2.12.10

Vznikají nové Ceny české filmové kritiky

(Následuje nijak neupravovaná tisková zpráva)

Čeští filmoví novináři, publicisté a kritici přicházejí s novou aktivitou, jejímž smyslem a cílem je upozornit na nejlepší kinematografické počiny roku a nabídnout svůj hodnotící pohled na domácí filmovou tvorbu, upozornit na ambicióznější filmové projekty a ve svém důsledku třeba i vyvolat diskuzi o stavu domácí kinematografie. Proto vznikají Ceny české filmové kritiky.

V pondělí 29. 11. 2010 se konala ustavující schůze Cen české filmové kritiky, na které byl schválen Statut Výročních cen, Seznam hlasujících a hlasováním potvrzen sedmičlenný Výbor Cen české filmové kritiky, který se doposud věnoval přípravným pracím a který bude v následujících 3 letech nejvyšším orgánem Cen české filmové kritiky.

První ročník Cen české filmové kritiky zhodnotí formou dvoukolového hlasování domácí filmovou tvorbu za rok 2010. Ceny budou uděleny ve 12 kategoriích – nejlepší film, nejlepší dokumentární film, nejlepší animovaný film, nejlepší režie, scénář, kamera a původní hudba. Dále pak nejlepší herecké výkony v hlavních a vedlejších ženských i mužských rolích. Samostatnou kategorií je objev roku, v níž může být vybráno jak filmové dílo, tak autor či umělec.

Seznam Hlasujících, který schválila ustavující schůze, tvoří 52 filmových kritiků, novinářů a publicistů, kteří se věnují hodnocení filmové tvorby soustavně, profesionálně a dlouhodobě. Podmínkou pro to, aby cena v každé kategorii byla udělena, je dvoutřetinová účast hlasujících. Přehled o hlasování jednotlivých členů bude k dispozici na webových stránkách. Organizátorem Cen české filmové kritiky je Česká filmová komora o.p.s., která však plní pouze koordinační funkci a do vlastního hlasování a rozhodování nemá právo ani možnost zasahovat.

Slavnostní vyhlášení Cen české filmové kritiky proběhne 13. ledna 2011 v divadle Archa.

Ceny České filmové kritiky se nechtějí vymezovat vůči stávajícím filmovým cenám Český lev, které každoročně uděluje Česká filmová a televizní akademie. V případě Českého lva jde o hlasování filmových profesionálů, kteří mohou uplatňovat při svém hodnocení odlišná kritéria a pohledy než filmoví žurnalisté. Z podstaty věci by Ceny české filmové kritiky mohly přinést objektivnější zprávu o stavu současné domácí kinematografie. Myšlenka vzniku Cen české filmové kritiky byla vedena i zahraničními vzory, kdy paralelní existence cen filmových kritiků vytváří zajímavou alternativu k hodnocení akademickému.

Čeští filmoví kritici udíleli doposud své ceny v rámci Českých lvů a také festivalu Febiofest. Organizátoři obou akcí byli uvědoměni o nové aktivitě novinářské obce, kterou Ceny české filmové kritiky představují. Záleží pouze na jejich rozhodnutí, zda budou chtít nadále zachovat vyhlášení novinářských cen v rámci vlastních akcí.

Statut Cen české filmové kritiky, Seznam Hlasujících a členů Výboru bude k dispozici na webových stránkách Cen české filmové kritiky. V současné době je statut cen k dispozici na webových stránkách České filmové komory www.filmovakomora.cz.

7 komentářů:

 1. Budes soucasti te komise?

  p.s. ten web Ceske filmove komory potrebuje aktualizovat design jako prase drbani, to cervene pozadi s bilym textem mi skoro spalilo sitnici ;-)

  OdpovědětVymazat
 2. Jen houšť a větší kapky kurva.

  OdpovědětVymazat
 3. Nejlepší animovaný film? To je vtip? V průměru tady vznikne asi jeden animovaný film za rok. To se bude těžko vybírat.

  OdpovědětVymazat
 4. tlamiczka: Jsem jednim z radovych hlasujicich. Soucasti te sedmiclenne vyberove komise nejsem.

  mq: Ve stanovach je to, pokud si pamatuji, vyresen tak, ze pokud nehlasuje aspon X% clenu, tak cena v tom roce neni vubec udelena. Tzn. pokud bude za rok malo animovanych filmu a zadny z nich nebude stat za rec, tak pro ne proste kritici nebudou hlasovat a cenu nikdo nedostane.

  OdpovědětVymazat
 5. Neumím si představit, jak se to bude lišit od dosavadního "oceníme filmy, u kterých je alespoň trochu možné, aby to nevypadalo vyloženě směšně." Cen se může udělovat padesát, bohužel filmy samotné to moc neovlivní...

  OdpovědětVymazat
 6. Po nadpisu jsem myslel, že se budou ceny udělovat nejlepším českým kritikům, což bych považoval za daleko zajímavější. Bohužel. (Nebo takové už jsou? Pokud ano, zajímaly by mě hodněkrát víc, než ceny pro nejlepší české filmy.)

  OdpovědětVymazat
 7. eště neaké maliny by to chtělo

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.