9.12.10

Recenze: Nesvatbov - 80%

Nový dokument Eriky Hníkové (Ženy pro měny) vypráví o starostovi zapadlé vesnice s úžasným názvem Zemplínske Hámre. Tento starosta pozoruje, že mu vesnice vymírá před očima a rozhodne se to řešit jako správný generál ve výslužbě: Donutí za každou cenu obyvatele k rozmnožování!Na tomto příběhu, který je jako z nejdebilnější komedie Adama Sandlera, je úžasné to, že se doopravdy stal. Úvodní představování jednotlivých aktérů (starosty, jeho sekretářky a nevdavkychtivých svobodných občanů) zabírá asi polovinu filmu, a pak teprve začne "seznamovací večírek", což je ultramegateror neskonale větší než všechny díly Saw dohromady.

Na večírek, na kterém původně byly očekávány desítky párů, nakonec přijde jen asi šest nezadaných mužů a čtyři ženy (všichni ostatní jsou příbuzní a náhodní kolemjdoucí, zřejmě násilně nahnaní dovnitř) a vypukne něco jako Hoří, má panenko na desátou. Opravdu vydržím hodně, ale při sledování toho, jak se úplně všichni na plátně musí cítit trapně, mi nebylo dvakrát dobře.

To všechno myslím jako velkou chválu filmu, protože sledovat neštěstí jiných (natož autentické neštěstí, které si sami způsobili!) mi vpodstatě dělá radost. Ale nikdy bych se neodvážil na podobnou akci jít, protože bych se bál, že bych s ní byl (jakkoliv vzdáleným způsobem) dáván do nějaké souvislosti.

Takže mnohokrát děkuji Erice Hníkové za to, že mi umožnila nahlédnout mezi tyto lidi, mezi které se - doufám - nikdy v životě nedostanu. Jen jsem trochu litoval, že první polovina filmu nemá zdaleka takové grády, jako samotná seznamovací akce v druhé polovině. Nevím, jestli šlo o záměrnou gradaci, nebo jestli nebylo víc natočeného materiálu, ale bylo mi to líto.

13 komentářů:

 1. Nejaky full frontal? (starosta, jeho sekretarka..)

  OdpovědětVymazat
 2. Je tam full frontal balonu. Jinak já jsem byl s filmem spokojen, ne sice tak výrazně a jedno se musí nechat - seznamovací akce je masakr a s tím starostou bych teda dvojdomek mít nechtěl.

  OdpovědětVymazat
 3. Tak toto vyzera vyborne. Hori ma panenko je jeden z mojich najoblubenejsich filmov a pozriet sa, ako cosi podobne dopadlo v realnom svete moze byt super :)

  OdpovědětVymazat
 4. neředěný peklo......

  OdpovědětVymazat
 5. Chápu to správně, že jestli jsem měl problém vydržet studem u Borata, tak na tohle nemám vůbec chodit?

  OdpovědětVymazat
 6. Franta očividně nikdy nebyl na pravé vesnické zábavě.

  Účastníci nejen že se necítí trapně, ale dokonce se dobře baví. Pokud někdo jejich chování zaznamená, jsou hrdí, že jsou v televizi/kině/novinách. Ostatní jim bezmezně závidí.

  K ránu není o rozmnožovací pokusy v křoví nouze. Tam nikdo panicem do čtyřiceti není!

  OdpovědětVymazat
 7. zajimavy, ten trailer neukazuje nic, co je popsano v "recenzi"...asi spatny trailer, je to na spravny film?

  OdpovědětVymazat
 8. Je to fiktivní dokument nebo opravdový dokument?

  OdpovědětVymazat
 9. Taky jsem nepochopil, v čem spočívá to peklo. V podstatě se jedná o vesnickou zábavu se stejným účelem jako kterákoliv jiná, jenom že tuhle svolal sám starosta.
  Svojí roli taky může hrát to, že je to od nás hodně na východ, takže ta mentalita bude odlišná. Potom je jasný, že lidi jako František by se tam cítili dost nepatřičně. (Když to přeženu, tak se stejně tak můžu dívat na dokument o Sumatře a říkat "LOOL, XATRČE, TAM BYX ŽÍT NEMOX XD"

  OdpovědětVymazat
 10. "Svojí roli taky může hrát to, že je to od nás hodně na východ, takže ta mentalita bude odlišná." <- megalol

  po dlhej dobe, dobre klise do zbierky

  k filmu: od autorky som videl "zeny promeny", a bol to vydareny dokument

  nesvadbov sa javi ako dobra ujetost.

  viacej komentara je aj zbycnost.

  OdpovědětVymazat
 11. Souhlas, není nic lepšího a radostnějšího než sledovat neštěstí jiných !!!

  OdpovědětVymazat
 12. Ale paní kulturní referentka je docela sexy, jak ťape v těch střevíčkách celou vesnicí. Jen ona ale:-))

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.