26.9.18

Recenze: Toman - 50%

Životopisný film Ondřeje Trojana, odehrávající se v Československu v letech 1945 - 1948 a dokumentující osudy šéfa zahraniční kontrarozvědky Zdeňka Tomana (Jiří Macháček). Na tomto místě jsem chtěl přidat odkaz na Wikipedii, ale s překvapením jsem zjistil, že ji tam Toman (osoba, nikoliv film) nemá. Takže se zřejmě nemusím stydět za to, že jsem o něm nikdy v životě neslyšel a chvílemi jsem v kině vážně uvažoval, zda celý film není mystifikace a zda Toman opravdu existoval. Inu, existoval!


A proč o něm tedy existuje film?

Inu, podle filmu, tak jak jsem ho pochopil, byl Zdeněk Toman (narozený jako Asher Zelig Goldberger) takový vychcánek české poválečné politiky, který se všemi kolem sebe hrál mazané hry, aby si výrazně namazal vlastní konto. Ale zatímco si mazal vlastní konto, pomáhal svými politickými rozhodnuitími tisícům Židů v útěku před pogromy z Polska, přes Československo (v době, kdy Židi nebyli v Evropě zrovna na vrcholu popularity). Tedy ano, něco jako Oskar Schindler.

To je asi tak hrubá kostra filmu, jak jsem ji já pochopil. Ale není úplně jisté, že jsem ji pochopil správně, neboť jsem byl místy dost zmaten a přehlcen informacemi (přestože jsem se opravdu snažil od první minuty dávat pozor).

Od začátku filmu se téměř non-stop objevují nové a nové postavy, které jsou nám představovány pomocí vysvětlujících titulků (často dost dlouhých), zatímco ty postavy říkají cosi potenciálně důkležitého. Některé z těch postav jsem znal (Klement Gottwald), ale většina jmen pro mě byla zcela neznámá. Vzhledem k tomu, že jsem v úvodu filmu nemohl tušit, kdo na plátně bude později důležitý a kdo méně, neměl jsem šanci si ty postavy zapamatovat. Takto je nám v první půlhodině filmu představeno možná dvacet postav. A důležité jsou později skoro všechny.

Film Toman se chytil do nikoliv neobvyklé pasti, tak běžné u historických snímků (a obzvlášť u českých). Filmaři jaksi zapomněli, že na film budou chodit lidé, kteří s ním nestrávili několik let a nemají v hlavě od první minuty pevně vryto, která postava bude mít v příběhu jakou roli.

Navíc je potřeba toho divákovi hodně sdělit, takže mnohé scény pozůstávají jen z expozice a z ničeho dalšího. Sejde se několik pohlavárů, řeknou si pár velmi šroubovaných vět (sestavených tak, aby divákovi byla sdělena nějaká důležitá informace o aktuální politické situaci), a scéna skončí! Aniž by herci měli čas naznačit nám něco o motivacích a vnitřním rozpoložení svých postav. Trochu mi to (bohužel) připomínalo Miladu.Nejsem úplný historický ignorant. Vím, kdy skončila válka, co byl Vítězný únor, a co byla Podkarpatská Rus. Přibližně. Znám jména Masaryk (teď už i Jan Masaryk), Gottwald a Slánský. A přesto jsem v mnoha scénách neměl nejmenší ponětí, co je právě v sázce a proč se k sobě ty postavy najednou chovají jinak, než se k sobě chovaly o dvě scény nazpátek. Například někdo významně řekne "Chceš abysme dopadli jako Slánský s jejich malou Naďou?" a já si nemohl vzpomenout, že bychom kdykoliv předtím ve filmu viděli nějakou Slánského Naďu (manželku / sestru / dceru?), nebo že by se o ní aspoň někdo zmiňoval. Je možné, že tomu tak bylo, ale prostě jsem to v tom frmolu nepobral.

A všechno tohle je u tohoto druhu filmu opravdu zásadní problém.

