4.6.08

Sissi a Yetti [Lissi und der wilde Kaiser] - 40%

Německá bláznivá komedie o Yettim, kterého Ďábel zachrání před smrtí, a za to mu musí (Yetti Ďáblovi) sehnat "nejkrásnější ženu na Zemi", což je shodou okolností císařovna Sissi.




Film má překvapivě dobré "production values". Grafika a animace jsou opravdu příjemné a nápadité, akční scény mají švih a hudba je výborná. Sissi a Yetti v těchto ohledech zastiňuje i leckteré hollywoodské CGI filmy. Co je to ale platné, když celý film a humor v něm je jako něco z Marsu.

Především: Sissi je v Německu pravděpodobně hodně slavná osobnost, něco jako pro nás Karel IV. Já ale pouze vím, že někdy v nějakém minulém století existovala nějaká krásná císařovna tohoto jména. Teprve z Wikipedie jsem zjistil, že to byla oficiálně vládkyně Čech, že ten její mladý fešný manžel je ve skutečnosti Franz Josef atd... A neklame vás zrak - v původní verzi se hlavní hrdinka skutečně jmenuje Lissi a nikoliv Sissi. Pravděpodobně z nějakých právnických důvodů.

Záměrem tvůrců evidentně bylo natočit něco jako Shreka, t.j. současný humor prošpikovaný trochou oldschool romantiky. Bohužel, humor v tomto filmu je mi značně cizí a drží se v linii humoru, který stejní tvůrci předvedli dříve (příklad 1, příklad 2) a kterému jsem se moc nesmál. Naprostá většina scén působí dojmem, že tvůrci splácali dohromady pár vtípků, které je právě napadly, a s tím, co se bude dít za minutu, si nedělají hlavu, a nějak to splácají až za minutu.

Když navíc zohledním, že spousta narážek v tomto filmu je (navzdory slušnému dabingu) pro Čecha dosti nepochopitelná (například musíte vědět, že "zvonce" a "trubky" je zřejmě nějaký německý sexuální eufemismus), vychází mi z toho hezky vypadající podívaná, která není téměř vůbec vtipná nebo zajímavá.

Ale humor je pochopitelně relativní...

11 komentářů:

 1. Takže něco jako: Slovní hříčka v dolnobavorském dialektu, to se snad ani nedá přeložit... Alé, v Němčině JE to vtipné.

  OdpovědětVymazat
 2. Ty voe tos řek přesně ale!

  OdpovědětVymazat
 3. Super film úplně pro každého!!! Podívejte se na další krátké ukázky na http://www.youtube.com/results?search_query=Sissi+a+Yetti&search_type=&aq=f nebo na homepage www.sissiayetti.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Premmiera 24.července!!! Tak přijďte do kina:)

  OdpovědětVymazat
 5. ...hlavní hrdinka skutečně jmenuje Lissi a nikoliv Sissi. Pravděpodobně z nějakých právnických důvodů - nebude to spis tim, ze u nas byla vzdy znama jako Sissi a ne Lissi...:-)

  At zije vseobecny prehled

  OdpovědětVymazat
 6. Kdybys mel, Anonyme, "vseobecny prehled", tak bys pravdepodobne vedel, ze ta dama byla jako "Sissi" znama nejen u nas, ale i v Nemecku a ve zbytku sveta. Ale Z NEJAKYCH PRAVNICKYCH DUVODU ji museli v teto parodii v Nemecku prejmenovat na Lissi. U nas tyto pravnicke duvody neplati, tudiz je opet Sissi.

  OdpovědětVymazat
 7. Hehehehe!
  Hustý ne?
  Co na to FUKA?

  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/vulgarni-pohadka-rodice-odchazeji-s-detmi-z-kin.html

  OdpovědětVymazat
 8. nějak to nebere cely ble

  http://tn.nova.cz/zpravy/domaci/
  vulgarni-pohadka-rodice-
  odchazeji-s-detmi-z-kin.html

  OdpovědětVymazat
 9. Zřejmě jste pane Fuka ještě nepoznal ženu která působí eroticky třeba jen když nalévá čaj do šálku z konvice. Scéna ve které Lissi hraje na kravské zvonce je tak silně erotická že nepotřebuje komentář o nějakém eufemismu.

  OdpovědětVymazat
 10. fakt bizar, možná protože jsem neviděla prvního Shreka... věděla jsem že bych měla odejít z kina... tak nák jsem ale na to furt koukala jako králíček zhypnotizovanej krajtou. Byl to sen, woe??

  OdpovědětVymazat
 11. Nenapadlo Vás, že se Sissi jmenovala Alžběta (Elizabeth) Bavorská = Lissi

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.