14.12.10

Recenze: Paranormal Activity 2 - 60%

Pokračování (respektive prequel / sidequel) nízkorozpočtového hororu Paranormal Activity má o trochu vyšší rozpočet a více protagonistů (včetně malého dítěte a psa).Styl filmu je téměř identický jako u jedničky. Rodina (tentokrát větší) v hezkém domě (tentokrát větším), intenzivnější a intenzivnější náznaky něčeho zlověstného (nemluvně breší, pes vyje), pokus o vysvětlení záhady a exorcismus, a pak se něco stane, ale možná taky ne, a rozhodně to není nic ani zdaleka tak explicitního jako třeba v Poltergeistovi (což je dobře, protože takový konec by popřel všechno, co se dělo předtím).

Rozjezd filmu je poměrně dlouhý a strach je několik desítek minut vzbuzován tím, že sledujeme nehybný záběr domácí kamery, a čekáme, CO SE PROBOHA STANE (přičemž se většinou nestane nic, nebo něco bouchne). Teprve po 30 minutách filmu dojde aspoň na mírně posedlý bazénový vysavač, z čehož mají obyvatelé domu legraci. T.j. sledují na vidozáznamu (kvalitním), jak neživý předmět v jejich bazénu dělá věci, které nejsou fyzikálně možné, a mají z toho legraci...??? Problém s uvěřitelností mám jednak při této scéně a jednak při mnoha dalších scénách, kdy se dějí evidentně nadpřirozené věci (např. obrovskou silou se zabouchnou těžké dveře), protagonisté jsou u toho, a jsou pořád až moc v pohodě. Tohle jsou věci, které známe z klasických filmových hororů
a nemají co dělat ve filmu, který se vydává za dokument.

BTW, pro ty natvrdlejší mezi vámi: Paranormal Activity 1 ani 2 opravdu nejsou dokumenty, jsou to normální hrané filmy se scenáristou, režisérem a herci! Opravdu, fakt, věřte mi.

Neřekl bych, že je Paranormal Activity 2 výrazně horší, než první díl. Má ale obrovský problém v tom, že - na rozdíl od jedničky - divák tentokrát tuší, na co jde, a jeho tušení bude stoprocentně naplněno, čímž je zničeno to nejpůsobivější, co na jedničce bylo.

Pokud jste jedničku neviděli, nějaká ta procenta si připočtěte. Ale vlastně ne, protože pak možná nepochopíte konec...

15 komentářů:

 1. Čtu knížku Asfalt a říkal jsem si, že by bylo pěkné, natočit film z pohledu toho démona. Což v knize zaznělo. Zrovna PA1 by byla asi docela legrace. Jelikož není vidět (démon), mohl by alespoň jeho myšlenky reprodukovat nějaký hrdelní hlas.
  Třeba: "ted si do ní vlezu, ... táák, a chválně jestli nastydne, když tu budu 3 hodiny stát u postele... hmm, je to celkem nuda ... nojo, ale když z ní vylezu, tak se to nedozvim... kruciš, tak budu počítat do 100, jedna ovečka ....

  OdpovědětVymazat
 2. Jednička byla úplně příšerně nudná kravina, směšná (mělo mě varovat, že se ten film líbil starýmu a dávno vkusem prošlýmu Spielbergu). Vysoká procenta "některých" recenzentů nechápu.

  OdpovědětVymazat
 3. Chci se zeptat - je to stejně jako první díl dokument nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 4. a hlavně - full frontal ano/ne??

  OdpovědětVymazat
 5. Jasně, že to není dokument, ten je nachystanej dopředu. Tohle jsou reálný autentický záběry tak jak je pořídili.

  OdpovědětVymazat
 6. nemluvně bleší...

  OdpovědětVymazat
 7. Klasika: jednotka super,dvojka sračka

  OdpovědětVymazat
 8. Full Frontal tam neni , jen bikiny frontal z bazenu :))

  OdpovědětVymazat
 9. To je fakt. Úplně jako třeba Terminátor

  OdpovědětVymazat
 10. Dobrý den, chci se Vás, Františku, zeptat, co na tento film říkali Vaši psi? Pracuji ve výzkumném středisku a dělám statistiku. Děkuji za odpověď

  Pepa

  OdpovědětVymazat
 11. Anonym: Asi prvnich 20 minut je zaujalo, pak pichali.

  OdpovědětVymazat
 12. Anonym: Asi prvnich 20 minut je zaujalo, pak pichali.

  OdpovědětVymazat
 13. Takže totéž, co moje včely.

  OdpovědětVymazat
 14. BTW, pro ty natvrdlejší mezi vámi: Paranormal Activity 1 ani 2 opravdu jsou dokumenty, nejsou to normální hrané filmy se scenáristou, režisérem a herci! Opravdu, fakt, věřte mi.Na mou dusi, na psi usi, na kocici svedopi.Cestny pionyrsky.

  OdpovědětVymazat
 15. A co přesně si slibuješ od toho lhát a zároveň ze sebe dělat debila v jednom komentáři?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.