23.11.09

Recenze: Dokonalý únik [A Perfect Getaway] - 70%

Mladý slušně vychovaný inteligentní pár novomanželů (Steve Zahn, Milla Jovovichová) si vyrazil na turistickou svatební cestu na Havaj. Zábavu jim přeruší zpráva o tom, že nedaleko došlo k brutální vraždě a jejími pachateli byl nějaký velmi narušený pár. Naši hrdinové začnou okamžitě podezřívat dva další páry, které na výletě divočinou potkali a průběžně potkávají, a které se chovají poněkud divně (každý jinak). Je to jeden z nich? Nebo někdo úplně jiný? Havaj skončila, možná půjde i o život...

Pokud máte rádi chytré thrillery, doporučuji nekoukat na trailer, nečíst následující odstavce a jít do kina.(Bohužel, u tohoto filmu je mírným spoilerem už to, když napíšu, kdo ho natočil. Brutálnější spoilery budou označeny.)

David Twohy se zapsal do mého srdce už před mnoha lety, svou prvotinou Timescape / Grand Tour: Disaster in Time. Šlo o extrémně lacinou (televizní) sci-fi o cestování časem, která mě tehdy před téměř dvaceti lety okouzlila svou invencí a inteligencí.

Neméně okouzlen jsem byl z jeho Invaze a Černočené tmy. I když Twohy prokazoval své režisérské schopnosti, měl jsem ho vždy především za originálního scenáristu (Uprchlík, Nebezpečné pády).

Pět let po svém ne-úplně-vydařeném Riddickovi: Kronice temna přichází Twohy s dalším filmem - s thrillerem s poměrně komorním obsazením a rozpočtem.

Řekl bych, že tentokrát Twohy režíruje velmi dobře (možná nejlépe za celou svou kariéru). Každý aspoň trochu se orientující divák bude mít ale poněkud zkaženou zábavu, protože na základě traileru a Twohyho reputace bude nutně očekávat nějaké velmi lišácké kličky. V tomto ohledu jsou opravdu brutální některé jiné trailery na tento film, které prozrazují opravdu až moc. Dosti na tom, že v traileru na této stránce vidíte akční scény, ke kterým dojde až v závěru filmu a mají být překvapivým vyvrcholením něčeho, co můžete v první třetině docela dobře považovat za romantickou komedii.

V mém případě to znamenalo, že jsem od prvních minut filmu tušil nějakou kulišárnu a bylo mi jasné, že některé trochu zvláštní scény mají nějaký důvod a na jejich základě bude později něco nějak odhaleno.

Posléze skutečně bylo cosi zásadního odhaleno a já se cítil mírně podveden, trochu podobným způsobem jako u Oka ve zdi (i když jinak samozřejmě jde ve všech ohledech o nesrovnatelné filmy). Když si následně přeberete všechno, co jste viděli, tak nemůžete říct, že by vás Twohy podvedl. Logické vysvětlení všeho totiž spočívá v tom, že není logické...

(Dál už to opravdu bez spoilerů nejde!!!)

Od začátku se nám samozřejmě nabízejí dvě základní varianty rozetnutí zápletky: Buď jsou vrahové ten druhý pár (od pohledu nebezpeční floutci) nebo třetí pár (od pohledu hodná ženská plus trochu divný bývalý elitní voják). Samozřejmě jsem tušil, že Twohy bude mít v záloze něco mnohem vychytanějšího a napadla mě i myšlenka, že skuteční vrahové jsou hlavní dva hrdinové. Tuto verzi jsem ovšem záhy zavrhl, protože hlavní dva hrdinové mají z vrahů strach i když jsou spolu sami a tudíž by nemělo smysl, aby si v takovou chvíli na něco hráli.

Pointa tkví v tom, že brutálními vrahy opravdu jsou hlavní dva hrdinové! Mají ale psychologickou úchylku / poruchu, která je nutí k tomu, aby po zabití vždy kompletně přejali identitu svých obětí a pak se za ně co nejdokonalejším způsobem vydávali, a to i v situaci, kdy je nikdo jiný nesleduje! Tedy, taková úchylka jistě existvat může, ale nemohu se zbavit dojmu, že jsem se stal obětí jistého menšího podvodu ze strany Davida Twohyho. Odhalení se navíc odehraje ve formě opravdu dlouhé (snad pětiminutové) série flashbacků, která vyžaduje, abyste si v tu chvíli pustili celý film od začátku a kochali se tím, jak lišácky to Twohy od prvních sekund (opravdu od prvních sekund) vymyslel, aby vás mohl vodit za nos. Celý film například začíná svatebními záběry, ve kterých "shodou okolností" nikdy neuvidíte novomanželům pořádně do obličeje - protože nejde o svatbu hlavních hrdinů nýbrž jejich obětí. A tak dále a tak podobně.

No a pokud jste dočetli až sem, má smysl na tento film chodit? Řekl bych, že ano, protože se znalostí "šokujícího zvratu" můžete Twohyho kombinační schopnosti obdivovat hned od začátku, nemusíte na film koukat dvakrát a můžete si užívat závěrečné akční scény aniž byste přitom museli zuřivě přemýšlet, na co jste to vlastně sakra koukali předchozích 70 minut.

