18.2.11

Recenze: Gnomeo a Julie [Gnomeo and Juliet] - 40%

Ve Stratfordu nad Avonou (současném) vedle sebe stojí dva domy. Jeden má na zahrádce červené trpaslíky, druhý modré trpaslícky. Modří s červenými se nenávidí. Jeden z modrých se jmenuje "Gnomeo", jedna z červených "Julie". A dál už je to asi jasné, že...Především je nutno upozornit, že občas bývá zmiňován v souvislosti s tímto filmem Disney. Ano, distributorem filmu je jedna z divizí Disneyho, ale natočili ho zcela jiní lidé a bylo by omylem domnívat se, že jde o film s podobným rozpočtem a s podobnou řemeslnou kvalitou jako třeba Na vlásku. Ne že by byl vyloženě odporný nebo neumětelský, ale všechno je v něm takové nějaké... chudé a vyblité.

Něco dost podobného platí o scénáři, který je samozřejmě klišé na klišé, infantilní humor na infantilní humor a pokud v něm je něco vtipného, je to vtipné groteskovým "tom and jerryovským" akčním způsobem. Ta hláška se Spider-Manem v traileru je - obávám se - asi nejvtipnější hláška v celém filmu. Náhodné odkazy na Shakespeara (na pár sekund je vidět logo firmy "Rosencrantz & Guildenstern", hahaha!) neberu jako humor.

I když dabing není špatný, bylo mi samozřejmě líto, že jsem byl připraven o slavné britské hlasy (viz trailer).

Závěr je tudíž jasný: Tento film je námětem podobně slabý jako méně vydařené kousky od Disneyho (tj. rozhodně to není nějaký nesnesitelný teror), ale technické a umělecké zpracování je výrazně slabší a méně zajímavé.

P.S: Že to bylo ve 3D si pamatuji jen na základě toho, že jsem měl na nose 3D brýle...

P.P.S: Hodně se taky mluví o tom, že ve filmu je "nová původní hudba Eltona Johna". Přiznám, že se v Eltonu Johnovi moc neorientuju, ale přišlo mi, že jsem tam jeho neznámou písničku slyšel jen jednu (plus nějaké kusy z jiných, starších). Rozhodně to není důvod proč na film chodit.

6 komentářů:

 1. je zajimave, ze vsecky modifikace na romeo a julie ironizuji jen jmeno romeo, julie zustava nezmenena.

  napr.:
  gnomeo a julie
  tromeo a julie

  OdpovědětVymazat
 2. Co "Romeo & Mustdie"?

  OdpovědětVymazat
 3. Jelikoz zde prechylujeme: Romeo Julieova.

  OdpovědětVymazat
 4. ne, Julie Capuletová

  OdpovědětVymazat
 5. Je to půvabný příjemně plynoucí filmík pro děti, u kterého si odpočine i unavený dospělák, nečekejte hlubokomyslné pasáže, či briskní inteligentní humor, i když zrovna znak banánu na NTB paní domu místo jablka mě odrovnal... :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Anebo "May he rest in pieces" :-D. Dokud jsem se dívala bez titulků, bavila jsem se skvěle, obávám se, že je tam hodně překladatelských oříšků "kolik třešní, tolik višní"

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.