A podobné (nebo ještě horší) je to s detaily zápletky. Titulní hrdina se většinu filmu jeví jako prvotřídní hajzlík a pokud něco riskoval z lásky k čerstvě vzniklému státu Izrael (jak poněkud překvapivě naznačují závěrečné titulky), není to ve filmu příliš patrné. Například bral 500 Kčs za přechod jednoho židovského uprchlíka, z čehož stovku dával Komunistické straně a 400 Kčs si nechával ve vlastní kapse. Kdyby bral například jenom 200 Kčs, mohl by těch židů přece zachránit víc - ovšem na úkor vlastního bohatství, takže je nechal radši zmasakrovat...? (Důrazně upozorňuji, že popisuji události tak, jak jsem je [ne]pochopil z filmu a nijak se nevyjadřuji k tomu, co se skutečně historicky dělo.)

Ilustrační obrázek nějaké pomatené ženy.
Proto mě bohužel značná část filmu míjela a byl jsem připraven ho pořádně zkritizovat. Ale pak naštěstí přišla poslední půlhodina, kdy Toman docela slušně vygradoval a začalo být celkem jedno, komu o co jde, protože najednou šli po krku všichni všem (což mi pro změnu poněkud připomínalo finále filmu Ztratili jsme Stalina). Vadou na kráse je skutečnost, že ta poslední kvalitní půlhodina přišla až téměř po dvou hodinách. Toman totiž má dvě hodiny a dvacet pět minut.

Toman je výpravný film, který slušně navozuje atmosféru tehdejšího Československa (hlavně Prahy) a ve kterém se objeví "celá plejáda předních hereckých hvězd", jak se hezky říkávalo za mého mládí. Mohla z něj být filmová superudálost, ale následkem špatně koncipovaného scénáře a chybějící dramaturgie vzniklo další české historické veledílo, které je z řemeslného hlediska OK, ale do značné míry mu chybí to základní, kvůli čemu na filmy chodím.

P.S: Pravděpodobně jste z recenze pochopili, že pokud na Tomana náhodou půjde nějaký dnešní teenager, kterému třeba Vítězný únor splývá se Sametovou revolucí (a že jich není málo), bude naprosto mimo od první minuty do poslední.

80 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Každopádně si stáhnu...

   Vymazat
  2. ...kalhoty a slipy, obojí hnědé po příliš usilovné prze. Prgu musíš dát s citem, to nejde silou!

   Vymazat
  3. ANTI-PRGU jedině silou! Znáš to přísloví? Když to nejde silou, jde to ještě VĚTŠÍ silou!

   Vymazat
 2. Jedná se o životopisný film prezidentského kandidáta Josefa Tomana?

  OdpovědětVymazat
 3. Samozřejmě, že Petr nejde, ale my ostatní také ne. Srovnávat Tomana se Špindlerem... No, řekněme že kdyby Liam Neeson řekl Macháčkovi "I have a certain set of skills", tak se Macháček okamžitě posere. Protože má jen jediný skill: chlastat Božkov.

  OdpovědětVymazat
 4. To sa tak ty kokot normalne robi, ze prides na poradu do prace a povies vety ktore su dolezite bez toho aby si naznacil svoje vnutorne rozpolozenie a motivaciu svojej postavy.
  Hovori sa tomu produktivny meeting a obzvlast pokial je to politicka debata tak sa snazis aby ostatni nevedeli ani tvoje vnutorne rozpolozenie ani tvoju motivaciu. Keby si ty kokot nehral v kuse Nintendo kde jedina charakterizacia postav je zly zaporak/dobra princezna tak mozno by si aj chapal, ze realne dialogy neprebiehaju stylom "dobry den, ja som minister, som skorumpovany a preto je pre mna dolezite dosiahnut X."
  Ty normalne aj doma robis taketo picoviny, ze ti zena povie ideme na prechadzku a ty sa jej opytas ake je vnutorne rozpolozenie a motivacia mojej postavy?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty pičo, bych ten madarskej produktivni meeting chtěl videt.

   Vymazat
  2. Viliame, zatrtkaj si uz konečne.

   Vymazat
  3. Který kokot by trtkal s vlastní ženou. V tom není žádný achievement.

   Vymazat
  4. Tak pokial to hras na achievementy tak dufam ze aspon trtkas baronessu, Fukovu cicavu alebo tak nejak. Lebo potrtkat kamaratku len tak po rande v kine zase ziaden zasadny achievement neni.

