15.6.10

Recenze: A-Team [The A-Team] - 70%

Vysokorozpočtová adaptace téměř třicet let starého televizního seriálu o elitním ilegálním týmu čtyř žoldáků. Nešlo o akční, nýbrž o komediální seriál, tudíž je v něm naprosto namístě, že se střílí po letadlech z tanku, padajícího na padáku.Poměrně dobře znám pana Mr. T (tedy toho herce, nikoliv jeho postavu v seriálu, nicméně v jeho případě oboje splývá) a Quinton "Rampage" Jackson, který ho hraje v nové verzi, je nejen zdatný Rampič, ale jeho "MGONNAKILLYOUFOOL!!!" je téměř bezchybné a stejně cool jako v originále. Jeho B.A. Baracus prostě má Bad Attitude!

Kromě toho, Liam Neeson je správný Bad Motherfucker a Sharlto Copley (District 9) je patřičně Batshit Crazy. Kdykoliv se kdokoliv z těchto tří objevil na plátně, těšil jsem se, co provedou / řeknou. Bezva. Trochu mě štval jenom "Fešák" v podání Bradleyho Coopera a především Jessica Bielová, která se pouze snaží vypadat sexy a nepřerazit se při chůzi.

Celkově ale film dobře vystihuje absurditu původního seriálu. Tedy aspoň tu absurditu, kterou jsem pochytil z pár minut jeho sledování, a která připomíná Toma a Jerryho nebo bondovky z 80. let. Spoustu jiného jsem toho ale zřejmě nepochytil, protože některé vtípky ve filmu mi připadaly jako citace něčeho, co jsem neznal a čemu nemám důvod se smát. Byl bych rád, kdyby mi někdo vysvětlil třeba to "Přijde takhle Satan do baru..."

Další problém je v tom, že spousta humoru je čistě konverzační a kulometná a v českých titulcích se rychlé repliky nevyhnutelně stávají příliš krátkými a příliš zmatečnými. Například silně pochybuji, že někdo, kdo neumí anglicky, může pouze na základě českých titulků pochopit, proč postavy občas radostně říkají "Alfa Mike Foxtrot" (přičemž z původního znění to pochopit lze).

Celkově mám z A-Teamu podobně rozpačitý pocit jako třeba z druhého Iron Mana: Při nejedné scéně jsem se opravdu výborně bavil a cítil blaho v duši, ale občas (především když se někdo něco snažil brát vážně) jsem se vyloženě styděl, na jakou nudnou trapnost musím koukat.

12 komentářů:

 1. Škoda že nehraje Murdocka místo Sharlto Copley, -Rob Schneider-. To by teprve bylo Béčko

  OdpovědětVymazat
 2. "Přijde takhle Satan do baru..."

  No prostě mu začal vyprávět vtip..

  OdpovědětVymazat
 3. Gorilla walks into a bar, orders a scotch on the rocks.

  When the gorilla asks how much he owes, bartender thinks he can take advantage of the dumb animal, charges him $25.00. Gorilla reaches into his fur and hands over the money without comment or complaint.

  After depositing the cash in the register, the bartender is hit with a pang of guilt because he knows he took advantage, and decides to try to make things better by engaging the beast in conversation. He turns to the gorilla and tries to get the ball rolling with, "Gee, we don't get many gorillas in here."

  Gorilla replies, "At these prices, I'm not surprised!"

  OdpovědětVymazat
 4. Asi jsem tupej (a film jsem neviděl), ale proč hrdinové říkají "Alfa Mike Foxtrot"?

  OdpovědětVymazat
 5. stará zkratka Ami mariňáků už zdob Vietnamu :-)

  Alpha Mike Foxtrot, AMF, is shorthand for "Adios Mother *bleep*". Use your imagination to fill in the blank. P

  OdpovědětVymazat
 6. Celkově ale film dobře vyskytuje absurditu původního seriálu

  asi spíše vystihuje, nemýlím li se :-)

  s tím satanem do baru - to je imho "metavtip" asi jako si delaj srandu z "knock knock" vtipu ktere mi nikdy moc vtipne neprisly (ale už chápu proč mají v ang/am kultuře svoje místo). přijde satan do baru je asi jako kdyby u nás někdo říkal něco ve smyslu "letí čech,rus a satan v letadle..."

  OdpovědětVymazat
 7. souhlas s tomem, ten for se satanem byl jeste umocnenej tim, ze vypad z kremacni pece ;)

  OdpovědětVymazat
 8. starej A-Team žeru, v novym nejsou tak megasupercool herci (když mi bylo 12, připadali mi megasupercool). Z původní sestavy se dle všeho má mihnout jen Dwight Schultz co hrál Murdocka, někteří si ho pamatují i ze Startreku, v každém případě asi bude třeba zhlédnout nějakou tu epizodu původního A-teamu. Třeba to někoho natolik znechutí, že nebude chtít vidět film ... :) Mě ne.

  OdpovědětVymazat
 9. Já trochu odbočím a vzpomenu NOT joke, zmiňovaný v Boratovi, u kterého nechápu, jak může mít v jakékoliv kultuře své místo. A zajímalo by mě, jestli ho někdo někdy slyšel ve vtipném podání. Teda kromě z úst Borata.

  OdpovědětVymazat
 10. Seriál mně svého času bavil, akční filmy mám rád. Ale tenhle film je sračka.

  OdpovědětVymazat
 11. Věděli jste, že pro zahájení podnikání můžete si vzít úvěr na cz mini credit s.r.o. a konečně uskutečnit svůj sen a provozovat živnost.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.