24.2.11

Recenze: Lepší svět [Hævnen] - 60%

Dánsko. Dva malí kluci, kteří jsou šikanováni ve škole a rozhodnou se "vzít spravedlnost do svých rukou". Zmlátí šikanujícího parchanta pumpičkou, vyhrožují mu nožem a pak se rozhodnou jít ještě o dost dál, což vyústí v tragédii, která poznamená obě jejich rodiny. Souběžně s tím otec jednoho z nich působí jako lékař v Africe, kde mu před očima umírají oběti brutálního válečníka a pak je postaven před dilema, když po něm tentýž válečník chce, aby mu zachránil uhnívající nohu.Drama Susan Bierové (původní název znamená "Pomsta") je velmi profesionálně natočeno a uvidíme v něm kvalitní herce - především dva hochy v hlavních rolích.

Bylo mi ale dost líto zápletky, která je velmi manipulativní a přitom (většinu času) předvídatelná. Celá dějová linie v Africe je vyloženě citové vydírání (ano, hodní lidé opravdu nevyřezávají těhotným ženám děti z břicha). Film pro mě dramaticky vyvrcholil okolo 90. minuty a následující půlhodina byla dle mého názoru naprosto zbytečná a do poslední sekundy předvídatelná.

Neznamená to, že film je špatný. Jen mě velice překvapuje, že sbírá po celém světě tolik cen. Zábava to rozhodně není (a nemá být) a jako "film s poselstvím, vybízející k hlubšímu zamyšlení" mi přišla jeho základní myšlenka "zlo plodí zlo a pomsta nemusí nic vyřešit" neuvěřitelně triviální a především triviálně zpracovaná. (Což, znovu opakuji, neznamená, že je zpracovaná špatně.)

6 komentářů:

 1. Dá se zobrazení reality považovat za citové vydírání? (Ptám se.)

  OdpovědětVymazat
 2. 1) Ano, jiste se najde situace, kdy se zobrazeni reality da oznacit za citove vidirani. 2) V tomto pripade ale rozhodne o zobrazeni reality nejde, jsou to herci rezirovani reziserem...

  OdpovědětVymazat
 3. Rozhodně se dá zobrazení reality považovat za citové vydírání. Dokonce se za ně dá považovat i pouhý záznam reality, dokumentární film, nebo i zpravodajství. Třeba když ve zprávách na Nově v době povodní pustili hned po skončení znělky zpráv záznam poničených domů a plačících rodin vyhnaných vodou z domovů, bez komentáře, ale zato s dojemným hudebním podkresem. Já vím, že povodně jsou tragédie, taky se nás to dotklo, v roce 1997, ale tím spíš mi vadí, když se z toho nějakej trouba sedící v suchu v redakci snaží za každou cenu vyrobit melodrama.

  OdpovědětVymazat
 4. je to citove vydirani, kdyz si lide v blahobytnych zapadnich spolecnostech zvykli zit bez nebezpeci, hladu?

  ja bych spis rekl, ze je to strzeni ruzovych bryli a uvedeni do reality, ano city pri tom trpi. podobne jako neo v matrixu byl uveden do reality.

  OdpovědětVymazat
 5. Ano, celkem chápu, že šlo o herce a žádné děti ženám z břicha kvůli tomuhle filmu ve skutečnosti nevyřezávali. Ale tyhle věci se doopravdy dějí a děly se například i dost nedaleko a nedávno během občanské války v bývalé Jugoslávii.
  Přesnější otázka by možná byla, jestli se tohle téma dá vůbec zpracovat tak, aby se člověk z nařčení z citového vydírání nějak vyhnul. Je samozřejmě, že tohle už z podstaty věci na emoce útočí, ale to bych automaticky nepovažoval za nějaký umělecký poklesek.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.