25.6.08

Mamma Mia! - 80%

Na krásném řeckém ostrově provozuje svůj malý hotýlek Donna (Meryl Streepová) a její dcera Sophie (Amanda Seyfriedová). Dvacetiletá Sophie se má zítra vdávat a chtěla před svatbou vyřešit jednu záhadu: Kdo je vlastně její otec? A tak (aniž by o tom řekla matince) pozvala na ostrov tři muže z různých konců světa, kteří ji potenciálně mohli zplodit, protože před 20 lety na témž ostrově s mámou dováděli (našla o nich zmínky v tajném matčině deníku): Pierce Brosnana, Colina Firthe a Stellana Skarsgårda. Současně s ostatními svatebními hosty přijíždějí také dvě postarší dámy (Julie Waltersová a Christine Baranskiová), se kterými Donna kdysi vystupovala v disco podnicích. A zábava začíná!Mamma Mia! je muzikál (na motivy stejmenného divadelního muzikálu), který je postaven výhradně na písních skupiny ABBA. Na rozdíl od podobně koncipovaného Across The Universe ovšem tentokrát nejde o žádné hluboké myšlenky a filosofování, nýbrž pouze o nezávaznou zábavu a je celkem jedno, kdo si nakonec koho vezme a kdo je čí otec (a kdo je zakuklený gay!).

Rozhodně nejsem nějaký extrémní ABBA-fanoušek (dvě z písní ve filmu jsem vůbec neznal a až do datečně jsem byl upozorněn, že skutečně jde o staré ABBA pecky). Trailer mi připadal dost hrozný a pro heterosexuálního dospělého muže nesnesitelný. Přesto jsem byl neuvěřitelně příjemně překvapen od prvních okamžiků filmu.

Mamma Mia! je nádherně živý a dravý film. Mohou za to herecké výkony (úplně všechny důležité postavy jsou naprosto skvělé). Může za to hudba (některé písně jsou kompletně přeorané, jiné jen velmi mírně rearanžované, aby měly trošičku aktuálnější švih). Může za to krásné Řecko (i když velká část filmu vznikala v londýnském studiu).

Poslední muzikál, u kterého jsem se podobně dobře bavil, byl Hairspray, ale Mamma Mia! působí poněkud jinak. Zatímco Hairspray byl roztomilý svou naprostou precizností a špičkovou choreografií, Mamma Mia! má spíše nespoutanou divokou energii a působí dojmem, jako by všichni jen tak blbli, moc se nesoustředili na precizní zpěv a choreografii, všechno je to úžasně bavilo a někdo je při tom náhodou natočil. Což neznamená, že Strepová nebo Brosnan nezpívají překvapivě dobře.

Film produkoval Tom Hanks s manželkou a možná proto má podobnou dravou energii jako To je náš hit. Byl jsem z toho, jak se mi film líbil, poněkud zděšen a obával jsem se, jestli to prostě není tím, že už jsem starý a proto mě baví dívat se na převážně staré lidi, zpívající několik desetiletí staré písně. Ale Jituška mě ujistila, že se také výborně bavila. Tohle je opravdu ten druh filmu, kdy na konci mohou začít hlavní hrdinové (bez ohledu na logiku děje) tančit a zpívat v disco kostýmech z 80. let a je to zábavné!

Kdyby se z filmu vyhodilo asi 15 minut zbytečně seriózních a tematicky se opakujících scén, získal by úplně ideální stominutovou délku a byl by zábavný opravdu od první do poslední sekundy.

11 komentářů:

 1. z Fuky se definitivně stal gay

  OdpovědětVymazat
 2. Hairspray sa mi páčil a ABBU mám rád, takže dík.

  OdpovědětVymazat
 3. jitušce je 19? tak to máte celkem slušný věkový rozdíl... Franto Franto, vždyť bys mohl být její OTEC! (to se i hodí k tomuhle filmu ne? .))

  OdpovědětVymazat
 4. Chtěla ti udělat radost, dědku!

  OdpovědětVymazat
 5. To, že Fuka píchá hulánovské mladé kůzle je samo o sobě samozřejmě v nejlepším pořádku, ale že se s tím všude chlubí včetně FFfilmu je opravdu trapné, unbook. :(

  OdpovědětVymazat
 6. "Ale Jituška mě ujistila, že se také výborně bavila." to by člověk blil

  OdpovědětVymazat
 7. wtf? Ok, libilo se ti to. Ale verejne se k tomu priznat - to chce koule! Peknej coming out!

  OdpovědětVymazat
 8. film je opravdu skvělý a bavil jsem se při něm víc než při amerických komediích, které by bavit měly, narozdíl od muzikálu, kde jde především o písně. A taky musím říct, že toto je jediná objektivní recenze na celém českém internetu.

  OdpovědětVymazat
 9. místy to bylo vtipný, ale že bych to musela vidět podruhý to zas ne:-)

  OdpovědětVymazat
 10. Teda, vždyť to bylo naprosto příšerné. Neskutečná nuda, nulový děj, trapná rozjuchaná Meryl, která btw možná zpívá překvapivě dobře, ale pořád ještě je to dost strašné... Myslí si to ještě někdo, nebo jsem divná?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.