A na tu přírodu se docela hezky kouká.

12 komentářů:

 1. jenom jsem si precetl prvni dve vety vitezna varianta me hned napadla...;(...zvlast kdyz si clovek vzpomene na Hlubinu

  OdpovědětVymazat
 2. Mě na tomhle filmu potěšila skutečnost, že ani (přinejmenším) původní anglický presskit neprozrazuje výslovně hlavní pointu, ale podobně jako první dvě třetiny filmu jen tak různě nejasně mlží okolo, takže i s jeho znalostí jsem díky tomu, jak rafinovaně je to natočené, dokázal tu správnou variantu při sledování filmu zavrhnout a pak být překvapený, že je skutečně správná (a proč) :) Což se o spoustě presskitů a dalších oficiálních materiálů k "překvapivým filmům" bohužel říct nedá. A flmu jako takovému bych já dal ještě tak o deset procent víc.

  OdpovědětVymazat
 3. komentar ke !!!spoilerum!!!!
  nebyl jsem si jisty proc se oba hrdinove boji i kdyz tam nikdo jiny neni, jasne na mobil se koukaj aby videli kdo je na obrazku, jestli je nekde fakt vyfotily atp, ale i timhle vysvetlenim ( ze maj uchylku to hrat i v nepritomnosti) si nejsem tak docela jisty a celkem me to ve filmu nastvalo, pro me to tedy na prvni shlednuti byl podvod, po tomto vysvetleni o trochu mensi, ale porad to beru jako šmelo na divaka

  OdpovědětVymazat
 4. SPOILER SPOILER SPOILER

  Mě naopak jaksi nedocvaklo nebo spíš mi přišlo málo vysvětleno, že vrahové kopírují chování svých obětí, i když je nikdo nevidí... protože Jovovich se například ve scéně u stanu svěřuje se svojí histrokou s Rockym a na konci jak ho nechá zabít... No trochu divný zvrat.

  --------------------

  Ale jinak celkem fajn, nenudilo to.

  OdpovědětVymazat
 5. /spoiler/ nejsem si jist tím že to má být vykládáno jako že mají oba tebou zmíněnou poruchu.. jasně, jsou trochu hráblí a k tomu na drogách, ale spíše se prostě bojí toho že jejich pravá identita bude prozrazena. když jsem na to koukal podruhý, celkem mi to zapadao.

  OdpovědětVymazat
 6. ten Zahn na tom traileru vypadá jak Mádl :)

  OdpovědětVymazat
 7. SPOILERY!!! Tou "mentalni poruchou" jsem si jisty. Zahn s Jovovichovou tam mluvi o tom, ze on chce "zit vecne tim, ze prozije sto cizich zivotu", tzn. do poslednich detailu se snazi napodobovat svou posledni obet, a to nonstop. A Jovovichova v tom jede s nim i kdyz nema stejnou poruchu, ale je na Zahnovi chorobne zavisla. Rikaji si to tam na te plazi, ke konci filmu.

  OdpovědětVymazat
 8. jak jinak SPOILER! jasně, nikdo nezpochybňuje že on má mentální poruchu určitě, chce prožít životy těch jiných.. s tím souhlasím. jen si nemyslim že je tak mimo, že by věřil tomu že sami nejsou vrazi a že se jakoby bojej.. vždyť další vraždu plánujou ve stanu s tim, že budou hrát dál tu svojí hru a doklepou to na pláž a tam zrealizují další "převtělení". Pouštěl jsem si teď těch pár spornejch pasáží a prostě mi přijde že to sedí:)

  OdpovědětVymazat
 9. asi je to mimo, ale ve scéně 0:32 má ta ženská dodělány digitální plavky (alespoň ve filmu tam leží nahá, tady jsou nějaké černé textury). Nemám to prakticky žádnou pointu, takže s touhle informací naložte jak chcete, nebo se pletu :)

  OdpovědětVymazat
 10. SPOILER
  mohl by mi nekdo vysvetlit, jak na to Nick přišel, že něco neni v pořádku (v tý jeskyni, když se podíval na škorpiona v lahvince)

  OdpovědětVymazat
 11. Anonym: (SPOILER) Myslim, ze se podival na toho skorpiona ve flasce a uvedomil si, ze byl prave zahnan do slepe ulicky bez uniku, jako ten skorpion.

  OdpovědětVymazat
 12. SPOILER!
  Spoilery jsem předem nečetla, chování hl. hrdinů ve chvílích, "když je nikdo nevidí" jsem si zpětně vysvětlila tak, že se báli odhalení, a že jim např. porcování kozy připomínalo, co udělali. Považovali tu druhou dvojku za nebezpečnou, mohla by je třeba odhalit. Pustím si to znovu a uvidím, jestli změním názor.
  On byl bezesporu magor, ale určitě si uvědomoval, co udělal (čili se nemohl bát "pravých vrahů"), právě proto, že spolu o tom "prožívání cizích životů" mluvili. Bych řekla.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.