   Vymazat
  5. Btw, dufam teda ze vsetci ucinkujuci vo Fukokotokyo, v kazdej scene naznacia svoje vnutorne rozpolozenie a motivacie. Ne ze tam budu len nasrobovane nejake obrazy typu Fukova hlava oproti obrazovke len aby to posobilo bizardne.
   Kkt. To bude opus magnum fakt :D

   Vymazat
  6. Jaký je rozdíl mezi slovenským trtkáním a českým mrdkáním?

   Vymazat
  7. Asi zavisi ako moc sa s tym budes jebat.

   Vymazat
 5. Příště více spoilerů bych prosil. Ale jinak filmy s recenzí za 50, 60% stojí za prd. Nejsou dost dobré, aby stály za to jít, ani dost špatné, aby se člověk bavil jejich špatností.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V tomto případě poskytne spoilery jen Historický ústav Akademie věd ČR.

   Vymazat
  2. Pod vedením Dr. Chocholouška..

   Vymazat
 6. Film Toman je film dokončený díky schopnostem a Umu jeho tvůrců. Film Fukafutokyu je film nedokončený díky tomu, že Františka v Japonsku přepadl ninja, jeho sestru přepadl Rowan Atkinson převlečený za Hercula Poirota a jeho psa přepadla jeho sestra převlečená za skokana na lyžich. No uznejte, v tomhle se nedá pracovat. Aleši?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ako fajn, ale preco je kvôli tomu stále nedokončený? Ukradol mu snáď ten ninja materiál? A Preco to potom Franta neprizná a nezbaví sa konecne tohto bremena, menom Dildo?
   Utrpela snáď po prehranom boji s ninjom jeho mužská česť a radšej to bude tajiť a niesť toto bremeno?
   Zas tie otazky.

   Vymazat
 7. 3 dokoncene recenzie za 3 dni... ideme do finale!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A nieje to vobec nahoda, Fuka minul znacny bitcoinovy obnos na tutlanie svojich aktivit. Teraz musi zase okradat dochodcov o lieky.

   Vymazat
 8. A Bilbo se fláká, někde prokrastinuje a jeho mise je NEDOKONČENÁ. Takhle se toho filmu nikdy nedočkáme :-(

  OdpovědětVymazat
 9. Kde se objevuje Macháček tam se tradičně objevuje logo státního dotačního fondu, pořád dokola bez přestání ta parta produkuje takovýhle zbytečný Déjà vu. Dokonce se mi zdá, že tenhle klobouk z Barrandova už měl v jiným filmu.

  OdpovědětVymazat
 10. Dvacet komentářů, a Leon nikde. Že ho ten Fuka zabil ?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Já už ho nemám rád, on prostě nereaguje." - Cartman na adresu mrtvého Kennyho, Southpark

   Vymazat
 11. Nečtu. Má to moc vysoký hodnocení. Fukáku, nějak si to poslední dobou moc ulehčuješ.

  OdpovědětVymazat
 12. Leon Bilbo je umělá inteligence, kterou napsal ve volném čase Fuka, když zrovna nepracoval na Fukafutokyu. Teď je Leon offline, protože probíhá update serveru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A současně update jeho databáze. Takže až bude opět spuštěn, bude nám sem postovat prohřešky s Frantova ranného mládí jako kreslení kosočtverců, poluce (nedokončené), a další podobně aktuální důkazy nectnosti.

   Vymazat
  2. Jsou fuku-orgasmy dokončené?

   Vymazat
  3. Je Leon taky napsaný ve Smalltalku?

   Vymazat
  4. BASICu, novší verze v Lua.

   Vymazat
  5. Jasně, takže výpadky Leona jsou dané přechodem na Leona NG a vývojem nového DB connectoru. Původní se nepovedlo rozchodit a než se pročítat dvěma obrazovkami nápovědy, je lepší si to napsat sám...

   Vymazat
  6. Problem je ze projekt Leon je nedokonceny protoze programator zapomel nekde osetrit cyklus podminkou aby se po xy iteracich ukoncil. A tak je Leon zacyklen.

   Vymazat
  7. A kdo tedy teď bude upozorňovat na Fukovu lenost a neschopnost ?

