20.6.10

Recenze: (K)lamač srdcí [L'arnacoeur / Heartbreaker] - 70%

Alex Lippi (Romain Duris) má zajímavé zaměstnání. Svádí ženy a tím ničí jejich vztahy. Například se někdo strachuje o svou sestru, která žije s nepříjemným chlápkem a nemá sílu se s ním rozejít, tak zaplatí Lippimu, ten zničí její vztah, sestra získá volnost a lepší život. Jeho neodolatelnému šarmu pomáhá jeho sestra a její manžel, kteří s ním připravují perfektně koordinované akce, směřující k jedinému - ke zničení vztahu. Za zmínku ovšem stojí, že Lippi je zásadový a s objekty své práce nespí - pouze jim ukáže, že život s jiným chlapem může být mnohem lepší než s tím aktuálním.

No a když je Lippi zrovna ve finanční nouzi (dluží peníze nějakým mafiánům), dostane extrémně těžkou, ale extrémně dobře placenou zakázku: Má zničit vztah krásné, bohaté Juliette (Vanessa Paradisová), a to dříve než si za týden bude brát svého snoubence. Je to dobře placená zakázka, ale opravdu náročná protože ti dva se opravdu upřímně milují a jsou spolu šťastni. Ale Lippi ty prachy hrozně potřebuje, takže se vydává zničit zásnuby do luxusního Monaka - a přitom se pochopitelně zakouká do své oběti, protože se díváme na romantickou komedii.Když jsem tuto zápletku četl, vzbuzovala ve mně podobné obavy, jako teď musí vzbuzovat ve vás. Tento filmový debut francouzského televizního režisára je je ale překvapivě vtipný, hbitý, neuráží příliš inteligenci ani vkus, a i když je značná část jeho zápletky předem jasná, je poměrně zábavný i pro mužského diváka.

Začíná to už u hlavních představitelů. Romain Duris nehraje stereotypního "Morálně zkaženého superfešáka, který prohlédne a stane se zamilovaným" a Vanessa Paradisová nehraje "Nadpozemsky krásnou sexbombu, která není šťastná se zlým manželem a pak se zamiluje do zprvu nesnesitelného fešáka, který najednou není nesnesitelný". Tak triviální to není, Juliettin snoubenec je vyložený sympaťák, Lippi není vyložený kokot atd. atd... To všechno samozřejmě v rámci žánru, takže nečekejte nic vyloženě převratného, co by se nedalo snadno zařadit do škatulky. Je to ale škatulka relativně prázdná, protože si nevzpomínám, že bych v posledních měsících viděl slušnou romantickou komedii - a to jsem jich viděl opravdu hodně.

Z filmu dost často dýchá odlehčenost a šmrnc starých francouzských romantických komedií - například s Belmondem.

6 komentářů:

 1. Paneboze co se to s Vanessou stalo..vypada ze by se mela poradne nazrat..

  OdpovědětVymazat
 2. Ta Paradisová, to je nějaká sestřenice Vanessy Paradis?

  OdpovědětVymazat
 3. Smsky si strc do sve vyschle, hnisave jamy ty hnilobna, lejnozroutska prasnice.

  OdpovědětVymazat
 4. Sákra ono to vážně vypadá že Vanessa Paradis je tak deset let po smrti a vodí ji jako lidskou marionetu, což vlastně si frantíci už za revoluce vyzkoušeli, jen tenkrát byly marionety jaksi bezhlavé.

  OdpovědětVymazat
 5. Taky bych vyzvedl kongenialni preklad filmu (ve francouzstine je to povedena slovni hricka).

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.