11.6.08

Kung Fu Panda - 80%

Je tlustý, je chlupatý, je legrační a má být mistrem kung-fu. Je pandastický!

Po (vyslovuj "Pou") je velký tlustý panda, který žije v malé čínské vesnici pod chrámem a je velkým fanouškem kung-fu, především legendárních bojovníků známých jako "Pět postrachů" (tygřice, jeřáb, kudlanka, zmije, opičák), kteří žijí nahoře v chrámu s mistrem Šifu a velmistrem Ugvejem. Po ale kung-fu neovládá a jeho otec sní o tom, že po něm syn záhy převezme jeho nudlové impérium (přesněji řečeno malý stánek s nudlemi).

Když se Ugvej rozhodne vyvolit "Dračího bojovníka", který jediný je schopen ochránit zemi před uprchlým superpadouchem Taj Langem, Po chce být u toho. A díky souhře náhod (nebo díky neomylnému osudu?) je za vyvoleného označen on, k velké nelibosti Šifua i Pětky. Nikdo samozřejmě nevěří, že by někdo, kdo si nevidí přes břicho na spodní pracky, mohl Taj Langa porazit. Že by Ugvej po staletích meditování konečně definitivně zmagořil?Na základě reklamní kampaně byste mohli získat dojem, že Kung Fu Panda je dalším typickým letním rodinným CGI produktem, ve kterém zvířátka dělají popkulturní vtípky, zakopávají, prdí a hraje k tomu písnička "Kung Fu Fighting". To ale není (zaplaťpánbůh) tak úplně pravda. Tento nejnovější film studia DreamWorks především neobsahuje žádné dnes tak běžné popkulturní odkazy a vtípky - takže je pochopitelný pro diváky téměř na celém světě a bude pro ně pochopitelný i za pár desetiletí. Co je ale ještě důležitější: Kung Fu Panda je velmi dobrý kung-fu film. Nikoliv "velmi dobrá parodie na kung-fu filmy" nebo "film s velmi dobrými bojovými scénami", ale opravdu VELMI DOBRÝ KUNG-FU FILM, který filosofii a mytologii tohoto bojového umění zachycuje s velkou procítěností a úctou. Což neznamená, že v něm nejsou cartoonové akční scény a vtípky se zakopáváním a tělesnými funkcemi. I "Kung Fu Fighting" tam je, ale až při závěrečných titulcích...

Výtvarná podoba filmu je od prvních sekund skvostná a připomíná staré asijské malby říznuté mangou. Po pár minutách se ukáže, že šlo o sen a film přejde do poněkud "realističtější" vizuální podoby, ale stále je potěšení se na plátno dívat a oceňovat stylizaci, kompozici i choreografii. Možná je to i tím, že hlavní výtvarník i kameraman (i když by se v tomto případě mělo "cinematographer" asi překládat nějak jinak) mají neomylně asijská jména.

Nezvykle dobře jsou vykresleny i hlavní postavy: Po, jeho otec i oba mistři jsou patřičně dojemní i vtipní, aniž by působili trapně. Mají na tom obrovskou zásluhu hlasové výkony Jacka Blacka (který ani v nejmenším nepřipomíná "komika Jacka Blacka"), Dustina Hoffmana a dalších. Naopak obsazení hvězd do rolí Pěti postrachů (Angelina Jolieová, Lucy Liuová, Jackie Chan) bylo spíše reklamním tahem - mají ve filmu jen pár vět a klidně by mohli být zticha. Většina filmových kopií ale samozřejmě bude dabovaná a dabing jsme do uzávěrky neslyšeli.

Samozřejmě, že je mnoho vtipů ve filmu založeno na tom, že tlustá nemotorná panda je legrační. Samozřejmě, že hlavní hrdina nemluví jako syn čínského prodavače nudlí, ale jako současný teenager. Samozřejmě, že hlavní zápletka probíhá přesně tak, jak očekáváte: Pandě nikdo nevěří, panda to chce vzdát, pandě začne někdo věřit, panda začne věřit sama sobě, panda objeví svou vnitřní sílu, panda dá zlu na prdel. Občas se ale ve filmu objeví moment, který je na dětský animák až příliš sofistikovaný a zajímavý: Například miniaturní velmistr Šifu nevěří, že by z pandy někdy mohl být Dračí bojovník, ale sám je s největší pravděpodobností panda červená (ano, přesně tahle). Nebo fakt, že Poův nudlemi fascinovaný otec je houser a nikdo ve filmu nahlas neřekne, co z toho asi vyplývá.

Kung Fu Panda není žádná šokující revoluce, která by kráčela nějakou novou cestou. Je pouze lepší, než většina z vás pravděpodobně očekává. K naprosto profesionálnímu řemeslu, na které už jsme u DreamWorks skoro zvyklí, tentokrát přibyla i špetka něčeho navíc.

Ci 80% (Původně psáno pro měsíčník Cinema. Přetištěno se svolením šéfredaktorky.)

