28.12.10

Recenze: Cizinec [The Tourist] - 40%

Americký nesmělý a trochu ujetý profesor matematiky Frank Tupelo (Johnny Depp) si jede odpočinout do Benátek. Ve vlaku ho agresivně sbalí krásná a dle všeho bohatá Elise (Angelina Jolieová), která ho pozve k sobě do luxusního hotelu atd...

Frank ovšem neví to, co my víme od samotného počátku filmu: Elise dostala ještě v Paříži dopis od svého milence, špičkového lupiče a podvodníka Alexandra, ve kterém stálo: "Nasedni do vlaku do Benátek, najdi tam někoho, kdo je mi postavou podobný a drž se ho, aby si policie myslela, že jsem to já". Policie sice po pár hodinách odhalí, že Frank není Alexandr nýbrž učitel matematiky, ale brutální mafián, kterému Alexandr ukradl pár miliard, se se svými gangstery vydává do Benátek, aby z domnělého Alexandra (tj. z netušícího Franka) ty peníze získal zpět. (S Frankovým obličejem nemá problém, protože ví, že Alexandr prodělal drahou plastickou operaci.)

Takže dojde k tomu, že po Frankovi jdou gangsteři, Interpol to sleduje a vyčkává, zatímco Elise začíná cítit k Frankovi jakési hlubší city, ale přitom stále miluje Alexandra, který se s ní má setkat na luxusním benátském plese...Především mě velmi překvapilo, že oba hlavní představitelé byli nominováni na Zlatý globus v kategorii "komedie". Ne že by neměli slušnou chemii, ale rozhodně by mě nikdy nenapadlo označit tento film za komedii. Co do humoru se Cizinec drží někde mezi libovolnou bondovkou a libovolnou bourneovkou. Tím nemyslím, že by byly vtipy špatně natočené, ne. Ve filmu prostě skoro žádné vtipy nejsou a být nemají. Vzpomenu si snad jen na humor, spočívající v tom, že si Frank několikrát splete jazyk a snaží se s Italy mluvit španělsky. A scénu, kdy běží po střeše v pyžamu, pak skočí na tržiště a nešikovně srazí policistu do řeky...

Možná má humor vyplývat z toho, že jsou všechny ty zrady, spiknutí a fádní akční scény poněkud přitažené za vlasy a není možné je brát vážně? Ovšem přitaženost za vlasy není o nic větší než v Salt, libovolném Bourneovi, Bondovi nebo Jacku Ryanovi...

Takže opravdu, upřímně nechápu, proč by Cizinec měl být komedie. Ale to vám vlastně může být jedno...

Hlavní hrdinové mezi sebou mají slušnou chemii a jen díky nim film není vyložená blbost. Kdykoliv Depp rozehraje svého "mírně retardovaného profesora" a Angelina svou femme fatale, je to jistým bazálním způsobem osvěžující a divák je vděčný, že se nedívá na Ryana Reynoldse a Megan Foxovou, například...

Všichni samozřejmě víme, že Benátky jsou malebné město (důkaz 1, důkaz 2) a filmaři to umějí náležitě podat. Většina scén se ale odehrává v interiérech, takže škoda.

Největší překvapení je ale jméno režiséra Floriana Henckela von Donnersmarcka. Tento pán natočil skvělé drama Životy těch druhých, které bylo napínavé, působivé, plné vizuálních nápadů a hereckých koncertů. Po ničem takovém není v Cizinci ani stopa.

P.S: Jde o remake francouzského filmu se Sophií Marceauovou, nazvaného Anthony Zimmer. Podle traileru mi připadá, že ta originální verze měla jaksi větší smysl.

!!! následují SPOILERY SPOILERY SPOILERY !!!

Tak co? Když jste si to všechno přečetli, napadlo vás, jaké překvapení se ve filmu skrývá?

Frank ve skutečnosti JE ALEXANDR. Pomocí plastických operací a peněz ze sebe udělal nesmělého amerického úředníčka.

Elise ve skutečnosti JE AGENTKA SCOTLAND YARDU, která měla posledních několik let Alexandra sledovat, ale zamilovala se do něj. Teprve na konci filmu zjistí, že ten muž, se kterým strávila posledních pár dní, je tentýž, kterého několik let milovala a žila s ním. Frank/Alexandr je evidentně skutečným mistrem převleků.

Ve světle těchto odhalení vypadají všechny předchozí dramatické zvraty filmu najednou ještě mnohem přitaženější za vlasy než předtím...

Nakonec Alexandr ve své genialitě všechno zaonačí tak, že Interpol zabije gangstery, kteří po něm jdou, on zaplatí Interpolu těch pár set milionů pro které ho hledá (takže ho hledat přestane) a s většinou zbývajících gangsterových peněz (a s Frankovým "hnusným ksichtem") odjíždí z Benátek s Elise (kterou vyhodili od policie) vstříc lepším zítřkům (na plachetnici).

12 komentářů:

 1. Tak to zni jako fakt pekna p*covina ;-)

  Nicmene se domnivam, ze ten odkaz pod "Benatky jsou malebne mesto" rozhodne mel byt radsi na Zraloka v benatkach...

  http://www.youtube.com/watch?v=BDD9jGMlxNQ

  OdpovědětVymazat
 2. Díky za spoiler, kdyby jsem si to půjčil někdy na DVD a pak na to přišel, tak bych asi hodně nadával a měl pocit ztraceného času.

  OdpovědětVymazat
 3. No mě přijde, že jako vážně míněný film to snad ani nemohlo být myšleno, proto možná ta nominace za komedii, třeba to opravdu má být komedie a určitě by to podle popisu mohla být komedie zatraceně dobrá. Bohužel to podle recenze asi tak moc nepůsobí, což je dost škoda.

  OdpovědětVymazat
 4. Je to jenom muj dojem, nebo Angelina Jolie hraje v cim dal tim vetsich srackach? Salt jsem musel po pul hodine na obratkach nabirajici lobotomie vypnout, jeste, ze jsem za to nedal penize.

  OdpovědětVymazat
 5. Trochu jako naše dřívějíší fantastické komedie... třeba Pane vy jste vdova :-)

  OdpovědětVymazat
 6. Z popisu děj absolutně nechápu a asi se o to ani snažit nebudu.

  OdpovědětVymazat
 7. Martin: Stacilo by se podivat na vycet jejich roli treba na imdb a zjistil bys, ze vse kolem ni je jenom mytus. AJ od Gia a Girl Interrupted hrala v jedinem slusnem Changeling, vsechno ostatni co tocila jsou nepovedene hollywoodske blaboly. A to i v Changeling je imo nejslabsi casti projektu. AJ je extremne precenovana herka. Ale zblbly divak reaguje na jeji ikonicky medialni obrazek, takze jeji filmy vydelavaji. Asi.

  OdpovědětVymazat
 8. A maminka? Je to tva babicka...

  OdpovědětVymazat
 9. Tahle věta mě dostává:

  "Policie sice po pár hodinách odhalí, že Frank není Alexandr nýbrž učitel matematiky, ale brutální mafián, kterému Alexandr ukradl pár miliard, se se svými gangstery vydává do Benátek, aby z domnělého Alexandra (tj. z netušícího Franka) ty peníze získal zpět."

  Pochopil jsem jí na třetí pokud, mg.

  Jinak
  1) Angelina vypadá v traileru fakt moc pěkně
  2) Skladba Map of the Problematique od Muse je skvělá a skoro mám chuť se na film díky ní podívat...jen skoro (ve filmu určitě nebude).

  OdpovědětVymazat
 10. ten Depp je nějakej voteklej... no vypadá fakt divně

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.