30.6.10

Recenze: Twilight sága: Zatmění [The Twilight Saga: Eclipse] - 30%

(Embargo na recenze mělo platit do dnešního odpoledne, ale vzhledem k tomu, že recenze už od rána jsou na iDnesu i Kinobox.cz a dnes dopoledne už byla normální představení pro normální platící publikum, na embargo kašlu...)

Protože má recenze předchozího dílu byla poměrně stručná, o třetím dílu se rozepíšu o něco více. Třetí díl je totiž (přes změnu režiséra) úplně totéž jako dvojka.Zatímco u filmových adaptací Harryho Pottera jsem měl problém v tom, že v každém filmu je příliš mnoho postav, takže jsem se v nich bez znalosti knihy neorientoval, Twilight sága má problém opačný: Je v ní málo postav a nic se v ní neděje.

Připomeňme si, jak skončil druhý díl: Edward a Bella se milovali, Jacob miloval Bellu, Victoria chtěla zabít Bellu, Edward požádal Bellu o ruku.

Na konci třetího dílu se status quo změní pouze v tom, že Victoria už nechce zabít Bellu. Vše ostatní zůstává při starém a trvá to dvě hodiny. Nodehraje se svatba, sex, změna zamilovanosti, neobjeví se žádná nová zásadní postava. Objeví se pouze partička anonymních upírů, kteří chtějí Bellu sejmout, ale Edward a Jacob s ostatními vlky tomu zabrání. TO JE VŠECHNO!!!

Znovu a znovu přemítám, jak se mohlo filmařům podařit tohle natáhnout na dvě hodiny a znovu a znovu si uvědomuji, že se jim to nepodařilo, protože jsem se strašlivě nudil od páté minuty filmu.

Film rozhodně není dobrý, ale přitom není tak konzistentně špatný, aby byl zábavný. Čech jistě ocení scénu, ve které je potřeba zachránit Bellu před umrznutím a Jacob s Edwardem se začnou hádat, kdo z nich je teplejší, ale to je příliš málo a příliš pozdě.

Do té doby musíme strpět scény, ve kterých dřevění, ale ne-tak-špatní-že-by-byli-zábavní herci diskutují o tom, jestli se mají nebo nemají rádi, mají nebo nemají se vzít a můžou nebo nemůžou si věřit.

Kirsten Stewartovou i Roberta Pattinsona jsem viděl ve filmech, ve kterých podávali zajímavé herecké výkony, ale zde jsou pouze a jenom dřevění. Podobně režisér David Slade natočil nejméně dva zajímavé filmy, z toho jeden upírský (V pasti / Hard Candy, 30 dní dlouhá noc), ale to, co předvádí v tomto filmu, není možné označit jiným slovem než ubíjející svou nezajímavostí.

Překvapivě špatné jsou i technické aspekty filmu. Těch pár triků s digitálními vlky je dost žalostných a vyloženě nepříjemná je hudba: Jak instrumentální mručení Howarda Shorea, tak songy, které vesměs zazní na tři až pět sekund a pak mají fade-out (zřejmě jsou ve filmu jen proto, aby byla ospravedlněna existence písničkového soundtracku).

Při většině scén jsem měl pocit, že se dívám na nějakou hodně debilní parodii (například od tvůrců Děsného dojáku), která se snaží parodovat upírské romantické filmy tím, že je prostě cituje, jenom občase se někdo zatváří trochu debilněji, než je obvyklé...

Dávám o 10% víc než u dvojky, za poměrně slušnou pětiminutovou bitku, občasné dobře koncipované záběry a Bryce Dallas Howardovou, která je k nakousnutí, ale má spíše jen cameo.


Nepochybuji o tom, že Twilight sága má mnoho (pre/post)pubertálních fanynek, pro které je představa emo mladíka, který za každých okolností chce počkat se sexem až na svatební noc, tak neuvěřitelně vzrušivá, jako je pro třicetiletého chlapa vzrušivá představa Stalloneho, Schwarzeneggera a Willise v jednom filmu. A nepochybuji o tom, že tyto fanynky budou opovrhovat Expendables. Bez ohledu na to, jestli jsou Twilight nebo Expendables dobré filmy v jakémkoliv smyslu tohoto slova.

15 komentářů:

 1. Kvaletně ublognuto

  OdpovědětVymazat
 2. Hadali se, kdo je teplejsi? Prekladatele obcas opravdu perli :-))

  Bude teda uz konecne ve ctyrce Wesley Snipes? Myslim, ze hodne fanousku sagy se na to tesi od prvniho traileru - nejlepe na nejakou peknou scenu na diskotece s Belou a Edwardem tancicimi pod sprchou z praseci krve

  OdpovědětVymazat
 3. Je radno brat si do sprchy praseci krve showergel?

  OdpovědětVymazat
 4. http://www.youtube.com/watch?v=RZwM3GvaTRM&feature=player_embedded

  OdpovědětVymazat
 5. Tak ja sa na Expendables tesim viac ako na Twilight a to vekovo aj pohlavim skor zodpovedam divacke prave romantickych upirich pribehov.

  OdpovědětVymazat
 6. Tak to asi budeš hnusná frigidní lesbička.

  OdpovědětVymazat
 7. Super recenze, dost jsem se zasmál :)

  OdpovědětVymazat
 8. Myslel jsem že Slade to aspoň trochu zachrání, a ono ne...

  OdpovědětVymazat
 9. Co dodat :) Nemuzu se dockat Expendables :D

  OdpovědětVymazat
 10. Behem cele dvojky jsem prvni hodinu prezila pouze diky prekvapive dobre medovine a zbytek jsem mlatila hlavou o rameno spolutrpitele a opakovala BUFFY, BUFFY, ZAVOLEJTE BUFFY. Dvojku narozdil od jednicky nedoporucuji ani jako adrenalivy sport pro tvurce kompostu, hlasky vam dojdou po prvnich 30minutach.

  Na trojku se asi nevydam ani v ramci adrenalinoveho sportu. Nicmene, ani sebelepsi herci nebo reziser nemuzou zachranit ubohost puvodni knizni predlohy, ktera se cte asi jako spatna povidka od upiri fanynky.

  OdpovědětVymazat
 11. Bryce Dallas Howardová nee. Spíš Julia Jonesová :)

  OdpovědětVymazat
 12. Upozorňuji také konzervativnější čtenáře, že "Edward a Bella se milovali" neznamená to, co by si mohli myslet. (Haf!)

  OdpovědětVymazat
 13. som rád že túto sériu nikdy neuvidím

  OdpovědětVymazat
 14. Tlamiczka: No on ten vtip překlad sice trochu zabil, ale jiným způsobem. Jacob se přitulí k mrznoucí Belle a s lišáckým úsměvem řekne Edwardovi něco jako "You must admit I'm hotter than you." V titulcích bylo něco jako že on ji rozehřeje spíš než Edward.

  OdpovědětVymazat
 15. někdo by to měl už zastavit. nebo zabít všechny emo dívky

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.