20 komentářů:

 1. Panda červená? Takže Kung Fu panda je první film, ve kterém vystupuje i Firefox? Zvláštní, že si toho zatím nikdo nevšiml na Planet Mozilla. Podle obrázku na www.kungfupanda.com je ta postavička Firefoxu skutečně vzdáleně podobná. Tak to bude něco pro fanoušky. Omlouvám se za ten příspěvek mimo téma.

  BTW Děkuji za recenzi, už z traileru jsem měl trochu pocit, že že by to po nějaké době mohl být zase zajímavý kreslený film a zdá se, že trailer nelže.

  OdpovědětVymazat
 2. Martine, trailery přeci nikdy nelžou ;-)

  OdpovědětVymazat
 3. Červená panda? No jednou na to muselo dojít. Už teď je v každém druhém animáku tučňák, tak asi opensource komunita pokročila ve svém útoku o krok kupředu a je tady i Firefox. Kde se to zastaví, kde se to zastaví...

  OdpovědětVymazat
 4. Prosím vás, řekněte mi někdo nahlas co vyplývá z toho že Poův nudlemi fascinovaný otec je houser. Díky

  OdpovědětVymazat
 5. Kilian: Tobě připadá biologicky v pořádku, že se houserovi narodí panda?

  OdpovědětVymazat
 6. Bilogicky v pořádku to není, ale co z toho vyplývá, to by mě teda taky zajímalo...

  OdpovědětVymazat
 7. K*rvadratdopitche jak já nesnáším dabing....

  OdpovědětVymazat
 8. Toz v dobe internetoveho piratstvi ti dabing nemusi vadit. Muzes si i zvukovou stopu nahrat do empetrojky a vzit si to do kina :-D

  OdpovědětVymazat
 9. Nutno podotknout, ze panda cervena neni pande velke nijak zvlast pribuzna (medvedoviti vs medvidkoviti, resp. ted jak se divam, tak uz ma svou vlastni celed)...

  OdpovědětVymazat
 10. Kromě toho firefox není panda červená. Ale tenhle reklamní blud žije dál celkem úspěšně.

  OdpovědětVymazat
 11. Franto, že zrovna ty jako překladatel nevíš, že slovo firefox v angličtině neexistuje, což je mimochodem na té wikipedii napsáno. A když to slovo neexistuje, tak se nedá překládat jako panda červená. Překlad výrazu "panda červená" je "Red Panda" nebo "Lesser Panda".

  OdpovědětVymazat
 12. #13: A v logu firefoxu je teda co, myval?

  OdpovědětVymazat
 13. Lidičky, vy tu řešíte Firefoxíka a naprosto opomíjíte, že tento animák znamená historický přelom! Aspoň doufám. Konec pitvořících se animovaných zvířátek a počátek jejich "skutečného" herectví. Pro mě je Kung Fu Panda konečně animák, který se mi líbil bez výhrad, vnímala jsem ho jako normální film a patrně ho budu chtít (narozdíl ode všech dřívějších animáků) vidět několikrát.

  OdpovědětVymazat
 14. Protože jsem film viděl v původním znění(další "promyšlený" dramaturgický tah Zlínského festivalu, kdy rodiče museli malým dětem číst, co že ta písmenka znamenají),dovolím si nesouhlasit s tím, že hlas Jacka Blacka nepřipomíná komika Jacka Blacka - v některých scénách jsem ho díky hlasu pandy doslova viděl.Jinak film je výborný!

  OdpovědětVymazat
 15. Prisel jsem na to jak je to s tim houserem. Ony ty zviratka spis nez cokoliv jineho predstavuji POVAHU. Vesnicane jsou kralici a prasatka .. zloduch je tygr, meditujici dedecek je samozrejme zelvak.
  Opicak bojuje jako opice a zmije je mrstna jako had.
  Pak neni potiz predstavit si pandika jehoz otec je proste houser .. matka pak samozrejme husa.

  Jinac eh, dnes jsem to konecne videl v kine, dabing VUBEC neni spatny, misty lepsi nez original, ackoliv zrovna Black je jisteze Black.

  Jeden z tech filmu kdy se nemuzu dockat BRD ripu.

  OdpovědětVymazat
 16. na kreslený filmeček "o zvířátkách" měly postavy celkem citovou hloubku:-) a bylo to krásně animovaný, mimika některých z nich mě fakt rozesmála, to se mi často nestává

  OdpovědětVymazat
 17. nevím jestli umím dostatečně rozpoznávat zvířátka, ale v logu firefoxu je podle mě jednoznačně liška...mi chcete říct, že vy v něm snad opravdu vidíte pandu červenou?

  OdpovědětVymazat
 18. Firefox je OFICIALNE Panda Cervena. Ze vypada vic jako liska, je smula. Mozna i nejeka pravni tahanice. Nicmene za Pandu Cervenou to vydavaji sami autori.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.