21.6.08

Dostaňte agenta Smarta [Get Smart] - 40%

43 let ho naháňali, ještě ho nedostali...

Je to sice přísně tajné, ale americká organizace CONTROL (ti hodní) dlouhá léta bojuje s mezinárodní organizací KAOS (ti zlí). V sázce jsou miliony životů, ale - jak už jsem psal - je to přísně tajné už nejméně od roku 1965, kdy o tom začal točit televizní seriál Mel Brooks.

Hlavním hrdinou seriálu byl agent Smart (Don Adams), který byl unikátní variací na inspektora Clouseaua: Nebyl sice úplný idiot, ale to, že všechny epizody přežil (a většinou navíc zvítězil nad padouchy!), bylo spíše zásluhou nepravděpodobného štěstí a umu ostatních agentů (především krásné agentky 99).Plynula léta, Mel Brooks přestal nejdříve točit vtipné filmy a pak i filmy obecně, Don Adams hrál Inspektora Gadgeta a pak umřel, a v Hollywoodu někdo došel k názoru, že nadešel čas oživit agenta Smarta pro novou generaci.

Odvážím se napsat, že nová filmová verze Dostaňte agenta Smarta má úžasné obsazení: Steve Carell v titulní roli je jedním z nejlepších žijících "komiků s kamennou tváří" a jeho improvizační schopnosti jsou legendární. Alan Arkin, který hraje jeho šéfa, dokázal po jeho boku svůj talent už jako sprostý dědeček v Malé Miss Sunshine. Anne Hathawayová (agentka 99) a The Rock (agent 23) jsou nejen velcí fešáci, ale také schopní komici (např. Ďábel nosí Pradu a Vítejte v džungli). A když k tomu přidáme samotného generála Zoda (Terence Stamp jako padouch Siegfried) a Azamata Bagatova (Ken Davitian jako Siegfriedův poskok)...

Casting je tedy naprosto labužnický, ale všechno ostatní za ním výrazně pokulhává, počínaje scénářem, který je typickým nezajímavým (a samozřejmě nelogickým, ale to už se jaksi dnes rozumí samo sebou) slepencem akčních a konverzačních scén, odehrávajících se tentokrát především v Rusku a v Los Angeles. Kdybyste mě zabili, nedokázal bych si vzpomenout, o co přesně vlastně šlo a kdo chtěl vlastně co dělat s těmi raketami, a nedokázal bych s jistotou říct, ve kterých okamžicích filmu měl být agent Smart opravdu debilní a ve kterých to měl pouze hrát aby zmátl nepřítele... Nezapomínejme přitom, že nový Agent Smart není naprostá šílenost typu Austina Powerse a že by se tudíž nějaký smysl chování všech zúčastněných docela hodil.

Čímž nechci říct, že film neobsahuje vtipné okamžiky. V paměti mi zůstala například epizodka s Billem Murrayem v roli agenta, který musí stále hlídkovat uvnitř stromu a je tudíž hrozně osamělý, nebo následující dialog, odehrávající se v padouchově sídle, kam se Smart inkognito vetře:

Padouch: "Jak si mám být jistý, že nejste z CONTROL?"

Agent Smart: "Kdybych byl z CONTROL, už byste byl mrtvý."

Padouch: "Kdybyste byl z CONTROL, vy byste už byl mrtvý."

Agent Smart: "Ani jeden z nás není mrtvý, takže evidentně nejsem z CONTROL."

(Chvíle mrazivého ticha)

Padouchův poskok: "To vlastně dává smysl."


Ve filmu je okolo tuctu takovýchto absurdních scén nebo scének, které působí dojmem, že jde o čirou improvizaci či okamžitý záblesk geniality. Bohužel, jsou to pouze ojedinělé ostrůvky bizarní zábavy v moři fádní špionské komedie, která připomíná Bláznivé střely poté, co z nich někdo odstranil většinu humoru a seriózně po nás chce, abychom se strachovali o život Franka Drebina. Režisér Peter Segal má shodou okolností na svém kontě právě poslední díl Bláznivé střely, ale také Zamilovaného profesora 2, takže Agent Smart zase nedopadl úplně nejhůř. Je ale obrovská škoda vidět, jak veliká šance byla promarněna a kolik talentu vyplýtváno.

Odvážím se tvrdit, že kdyby se tvůrci vykašlali na honičky, střílení a moskevské exteriéry, umístili místo toho Carella, Arkina a případně Rocka a Murraye (a třeba i tu Hathawayovou a Azamata, proč ne) do jedné místnosti a rozkázali jim "improvizujte 90 minut na špionážní téma", výsledek by byl přinejmenším tak vtipný, jako Dostaňte agenta Smarta.

A z toho možná vyplývá něco o stavu současné hollywoodské kinematografie, ale radši nechci přemýšlet, co.

Ci 40% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

6 komentářů:

 1. Obcas si rikam, jestli ti holywoodsti scenariste s tou stavkou skutecne skoncili - jestli ve skutecnosti nestavkujou uz peknou radku let... a cesti vlastne taky

  OdpovědětVymazat
 2. Tahle recenze mě na to docela nálakala, že se skoro těším

  OdpovědětVymazat
 3. Heh, predstava Azamata a Rocka, jak spolu wrestluji, mi povolila sverace.

  OdpovědětVymazat
 4. Nebylo to zas tak špatné. Těch brilantních momentů tam bylo nejmíň deset; stály skutečně za to (jsou tam i další konverzační perly), a ten zbytek se rozhodně dal přežít. Myslím, že to, jak vážně se to celé tváří, a jak absurdní to současně je, tomu dává určité kouzlo...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.