5.11.09

Recenze: 2012 - 60%

V roce 2009 silná sluneční erupce způsobila, že v zemském jádře zmutovala neutrina a začalo ho nadměrně ohřívat. Vědci o tom zpravili americkou vládu, ta to prozradila ostatním důležitým státům a začaly tajné přípravy na katastrofu, která měla během několika málo let přijít.

Katastrofa přišla koncem roku 2012, tedy o něco rychleji, než se čekalo. Záchranný plán není dokončen. Nikdo není připraven. V pevninách se otvírají bezedné propasti a sopky, na moři řádí tsunami, vládne chaos. Někteří lidé zjišťují, na čem že to vlastně vlády poslední tři roky pracovaly, a vydávají se za záchranou. A my sledujeme osudy různých lidí z různých společenských vrstev a konců světa, kteří mají společné pouze to, že by rádi ještě nějaký ten den přežili...Tvůrcem filmu je Roland Emmerich, který natočil Den nezávislosti, Den poté a 10 000 Př. n. l. Emmerich je megaloman, jehož filmy s nějvětší pravděpodobností vznikají tak, že si vymyslí půl tuctu až tucet úžasných monumentálních scén a pak je narychlo nějak pospojuje. A to píšu jako člověk, kterému se moc líbil Den nezávislosti!

Ve 2012 jsou po technické stránce vynikající triky. Bohužel jich zase není až tak moc a i když se trailery snaží působit jako kdyby film byly trikové orgie, není to pravda, a v trailerech vidíte záběry ze snad úplně všech megascén filmu.

Nejdůležitější roli má John Cusack jako "normální skeptický chlapík", kterému začne docházet, že ty paranoidní kecy některých šílených konspiračních teoretiků možná jsou pravda a rozhodne se zachránit svou (ex-) rodinu. John Cusack je fajn a dokonce chvílemi působí, jako kdyby se snažil dobře hrát navzdory tomu, že ho Emmerich nutí k opaku.

Bohužel, někteří jiní herci (Woody Harrelson jako šílený konspirační teoretik, Zlatko Buric jako ruský miliardář) mají hrát komické figurky a zoufale se snaží být tak strašně "krejzy", že už nejsou vtipní, ale spíš trochu strašidelní, jako nějaké karikatury z Mars útočí! Takhle je v Emmerichově podání posunuto směrem k "německému humoru" všechno, takže ty postavy, které mají být naprosto seriózní (americký prezident Danny Glover, geniální vědec Chiwetel Ejiofor), jsou jenom "normálně krejzy". Doopravdy seriózně nepůsobí ve filmu nikdo a obávám se, že Emmerich to doteď neví.

Všechny tyto problémy ale blednou ve chvíli, kdy se začneme zabývat scénářem. Odvážím se tvrdit, že bych dějovou kostru tohoto filmu včetně většiny drobných podzápletek a vtipných point bez problémů vymyslel a sepsal za dvě-tři hodiny. Nikoliv proto, že bych se považoval za tak dobrého scenáristu, ale proto, že by to dle mého mínění jakýkoliv patnáctiletý hoch, který viděl v životě aspoň 30 filmů, dokázal za jedno odpoledne (tedy za trochu déle než já).

Nevadí mi ani tak vědecké nelogičnosti (bleskově putující kontinenty, zmutovaná neutrina) jako spíš předvídatelnost toho všeho. Pokud jste sledovali trailery a oficiálně zveřejněné ukázky z filmu a znáte předchozí Emmerichovy eposy, tak znáte všechny hlavní dějové zápletky, znáte většinu akčních a trikových scén, znáte "překvapivou pointu" a můžete docela slušně odhadnout, jak film skončí (a budete mít pravdu).

Dokonce jsem ochoten smířit se i s prohřešky proti elementární logice: Například jde o projekt na záchranu lidstva před zkázou, o jehož existenci musí nutně vědět minimálně několik desítek tisíc lidí po celém světě, včetně nekvalifikovaných dělňasů a jejich rodin, a přesto se ho daří udržet v tajnosti i když začnou mizet města z povrchu zemského. Jsem ochoten se s tím smířit, protože - nezapomeňte - se mi moc líbil Den nezávislosti, kde se prostě rozhodli zavirovat mimozemský počítač, tak si sedli a udělali to. Rozdíl je ale v tom, že ve Dni nezávislosti jsem fakt nečekal, že se bude zavirovávat mimozemský počítač, a ocenil jsem, že byl Emmerich natolik na tripu, že si něco takového dovolil. Ve filmu 2012 je to obráceně: Nesmysly vznikají samy od sebe díky lajdáckému smontování nesourodých "efektních" scén a dějových podlinek, a Emmerich je líný je jakkoliv řešit.

