20.11.09

Recenze: Ať vejde ten pravý [Låt den rätte komma in / Let The Right One In] - 90%

Oskar je dvanáctiletý kluk, který žije počátkem 80. let na neutěšeném švédském sídliště (které se hodně podobá neutěšeným českým sídlištím z 80. let). Rodiče jsou rozvedení, spolužáci ho šikanují, když tu se náhodou do vedlejšího bytu přistěhuje divné děvčátko, které by s ním možná mohlo kamarádit (i když nechce). A přibližně v tu samou dobu se začnou v okolí objevovat mrtvoly bez krve.Film Ať vejde ten pravý by se jistě dal vměstnat do škatulky "upírský horor", ale jen velmi okrajově. Kdyby totiž Eli nebyla upír, film by pořád mohl velmi dobře fungovat jako velmi depresivní sonda do života švédských adolescentů a jeho celkové vyznění by se nějak zásadně nezměnilo.

Nadpřirozeno, které se ve filmu vyskytuje, je "pouze" kvalitní bonus k už tak kvalitnímu filmu! Je evidentní, že tvůrci neměli k dispozici hollywoodský rozpočet (některé trikově náročnější záběry a prostetika jsou trochu mimo), ale většinu nadpřirozených scén vyřešili velice chytře jen pomocí střihu a zvukových efektů. Takže v místech, kde bychom v americkém filmu očekávali CGI grafiku, kamera prostě střihne jinam. Je to vymyšleno velmi chytře, citlivě a v dnešní záplavě CGI triků mi to dokonce připadalo osvěžující!

Aby takovýto film mohl fungovat, vyžaduje kvalitní herecké výkony a i s nimi měli tvůrci štěstí. Ten chlapeček i holčička (která hraje něco, co nemusí nutně být holčička) jsou současně roztomilí i strašidelní a jejich vnitřní problémy jsou nám velmi jasné aniž by pronášeli nějaké zbytečné fráze.

Strašidelné scény nejsou lekací nebo přehnaně krvavé - obzvlášť ve dnešní době Pátků třináctého a Texaských masakrů. Jsou spíš extrémně depresivní. Ale jsou působivé, panečku jak ty jsou působivé...

Děti bych na tenhle film nebral (ani ne tak kvůli krvi jako kvůli pomalému tempu a nutnosti přemýšlet). Ale doufám, že mládeži cca. od patnácti let výše tenhle film řekne o jejich životech a vztazích (a upírech) mnohem více než nějaký Twilight...

A pochopitelně se velice bojím, jak hrozně dopadne americký remake od režiséra Monstra.

16 komentářů:

 1. Ahoj Franto, zapoměl jsi se všem pochlubit, že jsi nečetl předlohu.

  OdpovědětVymazat
 2. Super. O tomhle filmu jsem četl moc pozitivního a tak jsem už jen čekal na Frantovu recenzi. A vida, ona i ona dopadla dobře. :) Takže se fakt těším. Jenom doufám, že má očekávání pak nebudou příliš přehnaná a nebudu tak pak nakonec zkalmán ;)

  Axl

  OdpovědětVymazat
 3. nemohli by přispívat, jen registrovaní? je to trochu otravné, číst pořád ty píčoviny

  OdpovědětVymazat
 4. O tomto som cital davnejsie v nejakom rebricku top hororov vsetkych cias.

  OdpovědětVymazat
 5. Právě se mi přestal líbit nový procentuálně hodnotící systém. Není tohle přesně te typ nářezového filmu, který by si zasloužil klasickou Cinemáckou stovku?

  OdpovědětVymazat
 6. newt17: To netusim. Ja nejsem, ani jsem nikdy nebyl Cinema. Mne osobne tam chvilemi nektere pasaze pripadaly zbytecne natahovane.

  OdpovědětVymazat
 7. Já tady vnímám hodnocení jenom jako "málo" versus "hodně." Ta procenta jsou často opravdu mimo, ale to je jedno.
  A hlavně neuzavírejte komentáře jenom pro registrovaný, čim víc příspěvků tim líp, a i ty píčoviny kolikrát pobaví.

  OdpovědětVymazat
 8. Znamená recenze tady že to u nás půjde v kinech? Super!

  Škoda, že "Moon" dávat nebudou.

  P.S. Remake? OMG!

  OdpovědětVymazat
 9. KubaU: UZ TED to jde v kinech! A moc dlouho to asi nepujde.

  OdpovědětVymazat
 10. Viděla jsem před půl rokem (cca), výborný film!( tedy s aj titulky)Doporučuju a jsem ráda, že jsme se opět( jako prakticky pokaždé) scházíme v kritice:)

  OdpovědětVymazat
 11. Jeden z nejlepsich filmovych zazitku tohoto roku. Doporucuju!

  OdpovědětVymazat
 12. Už teď je to v kinech? A i v mimopražských? Protože v Brně to vypadá beznadějně.

  OdpovědětVymazat
 13. Anonymní odpovídá anonymnímu....

  "Protože v Brně to vypadá beznadějně." Pod to bych se i podepsal.

  Ale v nějakym Velkym Špalíčku vám to tam dávaj.

  OdpovědětVymazat
 14. Právě jsem viděl - výborný film, té stovky bych se taky nebál ... film podobného psychožánru se prostě táhnout musí (stejně tak, jako že se vám tak trochu musí vejít do nálady). Mimoto díky Fuxoftovi za recenzi - bez ní by mnou, filmovým pologramotou, tahle perla málem zůstala bez povšimnutí.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.