpravě po moři (hrál v lodní kapele), což by samo o sobě mohlo také vydat na zajímavý dokument, ale v tomto filmu to nemá co dělat (pravděpodobně těch záběrů bylo k dispozici málo, protože se dost opakují).

Film je doprovázen Kerndlovými písničkami, které nejsou špatné, ale připadaly mi výrazně nevhodné k tomu, co se na plátně dělo. Ale vlastně si nedokážu představit žádný hudební doprovod, který by se hodil k tomu, co se v tomto filmu na plátně dělo.

Kdyby se vyhodila úplně celá zápletka a zůstaly pouze dokumentární záběry z Rumunska, ve kterých se vesničané nesnaží hrát, mohl z toho být ucházející třicetiminutový dokument. Takhle je to spíše zrůdnost, je mi líto.

13 komentářů:

 1. Scéna "je mi teskno po manželce, proto si pomažu obličej její Niveou a začnu plakat" celkem fungovala v About Schimdt, ale tak Nicholson, ze.

  OdpovědětVymazat
 2. Když je mne teskno po žene taky si mažu, ale máslem a ne obličej.

  OdpovědětVymazat
 3. Ad. Anonymní 22. února 2011 8:43:

  Prosim, prosim, rekni ze chleba. PROSITM TE REKNI ZE CHLEBA!!!

  OdpovědětVymazat
 4. Kdo maže, ten jede?

  OdpovědětVymazat
 5. pivo je vraj tekuty chlieb, neplati to iste pre penis? (analogia k tomu maslu)

  OdpovědětVymazat
 6. Nivea mě dostala. Co teprve,kdyby si pomazal prdel její Niveou a pak v chatě plné Rumunů, kteří neměli přes rok ženu, začal plakat.

  OdpovědětVymazat
 7. Anonym 22.2. v 17:13: :)))))))))))

  OdpovědětVymazat
 8. Anonym 22. února 2011 12:52 Tedy tekutý penis vidět nechci :-/

  OdpovědětVymazat
 9. Zpěvák František (hraje ho moje maličkost) už mnoho měsíců neviděl svou bývalou přítelkyni (Jitushka). Opustí ho oba psi a jeho jediný kamarád (Tomáš Baldýnský) by chtěl ještě před smrtí Jitushku vidět, což obojí dovede Františka k tomu, že se vydává Jitushku hledat do nuzného městečka ve stepích za Prahou, nazvaného Svatá Jitushka (tzn. žádný penis ve filmu není).

  OdpovědětVymazat
 10. Ještě jsi zapomněl na Františkovu hudbu, anonyme nade mnou!

  OdpovědětVymazat
 11. Především,Kerndl je lhář a podvodník,který českou veřejnost klame už 15 let,ve stylu německého min.propagandy Goebblese,že 100x
  opakovaná lež je pravdou!Pět svých pobytů vždy po 5 měsících,což je v
  této branži max.doba,povýšil na
  čtvrt století,a kdo ho nezná,tak mu to tzv.baští i s navijákem!!Bylo
  to v létech 1978-84.Jakmile šéf,Leon Slezák odešel do penze,tak byl s loděmi konec!Poflakoval se pak po několika
  barech průměrné úrovně v ČR-Brno, Německu,Norsku.V r.1992 udělal 3měsíční pokus u společnosti DFDS,ale protože to byl jen trajekt,který jezdí mezi Dánskem a Norskem,tak s tím velmi rychle skončil.Proto nejsou ve filmu záběry,jak by měl vypadat po 25 rocích,protože prostě neexistují!!
  Z promítání jsem odešel,ale,kolega to nazval odpadem a hrůzou!!Nelze jej poměřit ani s amatéry,kteří teprve začínají...Dát toto do normální filmové produkce za 80 Kč,je bez komentáře !!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Cože? Koho klame, jaké lodě, max. doba, bary, trajekty? Stěžuješ si na Laďu Kerndla, že strávil málo času na lodích? A co ta hrozná interpunkce? Přepiš to prosím znovu, ať to dává stylisticky smysl!

   Vymazat
 12. Už jsem začínal trnout, že tam nebude Boleček.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.