A kromě toho... ZMUTOVANÁ NEUTRINA!

Nevadí mi také nesmysly typu "auto projíždí deset minut bortícím se městem, něco soustavně vybuchuje několik metrů vedle něj, a všichni uvnitř to ve zdraví přežijí" nebo "nejbezpečněji se z letadla letícího nízko nad ledovcem vyskakuje v autě", protože takové nesmysly k tomuto žánru neodmyslitelně patří. Jenom vás musím ujistit, že díky až cartoonové přehnanosti akčních scén jim chybí jakákoliv emocionální hloubka nebo napětí a například posledních pět minut Proroctví je neskonale emocionálně opravdovějších než dvě a půl hodiny 2012. Téměř nikdy v průběhu 2012 si neřeknete "no jo, takhle nějak by se lidi mohli opravdu chovat, kdyby se blížil konec světa".

Za zmínku ještě stojí, že celá ta mystická provázanost s mayským kalendářem je pro děj filmu naprosto nedůležitá a je odbyta asi dvěma větami ve stylu "no to je ale zajímavá náhoda". Ve skutečnosti totiž ZMUTOVANÁ NEUTRINA!

Přes to všechno je 2012 docela zábavný film. Rozhodně je zábavnější než Den poté, z toho prostého důvodu, že bortící se kontinenty jsou inherentně zábavnější než rychle přicházející zima.

Nejzajímavější námět k zamyšlení je ale následující fakt: Zástupy talentovaných výtvarníků, architektů a trikových expertů použily své nezanedbatelné schopnosti k tomu, aby se za pár set tisíc milionů dolarů na filmovém plátně zhmotnily představy, které by patnáctileté děcko vymyslelo za jedno odpoledne. Only in Hollywood...

27 komentářů:

 1. recenze na daných 60% moc nevyzní. Těch 40% by možná sedělo.

  OdpovědětVymazat
 2. zmutovaná neutrina!!!
  loooooooool :-)

  OdpovědětVymazat
 3. President Thomas J. Whitmore5. listopadu 2009 v 9:55

  skoda. to, ze frantovi nevadi zavirenie mimozemskej lode v Independence Day, ale vadia mu zmutovane neutrina v 2012 neznamena, ze by sa zmenil emmerich a bol "linejsi", ale ze si franto proste ... ostarol.

  OdpovědětVymazat
 4. Ten trailer se mi hodně líbil. Vlastně bych kvůli němu i na film šel. Na druhou stranu, když píšeš, že víc katastrofických scén ve filmu není než je v traileru, tak jsem teď rozpolcen.

  OdpovědětVymazat
 5. za pár set tisíc dolarů byl vlastně ten film docela levný ne?

  OdpovědětVymazat
 6. prijde doba, kdy bude stacit koukat na trailery a uvidime cely film. a nakonec uz se budou tocit jen trailery ;))

  Ajvngou: 40% za triky, 20% za zmutovana neutrina... ;)

  OdpovědětVymazat
 7. Ve fyzice se nějakou dobu spekulovalo o oscilaci neutrin a tušim že to se stolu shozený neni. Potíž spíš je v tom, jak neutrina vůbec udržet v tom jádře. Voni si lítaj kam chtěj..

  OdpovědětVymazat
 8. No tak u klasickych holywoodskych blockbustru uz to prece plati ze temer kompletne vsechny sceny jiz vidime v traileru, u tech horsich z neho dokonce kompletne dohadneme dej.
  A me teda jakekoliv nelogicnosti ve vedeckem pohledu vadi tak ze si film nedokazu uzit.

  OdpovědětVymazat
 9. ..povedená recenze - možná na tripu :)

  OdpovědětVymazat
 10. Recenze potěšila. TDAT byl nudný právě v tom, že se bral moc vážně, takže pokud jsou všechny postavy více čí méně "krajzy", tak sem spokojený. Že to bude totální mozkový výplach se vědělo vždycky, stačí se podívat na titulkovou listinu, ten film je víceméně rodinný projekt Emmericha, jeho ženy, a kámoše, co skládá hudbu a je i spoluautor scénáře. A zmutovaná neutrina rules!

  OdpovědětVymazat
 11. Mohl by nekdo vysvetlit jak to s tema nutrinama je ?a v cem je filmova teze nahlavu?..vubec netusim jak to ve skutec nosti je tak kdyby nekdo byl tak hodny.Diky moc.

