4.2.11

Recenze: Biutiful - 60%

Javier Bardem hraje chudého recidivistu, který umírá na zákeřnou chorobu a snaží se dát si během zbývajících týdnů do pořádku život sebe a především svých dvou malých dětí.Bardem - Skvělý herec.

Iñárritu - Zkušený režisér, který umí budovat atmosféru.

Iñárritu + dva další lidi - Nic moc scenáristi.

Film má dvě a půl hodiny a to je na to, co se v něm (ne)stane, opravdu zbytečně moc. Hlavní hrdina umírá a snaží se nějak, aspoň trochu, zaopatřit své děti. Nějaká celková náprava jeho samotného (psychická ani fyzická) se nekoná a ani se konat nemůže. To, jak dopadne jeho družka, a kolik peněz se vlastně pro ty děti sežene (například), je dost nepodstatné.

Kromě toho sledujeme osudy pár dalších lidí (nejzajímavější jsou asi gay Číňani, zaměstnávající hromadu ilegálů v nelidských podmínkách), které nejsou příliš dobře skloubeny s osudem hlavního hrdiny a které nejsou dostatečně zajímavé a propracované na to, aby staly hlavní dějovou osou. Dokonce bych se odvážil tvrdit, že ani to umírání a "pouť" hlavního hrdiny nestačí na "hlavní dějovou osu".

Některé scény zavánějí avantgardou - halucinující hrdina například vidí lidská těla NA STROPĚ, zřejmě jako symbol čehosi hrozného. Ale je toho příliš málo na to, aby se dalo říct, že jde o "snový film" nebo něco podobného.

Oceňuji talent většiny zúčastněných, ale byl použit způsobem, který ve mně nevzbudil intenzivnější emoce, než "neštvalo mě to a vydržel jsem to celých 145 minut".

A pokud mi někdo vysvětlíte úvodní a současně poslední scénu nějak zajímavěji než jako "obecný symbol smrti a setkání s VÍTEKÝM", budu rád.

14 komentářů:

 1. Hlavní hrdina se setká s Voldemortem? Zajímavý cross-over.

  OdpovědětVymazat
 2. tolik hnusnych lidi pohromade jsem snad jeste v zadnem traileru nevidel

  OdpovědětVymazat
 3. A o co v tom filmu jde Františku?
  Hrdina se nepolepší, kolik získá peněz není důležité, co se stane s jeho družkou taky ne. Co s dětmi asi taky ne.

  Když to čtu, za co je 60% ? Za zásluhy?

  OdpovědětVymazat
 4. Když to čtu, za co je 60% ? Za zásluhy?

  franto to nechcel prezradit, ale druzka ma vo filme full-frontal ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Mě zaujali ti neúspěšní plavci ...

  OdpovědětVymazat
 6. Stejnej problém mám u všech filmů režiséra Innarituu. Očividně se koná zase stejná šablona ala Amores Peros, 21gramů, Babel :-(
  Sorry ale ať si to innaritu strčí do....

  OdpovědětVymazat
 7. Naprostý souhlas s Martinem výše. Připadá mi, že Innarituu točí stále znovu a znovu jeden film, abych použil terminologii z Palců...:-)

  OdpovědětVymazat
 8. Taky souhlas s Martinem. Chuť tohle skouknout veškerá žádná.

  OdpovědětVymazat
 9. Ad začátek-konec: Já jsem to pochopila jako setkání s jeho otcem, ta jeho mrtvola mi přišla tomu úvodnímu přízraku dost podobná. Asi to byl odkaz na podobnost osudů mezi otcem a synem nebo tak něco.

  OdpovědětVymazat
 10. Iris: Jo, otce jsem poznal, akorat jsem nechtel spoilerovat. Spis me zajimalo, proc to bylo v lese ve snehu, proc se bavili o tom, o cem sa bavili atd...

  OdpovědětVymazat
 11. je skoda, ze to tady na nikoho neudelalo dojem. myslim, ze to je skutecne krasnej film. skvele natocenej, vyborne napsanej. nesleduje tolik ty opotrebovany sablony. postavy nejsou cernobily. na me to silne pusobilo jako vypoved o tom jak zasranej a pritom krasnej zivot je...

  OdpovědětVymazat
 12. Jan Rolník: Ale to jsme pochopili už po prvním filmu. Akorát nějak nevíme, proč nám to režisér cpe do chřtánu už počtvrté. - Souhlasím s tím, že pokud by tohle byl jediný film, co od něj člověk zná, tak by byl zážitek mnohem hlubší.

  OdpovědětVymazat
 13. Je to krásný film. Je to už pátý film,který od Iñárrita vidím a není to to samé. To co vám přijde podobné je jeho filmový rukopis.

  Tento film má duši. Je syrový a mrazivý. Skrývá odhodlání, smíření, lásku, neschopnost uchopení sebe samého . . . Stejně jak pomalu plyne se vám zavrtává i pod kůži. Komunikce s mrtvými, která doprovází celý příběh, je zde úžasně vypointována. Javier Bardem jednoznačně přesvědčivý. Iñárritu mě přivedl k malému filmovému orgasmu.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.