4.12.10

Recenze: Na Mamuta! [Mammuth] - 70%

Gerard Depardieu hraje 65letého chlapíka, který právě odešel do důchodu, ale aby si ho mohl pořádně užít (a dostat ho vyplacený v plné výši), musí sehnat doklady o předchozích zaměstnáních. Což není jednoduché, protože od 70. let pracoval na nejrůznějších místech Francie, často ve velmi pochybných podnicích (bar, lunapark, kostel). Zanechává tedy doma svou ženu, sedá na Mamuta (značka staré motorky) a vyráží.Už po chvíli je patrné, že se díváme na artfilm, protože zrnitost obrazu je obrovská, občas je místo veškerého zvuku jen hučení a hrdinovi se zjevuje jeho mrtvá bývalá láska (kterou zabil před mnoha lety právě na motorce).

Naštěstí film není nudný a dokonce je dost zábavný, pokud vám připadají zábavné například filmy Todda Solondze a masturbace dvou starých tlustých zpocených Francouzů.

Hlavní hrdina je mírně retardovaný. V reálu bych se s ním setkat nechtěl a Depardiu ho hraje výborně. V celém filmu byste vlastně těžko našli někoho, kdo by se dal označit za "normálního". Herecké výkony jsou povětšinou výborné, a pokud náhodou nejsou (šílená umělkyně, mrtvá expřítelkyně), moc to nevadí, protože když vás některý herec irituje, můžete si být většinou jisti, že za chvíli zmizí, neboť se děj přesune zase někam jinam.

A z té epizodnosti plyne obvyklý problém podobných filmů: Cesta je zajímavější než cíl a jestli nakonec hlavní hrdina dostane důchod nebo se umasturbuje, to je vlastně jedno. Tvůrci se pokusili přijít se závěrem, který asi měl být vrcholně originální, ale je tak moc originální, že jsem si nebyl moc jist, jak to tedy vlstně skončilo. Dostal ten důchod? Proč je v té třídě? Ta divná básnička je nějaká známá francouzská dětská říkanka? A co na to Jan Tleskač...?

11 komentářů:

 1. ^%let0ho
  asi mělo být 65letého, že.

  OdpovědětVymazat
 2. Proč ten trailer vypadá jako kinorip?

  OdpovědětVymazat
 3. kde je popis té honící scény, kterou jsi, Fratnišku, tak krásně předvedl v Palcích?

  OdpovědětVymazat
 4. mi se trailer libil.
  vypada jako stary pupkaty metalista, tj. takhle bych chtel taky vypadat, ovsem iq si chcu zachovat :-)

  OdpovědětVymazat
 5. Takže nižší, než on?

  OdpovědětVymazat
 6. Teď mě napadá jedna divná otázka... proč jde Francouz do důchodu až v 65?

  OdpovědětVymazat
 7. Gloster: Protože si Fuka myslí, že se ve Francii chodí do důchodu v 65. Ve filmu je té postavě 60.

  OdpovědětVymazat
 8. Já měl takové lehké podezření...

  OdpovědětVymazat
 9. Francouzi choděj do důchodu až v šedesáti? To mi na ty lenochy nějak nesedí...

  OdpovědětVymazat
 10. jakoby v cesku nekdo neprestal byt liny od dob komunismu...

  OdpovědětVymazat
 11. Bože, ten hlupák Fuka si opavdu myslí, že se ve Francii chodí do důchodu v 65 letech a ne v 60 letech? No to je skutečě neuvěřitelné. Hrůza. ;-)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.