  OdpovědětVymazat
 12. Ach jo, další megablbost co bude skoro zaručeně v zisku, takže se budou vesele točit další podobné...

  10000 BC vydělalo přes 150 milionů Baků. Chjo.

  OdpovědětVymazat
 13. Neutrina mají tak extrémně nízkou schopnost reagovat s čímkoli, že prostě prolétávají Zeměkoulí. Například mozkem Rolanda Emmericha proletí každou sekundu bilióny neutrin. Nápad, že by právě ony měly cokoli způsobit, je pěkně pitomý.

  OdpovědětVymazat
 14. Oscilace neutrin - ano, neutrina skutečně oscilují. Neutrino prostě samo od sebe mění svůj typ (neutrin je několik typů). To ale nemá nic co dělat s nějakou mutací a to co popisuje film (ani jsem ho ještě nemusel vidět) je naprostá blbost. Tedy přinejmenším ničím nepodložená blbost. :)
  - Arccos -

  OdpovědětVymazat
 15. Tak já jsem si Den nezávislosti napoprvé užil, díky akci a napětí. Ale už napodruhý mě to naopak velmi sralo. Zavirování mimozemskýho počítače, žid zachraňující planetu, prezident dokonalej hrdina...

  To už asi radši zmutovaný neutrina.

  OdpovědětVymazat
 16. Ono atomovkou proti slunci je taky pěkná blbost, a přesto jsem si Sunshine dost užil...

  OdpovědětVymazat
 17. Mohl by mi nekdo prelozit pojem "inherentne zabavny" do cestiny?
  ...diky predem

  OdpovědětVymazat
 18. smála jsem se nahlas, dík.

  OdpovědětVymazat
 19. V téhle recenzi bylo všechno vystiženo, snad bych jenom vytknul...ZMUTOVANÁ NEUTRINA!

  OdpovědětVymazat
 20. Mohl by mi nekdo prelozit pojem "inherentne zabavny" do cestiny?
  ...diky predem

  Nejsem si jisty, ale nejspis tim Franta myslel, ze ta zabavnost je naturalni pekuliaritou toho boreni kontinentu, rekl bych snad esencialni proprietou kazdeho filmoveho boreni. Cim vetsiho, tim spise.

  OdpovědětVymazat
 21. Tak naladěn Fuxoftovou recenzi jsem si říkal, že si tenhle filmeček stáhnu a kouknu se na něj. Omylem jsem si ale místo toho stáhnul film 2012 Doomsday a řeknu Vám to je teprve pošušnáníčko. Jak tohle mohl někdo natočit?!?! Triky docela dobrý, ale ty herecké výkony a ty luxusní dialogy v tomhle filmu, to je teda něco!!! Neunesl jsem to a v půlce film vypnul.

  OdpovědětVymazat
 22. Franta je chlap, kterej mě dokáže rozesmát i když mám hodně blbou náladu. Díky za neutrina :o)

  OdpovědětVymazat
 23. >>anonym 5. listopad 2009 18:53: Tak po sto padesáté, v Sunshine nebyla žádná atomovka.

  OdpovědětVymazat
 24. Tak právě jsem se vrátila z tohoto filmu. Neočekávala jsem teda nic světoborného, ale když už tak pořádné triky. Bohužel...
  Celé mi to připadalo jako parodie- včetně narážek na UK a Rusko...
  Opravdu jsem se zasmála při některých momentech a celou dobu si říkala, že to tvůrci nemůžou myslet vážně, pouštět takový brak...
  Všechny rádoby dojímavé momenty byly k smíchu. A ten nejvtipnější byl dle mého: když nepálská babička chtěla useknout slepici hlavu a její vnuk ji sděloval, že bude konec světa. A při tomto byl záběr na slepici, která zvedla hlavu a udělala ,,kvok'' v reakci na právě pronesené.
  Opravdu film jako od 14ti letého dítěte, které psalo do Jazyka Českého slohovku.
  Nedala bych více jak 10%

  Lucka- UK, London

  OdpovědětVymazat
 25. Recenze od odborniku na problematiku: http://www.osud.cz/cs/clanek.php?id=9797

  OdpovědětVymazat
 26. Všimli jste si, že archy jsou dieslový...? To za tři roky nepostaví reaktor...?

  OdpovědětVymazat
 27. Nejsem si úplně jist, ale můj pocit z 2012 je, že tam není myšleno vážně ani slovo, obzvláště v první polovině. Kdybych hodnotil jen první polivnu, šel bych až na 80%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.