14.6.10

Recenze: Já taky [Yo, también] - 70%

Pětatřicetiletý Daniel má Downův syndrom, ale přesto úspěšně dokončil univerzitu. Přichází jako nový zaměstnanec do sociálních služeb, kde se zamiluje do o trochu starší kolegyně, která rozhodně není sexbomba a není na tom v životě úplně dobře.

Zápletka se točí jednak kolem jejich pokusů o vztah a jednak kolem dalšího páru (tentokrát s "plnohodnotným" Downovým syndromem), který by to chtěl dát taky dohromady, ale okolí mu nepřeje.Postižené v tomto filmu hrají skuteční postižení a především v případě hlavního hrdiny je zajímavé ho na plátně sledovat, protože rozhodně umí hrát. Docela by mě zajímalo, jak to bylo s těmi "plnohodnotně postiženými", nakolik byli "plnohodnotně postižení" a nakolik hráli.

To ale nijak nesouvisí s kvalitami filmu, respektive by to s nimi souviset nemělo, kdybych byl objektivní.

Musím uznat, že i potenciálně velmi riskantní scény jsou zahrány a natočeny elegantně a hladce. Především se mi líbily upřímné pokusy hlavního hrdiny dělat si ze svého postižení legraci.

Nejvíce jsem ale přemýšlel nad následujícím: Jak by se mi tento film líbil, kdyby vypadal naprosto stejně, ale hráli by v něm nijak nepostižení herci, kteří by pouze byli namaskovaní, případně digitálně upravení, aby vypadali jako postižení. Obávám se, že bych ho potom považoval za dost manipulativní a možná bych si z něj dělal i legraci.

Když spolu chtějí začít na vlastní pěst žít a založit rodinu dva lidé, kteří nejsou sami pomalu schopni ani používat MHD, tak to prostě v konečném důsledku nemůže být romantické, ať se nám filmaři snaží vnutit opak jakkoliv úporně. Je mi líto...

12 komentářů:

 1. Říká František Fuka, který má problém nastoupit do správné tramvaje.

  OdpovědětVymazat
 2. ...a proto je zodpovědný a nezakládá rodinu!

  OdpovědětVymazat
 3. A Paroubkove se mnozi .. sup sup mnozit, nebo si pro tebe prijde terminator z budoucnosti.

  OdpovědětVymazat
 4. Františku, rodinu si klidně založ, není to o Tobě přeci ;-) a přitom ti to přinese - myšleno zcela nemanipulativně - to největší štěstí a tomu dáš 100% ;-)

  OdpovědětVymazat
 5. Film hezky ukazuje, že šílený pokles úrovně VŠ není jen problém České republiky.

  OdpovědětVymazat
 6. Lidi s Downovým syndromem stejně nemůžou mít děty. Ten třetí 21 chromozom je lichý a nejde do zárodčných buněk podělit. Takže tady je to celkem fuk. u postižených, kteří děti mít můžou jsem taky jednoznačně proti !!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Františku, viděl si výborný film Uvnitř tančím? Dají se tyhle filmy srovnat?

  Pubkitch

  OdpovědětVymazat
 8. mě se ta paní z filmu zdá být dost hezká na to aby chodila s dementem.

  OdpovědětVymazat
 9. neboj, ona s tebou chodit nebude

  OdpovědětVymazat
 10. "dement" mel VS a treba i nadhernyho curaka a udelal ji to jako nikdo pred tim, tak v cem je problem?
  Ne kazda musi mit doma hezouna, v tomhle jsou zensky chytrejsi.

  OdpovědětVymazat
 11. Chytřejší než ty, chtěl jsi říct. Ne každej chlap musí mít doma sexbombu.

  OdpovědětVymazat
 12. Ja doma sexbombu nemam, mam doma osklivou duru.
  Vseobecne je ale fakt, ze chlapi letej na vzhled vic nez zensky.
  Ja sem chytrej a na vzhled kaslu. Nemusim zarlit.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.