19.6.08

Máj - 40%

F.A. Brabec se po Kytici rozhodl zfilmovat další klasické dílo české literatury. Tentokrát byl nucen upustit od povídkové formy a natáhnout jednu nepříliš dlouhou báseň na celovečerní stopáž. Pokud jste ji nečetli, celý děj se dá shrnout slovy: Mlynář spí s krásnou Jarmilou, přijíždí loupežník Hynek Vilém (mlynářův syn), zamiluje se do Jarmily, pak ji načapá s otcem, otce zabije a sám je popraven.F.A. Brabec je výborný kameraman a v Máji to znovu dokazuje. Nevím, nakolik má v oblibě Michaela Baye a nakolik jím opovrhuje, ale faktem je, že jejich vizuální styl je velmi podobný a že je jediným českým tvůrcem, o kterém můžu napsat, že "jeho vizuální styl občas připomíná Michaela Baye", a myslet to vážně. Kamerové lety okolo hrdinů, zpomalené záběry, prolínačky, to všechno s rozpočtem asi tisíckrát menším než Bay. A po technické stránce to funguje. Důležitá ovšem jsou slova "po technické stránce".

Když sedí Jarmila u stromu na kopečku, nechává se ovívat větrem, hladí si obnažená ramena a kouká do dáli, je to působivé asi jako reklama na minerálku nebo předstartovní loučení v Armageddonu a moc mi to nesedí k Máchovi. Vlastně, kdybych přesně takovouto scénu viděl v americkém filmu, byl bych si téměř jistý, že má jít o parodii. To ale, obávám se, není případ Máje. A když jsem u Armageddonu, musím zmínit také hudbu od Support Lesbiens, která je kvalitní, ale na mnoha místech naprosto nevhodná pro tento film. Při vrcholné souloži dvou hlavních hrdinů připomíná svým stylem Rabinovy kvílející kytary při nástupu Willise a spol. do raketoplánu, zatímco na jiném místě najednou začne evokovat nějaký muzikál ze 70. let (pouze jedna skladba!) - působí to velmi rušivě a rozmetává to atmosféru, kterou se tu a tam téměř daří vybudovat.

Ale díky aspoň za Armageddon, protože když se má ve filmu začít hrát, je to mnohem, mnohem horší.

Sandra Lehnertová (Jarmila) je zcela bez debaty děvče krev a mlíko, které se nestydí ukázat svoje vnady a působivě zapózovat, ale herečka to, obávám se, opravdu není. Podobně Matěj Stropnický (syn Martina Stropnického) by se se svou vizáží stylově hodil do Tokio Hotel nebo Milli Vanilli (do těch původních, ne do Real Milli Vanilli) a leckteré pubertální děvče z něj jistě nezůstane suché, odmítám ale souhlasit s tím, že v tomto filmu cokoliv hraje, a označovat ho slovním spojením "strašný lesů pán" by byl velmi trapný vtip, pokud by to byl vtip. Juraj Kukura vypadá, jako by měl problémy mluvit česky, a naprostá většina hereckých výkonů je pokažena (mimo jiné) díky špatným postsynchronům.

Snad jediný, kdo zvládá svou roli se ctí, je Jan Tříska jako kat. Je osudový, jako kdyby právě vylezl ze Sedmé pečeti, a jeho přednes Máchových veršů je působivý. Kdyby jediným mluveným slovem v celém filmu byly Máchovy verše v podání Třísky (a film by měl okolo 20 minut), je dost pravděpodobné, že bych z něj byl naprosto nadšený. V této formě jsem občas uznale pokývl hlavou nad tím, že se vizuální stránka nezvykle často (na český film) přibližuje hollywoodskému standardu, ale jakákoliv atmosféra byla zničena ve chvíli, kdy otevřel ústa někdo jiný než Tříska - díky dialogům, díky jejich přednesu a díky všemu, co souvisí s "herectvím".

25 komentářů:

 1. skoda,docela jsem se na to tesil - po vyborne Kytici jsem na to byl zvedav

  OdpovědětVymazat
 2. Už jenom v traileru mi ta hudba od Supportů hrozně vadila a kazila dojem i přes to, že tu kapelu mam rád :-) Škoda, ale rád se stejně podívám.

  OdpovědětVymazat
 3. 51 kg, 86 cm přes prsa, tomu říkáš "krev a mlíko"? Nespletl sis to Franto s "kost a kůže"?

  OdpovědětVymazat
 4. jestli lehnertová je krev a mlíko, tak by mě zajímalo, co je podle fuky třeba kristelová nebo vášáryová v postřižinách

  OdpovědětVymazat
 5. krev amlíko mne pobouřilo ;-)

  OdpovědětVymazat
 6. Nejvetsi pozitivum spatnych filmu je to, ze na ne dela Frantisek vtipne recenze :)
  Petha

  OdpovědětVymazat
 7. Stropnicky me doslova sere, uz jenom tohle vyjadreni me odradilo od filmu:
  Zabývá se i filozofickými otázkami, je v ní velký prvek vzdoru proti konzumní společnosti a touha po svobodě.

  OdpovědětVymazat
 8. Proč má proboha Hynek indiánský náhrdelník ?!

  OdpovědětVymazat
 9. Franto, už máš věk na to, abys věděl, že používat slovo "díky" v negativním smyslu je kravina - správně je to "kvůli".

