15.2.11

Recenze: Opravdová kuráž [True Grit] - 80%

Mladé děvče si na divokém západě najme stárnoucího přiopilého jednookého pistolníka (Jeff Bridges), aby dopadl a strašlivě ztrestal psance (Josh Brolin), který zabil jejího otce. Po stejném psanci ale jde i Matt Damon, který ho hledá kvůli jinému zločinu a chce na něm vydělat prachy (a ztrestat ho méně strašlivě). Karty jsou rozdány...Předem upozorňuji, že mě filmy Bratří Coenů nikdy dvakrát nebraly (což neznamená, že se mi NELÍBILY) a za jejich nejlepší považuji Záskok (Hudsucker Proxy), který většina "coenofilů" opovrhuje. Vezměte to v úvahu při četbě následujících řádků.

Scénář (jde o remake starého filmu s Johnem Waynem, na motivy knihy) je nadprůměrný v tom, že nabízí zajímavou dynamiku mezi hlavními třemi hrdiny (děvče, Bridges, Damon), kteří se navzájem potřebují, ale přitom si lezou dost na nervy, a všichni společně jsou proti různým desperádům. I když se ve filmu střílí a jezdí širými pláněmi, je to především konverzační záležitost.

Dále má film výborný casting. Jeff Bridges je naprosto přesný mix starého senilního opilce a super-badass oldchool frajera (podle okolností). On (a v menší míře Matt Damon) velmi obratně balancují na hranici mezi westernem a parodií na western. Samozřejmě za vydatného přispění bratrů Coenových. Výborné je ale i obsazení vedlejších rolí, včetně těch nejmenších. I ta nejepizodnější postavička zajímavě vypadá, nebo má aspoň nějaký libový přízvuk.

Měl jsem velice příjemný pocit z toho, že Coeni dostali k natočení víceméně "normální", mainstreamový materiál, natočili ho jako profesionální tvůrci a pouze ho mírně opepřili svým jemným humorem. To se mi zamlouvá mnohem víc, než další pokus o "bizarní story s bizarními lidičkami, kteří dělají 100 minut bizarní věci a pak je konec".

Pokud něco nefunguje, přesněji řečeno "funguje méně", jsou to sekvence, kterým chybí humor i osudovost i hloubka, a má to být "úplně normální napínavá westernová scéna". Například když holčička spadne do díry a on je tam strašidelný had a ona má nohu zamotanou v kořenu... Nebo to měl být taky "jemný humor"?

19 komentářů:

 1. Jenom bych upozornil, ze nejde o remake filmu, ale nove zfilmovani te knihy, coz je prece jen asi mirny rozdil.

  OdpovědětVymazat
 2. ..spadne do diry, ..strasidelny had, ..noha zamotana v korenu
  jasna freudovska temata, nejsi holka Franto, tohle te muselo minout

  OdpovědětVymazat
 3. Je to remake. Některé scény jsou identické.

  OdpovědětVymazat
 4. Ja nevim. Vsude hype, mne ten film ale od zacatku do konce....tak nejak....nudil.

  OdpovědětVymazat
 5. Mně se od Coenů nejvíc líbí Fargo. Frances McDormandová jako šerifka tam je úžasná.

  OdpovědětVymazat
 6. Coeni sami sa niekoľkokrát vyjadrili, že to remake nie je. Presne ako píše 5h... ide o nové sfilmovanie knihy. Čo sa týka rovnakých scén, tak sa dá predpokladať, že sú rovnaké preto lebo to tak bolo v knihe, nie?

  OdpovědětVymazat
 7. A Neil Diamond natočil mmuziku ke všemu, nebo se vyskytuje jen v traileru? Kvůli němu bych se na to snad i šel podívat...

  OdpovědětVymazat
 8. dond: Pokud si vzpominam, tak ve filmu samotnem zadne songy nejsou. Mozna pri zaverecnych titulcich...

  OdpovědětVymazat
 9. Tak v traileru je, pokud slysim dobre, Johnny Cash s God'S gonna cut you down

  OdpovědětVymazat
 10. Viděl jsem včera, je to dobrý film, pečlivě napsané a zahrané, Coeni se drží zpátky jak píše František, příběh graduje a drží pohromadě - dost možná si to trochu Spielberg pohlídal jako výkonný producent. Bridges i Damon výborní, vlastně všichni. Dal bych i 90 %, radost se dívat.

  OdpovědětVymazat
 11. Jeffa Bridgese mám rád. hodně rád. film jsem zatím neviděl, ale z traileru se mi trochu zdá, že tam hraje podobným stylem jako v Crazy Heart (čemuž by nahrávala i charakteristika postavy - cool opilec)
  Damon mi tam zas trochu připomíná Ledgera ve Zkrocené hoře :-) ale ten má v traileru hodně málo prostoru

  OdpovědětVymazat
 12. Když už jsme u těch Freudovských a jiných podtextů, tady je docela zajímavá úvaha o vztahu filmu k mytologii jednookých a jednorukých bohů - http://www.slate.com/id/2283236/

  OdpovědětVymazat
 13. Já Vám nevím, mě se to líbílo, jen mi tam něco schází. Ne, opravdu nevím co, jen to prostě bylo takové, ano, ale...

  OdpovědětVymazat
 14. Nejlepsi je na tom ta jejich buranska texasska anglictina s uzasnym prizvukem...je to jak kdyz blije myval ale zni to uzasne..:)

  OdpovědětVymazat
 15. "Ja nevim. Vsude hype, mne ten film ale od zacatku do konce....tak nejak....nudil."

  Souhlasím. Mé chvilkama dokonce i tak trošku sr.. Myslim, že původní film docela obstál a splnil svůj účel velice dobře (aniž bych byl fandou Johna Wayna apod). Proč další hollywoodský remake, nevim. Líbila se mi práce kamery, ale takový "fajnšmekr" zase nejsem, abych se kochal pěknými záběry a zabil tím tak tu velikou nudu. Ani jeden ze 3 hlavních hrdinů mě nijak neoslovil (možná, že to byl záměr), takže jestli je nakonec všechny uštkne had nebo ne mi bylo celkem šumák.

  Prostě co člověk, to názor. A to je na filmech fajn.

  OdpovědětVymazat
 16. videl jsem dnes a dle me je to presne to, co nase ceska prizdisracska krajina potrebuje videt .. ze to neni vsechno jen o tech milej lidickach, co si povidaj ze srdicka do srdicka, kdyz se chce clovek dostat z A do B
  a scenu s hadem beru zpet - byla natolik kratka, ze mi jeji akcentovani (jak Frantiskem tak Freudovskymi konotacemi) prijde zbytecne

  OdpovědětVymazat
 17. Je to adaptace a remake zároveň. Bere si sice víc z knihy (konec), ale shodných scén je moc na to, aby šlo o náhodu... Takže když někdo odmítá, že je to remake (jako by to bylo automaticky něco špatného), nebo naopak, plete se...

  OdpovědětVymazat
 18. Btw., je to desperát, "desperád" v češtině není.

  OdpovědětVymazat
 19. Film dobrý, ale je to spíš upgrade než remake ;-)

  http://www.youtube.com/watch?v=tN-j4GDqjv4

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.