   Vymazat
 13. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 14. Zajímavé je, že současně s výpadkem Leona došlo i k výpadku Corvuse. Nic tím nenaznačuju.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sli spolu na dovolenku, vratia sa opaleni, jedine biele zostanu ich analy.

   Vymazat
  2. Já dělám že nevidim ale vidim!

   Vymazat
  3. Já myslim že i oraly budou bílé.

   Vymazat
  4. Ale já tu jsem, Ajugáku. Tak zase proveď své obvyklé (ne)logické úvahy.

   Vymazat
  5. inSemenátor - z tebe by měl radost jistej Laco z fukochatu.

   autor: laco

   kupel som vcera zlate kobrisko.takmer pol kila.osemnastka samozrejme strnastku nech si vesaju na spinavy krk debili v kosiciach ci inej takejto diere.
   dnes rano som vysral najviac zlate hovnisko vcera som mal styri zlate kavy.sral som na igelitovu tasku no akosi som sa netrafel a padlo vedla.no nastastie som zlatom ligotavu klobasu dobre nabral odtrhlu prvu stranku casopisa s kurvami co som mal na izbe vogoe.vogue.aj som pekne dal do igelitky zasa mrazit.
   tato klobasa ve velmi velka a tlsta vcera som velmi zral aj som mal styri golt kofi aj bolo hovno prekrasne pretkane zlatom aj sa ligotalo.keby som bol v klube by som otrokom dal lyzicu aj by museli ochutnat toto ligotave drahe hovno.

   Vymazat
  6. A Lacovi Fuka odpisuje v rade sekund az minut?

   Vymazat
  7. Laco je skromný člověk. Stačí mu publikovat poutavé střevní informace a na reakce čtenářů tak říkajíc sere.

   Vymazat
  8. Jak kdy. Ale poslední dobou na to Laco faq sere.

   Vymazat
 15. Zabili Leona a náhle je diskuse zde mnohem čtivější

  OdpovědětVymazat
 16. Naďa Slánská byla ve věku tři měsíce v roce 1943 v Moskvě manželům Slánským ukradena z kočárku a nikdo z rodiny jí už nikdy neviděl. Jen při procesech prý otci slíbili, že když se přizná, tak jí uvidí. Ač se přiznal, tak jí stejně neviděl. K přečtení například zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Josefa_Sl%C3%A1nsk%C3%A1 Pokud náhodou není ve filmu tříměsíční dítě, tak tedy ani v Tomanovi moc nevystupuje.

  OdpovědětVymazat
 17. KDE JE??! Pomalu přecházím z fáze znepokojení do fáze paniky :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Co všichni blblnete? Jel na dlouhý víkend někam, kde (naštěstí) není připojení. Nebo mu tam došla baterie. Nebo telefon spadl do záchodu. Nebo...

   Vymazat
  2. jenom ve sklepě vypadnul proud, klídek ..

   Vymazat
  3. Ztratil sem klíč od sklepa...

   Vymazat
 18. Leon byl tak úspěšný v roli jinak neexistujícího Fukova špatného svědomí, že se FF rozhodl poskytnout Dildovi za mlčení část příspěvků ze startovače, které ještě nepadly za výlety a nákup propisek pro novinářku Forbestii. Leon se ale na základě pobídek od přátel tepláků rozhodl v rámci setkání s FF přiložit ruku k dílu a pomohl Frantovi típnout další náhodný záběr z dokumentu, na který bychom čekali ještě pár měsíců.

  OdpovědětVymazat
 19. Leon je blb a jsem rad ze tu neni. Nepreju mu nic zlyho, ale preju mu to nekde jinde nez tady

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mně se po něm stýská, Petře. A nestydím se za své city...

   Vymazat
  2. Svěř se nám se svými city. Po čem se ti ještě stýská?

   Vymazat
  3. City. K Bilbovi.
   Kurvafix Semenátore, jak často si při žehlení pouštíš Twilight?

   Vymazat
 20. Von se Leon nejspíš jen řídí tou radou, kterou posledně dostal. Tudíž čeká v závetří až nebude Fuka připraven, zaútočí masivní tapetovací kampaní.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.