  OdpovědětVymazat
 10. A vsimli jste si neuveritelne veci - to je poprve, co FF cetl literarni predlohu k filmu :-D

  OdpovědětVymazat
 11. Můžu se Františku jen pro zajímavost a pro srovnání zeptat, kolika procenty hodnotíš Kytici?

  OdpovědětVymazat
 12. taky mě to mrzí,moc jsem se těšila.Ale asi se radši podívám ještě jednou na Kytici.BTW:Co ty pseudoindiánský korálky Matěje Stropnického???

  OdpovědětVymazat
 13. Tento film mi už předem znechutilo obsazení zeleného bc. et bc. Matěje Stropnického.

  OdpovědětVymazat
 14. No a je tam alespoň to "mlíko" vidět??

  OdpovědětVymazat
 15. Recenze je hodně dobrá, ale spíš než že by mě odradila, tak naopak - mám chuť to vidět.

  OdpovědětVymazat
 16. No on i zhudebněný máj je dost katastrofa, asi se proti Hynkovi všichni spikli :)

  OdpovědětVymazat
 17. Matěj Stropnický hraje VILÉMA nikoli Hynka...

  OdpovědětVymazat
 18. By mě zajímalo, kde v Máji se píše to "Mlynář spí s krásnou Jarmilou, přijíždí loupežník Hynek (mlynářův syn), zamiluje se do Jarmily, pak ji načapá s otcem, otce zabije a sám je popraven." Pokud vím, tak přibližně polovina toho děje je vycucaná z příběhu, který údajně Máchu inspiroval, ale v Máji se o tom nepíše.

  OdpovědětVymazat
 19. no je to dost pakárna,ale je to zase jenom treiler.. Jinak pro anonyma předemnou: Z máje je jasný že jeho otec souložil s Jarmilou a že jej Vilém za to zabil. říká to ve vězení večer pře ppravou..
  " Já vraždě otce svého ( a ted si nejsem jistý možná si vymyšlí:) vstavil jsem vraždu svou..."
  Tomáš

  OdpovědětVymazat
 20. Osobně mě dost pobuřuje, že zde, ctění komentátoři, neustále zaměňují Hynka a Viléma...
  Domnívám se, že (souze dle ukázky) fatální chybou by nebylo obsazení M.Stropnického (leč jeho filmová postava v kontextu ,,Dnů neklidu" to není zcela ne/pochopitelná:-)...) do hlavní role, jakožto zadání hudebního zpracování Supportům. První část traileru by nebyla vůbec marná (hudebně). Je to něco jako pěst na oko, když se posuneme dále. Lyrické prostředí a nálada je neuvěřitelně znásilněna ,,basovou kytarou" etc...Nemluvím vůbec o ukázce z intermezza, což mne umrtvilo. Film jsem (pochopitelně) ještě neviděla, ale chystám se na premiéru, jsem neuvěřitelně zvědava. Jen mne rmoutí, že veškeré recenze jaksi degradují má očekávání - ani v jedné neměl více než 40%. Ovšem copak recenze:-),leč v posledním případě, kdy bylo propráno Bathory jsem se zcela recenzenty shodla. Beztak si nemohu pomoci a na film se neuvěřitelně těším, leč jsem i zcela jista, že odejdu zlamána, protože má ,,očekávání" či spíše těšení se je příliš velké...
  Pouze závěrem bych chtěla podotknout, že přirovnávání k (cituji):,,reklamě na minerálku " jsem četla hned na dvou stránkách,
  což ihned degradovalo originalitu tohoto přívlastku. Snad po zhlédnutí onoho snímku budu moudřejší. A.Š.

  OdpovědětVymazat
 21. a mne se ten film libil. trocha patosu nikoho nezabije a stropnicky je nadherny. blbostma jako indiansky nahrdelnik bych se nezabyvala, sami tvurci kostymu rikali, ze nezasazovali odevy do nejake konkretni doby. jana

  OdpovědětVymazat
 22. I mě se film líbil, Matěj jako Vilém rozhodně nepostrádá charisma a člověk musí film brát tak, jako že byl básní inspirován a ne, že je jejim přesným obrazem.

  OdpovědětVymazat
 23. No komu se líbila Kytice, tomu se tohle bude líbit tuplem - všechno kýčovité z kytice je tady ještě desetkrát intenzivnější (a to jsem myslel, že na tenhle blog chodí relativně inteligentní lidi).

  OdpovědětVymazat
 24. Já jsem na Máj šel s tím, že neočekávám vůbec nic a předem jsem se obrnil tím, že film nebude stát za to. Ovšem výsledek mě mile překvapil. Jistě, bylo tam několik odlišností od děje básně. Bylo tam i několik chyb ((ne)rozpůlený strom, indiánský náramek Stropnického, snad rifle v jedné scnéně), ale přesto na poměry české kinematografie se podle mě jedná o velmi zdařilé dílo. Brabec s kamerou opravdu umí, výkony herců mi přijdou v pořádku. Nejvíce se mi líbil Kukura, naopak Tříska mě nenadchl. A hudba od Supportů? Té jsem se bál nejvíce, protože tuhle kapelu nemusím. Nakonec opět velmi milé překvapení - podle mě všechny melodie do filmu padnou a to včetně rockovějšího podkresu tuším II. intermeza. Já mohu film jen doporučit.

  OdpovědětVymazat
 25. Pro mne je tento film definitivním důkazem, že posmrtný život neexistuje, jinak by si to Mácha nenechal líbit.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.