24.9.18

Recenze: Domestik - 80%

Roman (Jiří Konvalinka) je vrcholový cyklista, který v poslední době nějak nemá úspěch a chce se za každou cenu opět dostat na výsluní. Za každou cenu. Jeho manželka Šarlota (Tereza Hofová) už není nejmladší (pravděpodobně je o něco starší než Roman) a chtěla by stihnout dítě. A neztratit manžela.


29letý režisér a scenárista Adam Sedlák filmem Domestik celovečerně debutuje. Tento mladý režisér je zřejmě dost spřízněná duše, protože předtím natočil studentské filmy o Radovanu Kalužovi a o Lordu Hoven. A seriál "Semestr". A je jedním z té malé hrstky lidí, kteří mi dávají naději, že český film není úplně v prdeli.

Domestik je psychologická studie mikrokosmu dvou lidí. To není přehánění, neboť 95 procent filmu se odehrává v bytě hlavních hrdinů a nevystupuje v nich nikdo jiný. Jedinou další postavou je jakýsi bezejmenný ilegální doktor v podání Miroslava Hanuše, který Romanovi někde ve sklepě dělá transfuze a dodává mu dopingové látky. A při jeho dlouhých monolozích nikdy neuvidíme Romana, který u toho musí být a pečlivě naslouchat.


Roman i Šarlota samozřejmě svůj byt každý den opouštějí, ale téměř nikdy to nevidíme. Bylo by jistě vděčné dívat se, jako Roman jezdí na bicyklu po městě, ale vidíme ho převážně na trenažéru v jeho místnosti. A v kyslíkovém stanu, který si nainstaloval nad manželskou postel, takže pod ním musí spát i Šarlota. A snižuje si hustotu kyslíku stále víc a víc...

Mezitím Šarlota propadne práškům a oba začnou mít zdravotní problémy následkem svých extrémních diet. A ruku v ruce s tím gradují jejich psychické problémy, vedoucí nejen k totálnímu odcizení, ale ještě dál.Všechno, co jsem napsal v předchozích odstavcích, je zcela jistě velmi pečlivě promyšlený dramatický záměr. Ono téměř všechno v Domestikovi je pečlivě promyšlený a pečlivě natočený dramatický záměr, který tvůrci přesně takhle chtěli mít, věděli proč ho tak mají a k čemu má směřovat. Což je něco, čím se tento film zásadně liší od jiných českých filmů.

Domestik se od jiných českých filmů zásadně liší i jinými věcmi, z nichž musím vypíchnout sound design. České filmy většinou nemají sound design, protože čeští tvůrci většinou nevědí co to je, jak to souvisí s hudbou a se zvukovými efekty, a jak se to dá zajímavě používat při filmovém vyprávění. Adam Sedlák a spol to vědí. Stejně tak Adam Sedlák ví, že se dá atmosféra filmové scény hutně podpořit hudbou a kamerou, i když se v ní vlastně nic objektivně hutného neděje. Adam Sedlák asi hodně kouká na filmy světové kinematografie a učí se z nich. Narozdíl od Zdeňka Trošky nebo Jiřího Menzela.

Adam Sedlák asi ze všeho nejvíc kouká na filmy Davida Finchera a natočil Domestika ve stylu, který se tím Fincherovým velmi inspiroval. A největší šok spočívá v tom, že přestože jde o film s velmi pomalou, plíživou atmosférou, ve kterém existují celkem dvě a půl role a většina se ho odehrává v jednom bytě, a přestože to celé má skoro dvě hodiny, skoro pořád to funguje tak, jak má.

Skoro pořád.

V Domestikovi nejsou žádné zásadní překvapivé zvraty a po pár desítkách minut je celkem jasné, jakým směrem se to celé bude ubírat. Jakkoliv bravurně jsou natočené scény intenzivního domácího tréninku (s hudbou ve stylu Reznor / Ross, jejímž spoluautorem je představitel hlavní role), když vidíme téměř identickou scénu potřetí a počtvrté, už to trochu ztrácí údernost. Samozřejmě to na konci celé nějak vygraduje, ale mohlo to klidně vygradovat i nějak jinak a stejně by to ne zcela ospravedlnilo těch předcházejících 110 minut. (Skoro mi bylo líto, že tvůrci nerealizovali více hardcore verzi, o které se zmiňovali na tiskovce.)

Tyto drobné připomínky ale mají základ především v tom, jak neskutečně těžké sousto si Adam Sedlák a jeho spolupracovníci ukousli. Pokud by všechna neskutečně těžká sousta v české kinematografii byla realizována takto, byl by to vskutku důvod k oslavě.

53 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Životní, děkuji všem...

   Vymazat
  2. František FUKA,
   u filmu Domestik si ho HONÍ,
   a závistí PUKÁ,
   protože při tvorbě Fukafutokyu stále slzy RONÍ.

   Vymazat
  3. Aby to někoho nemrzelo, tak pro úplnost:

   FUKAFUTOKYU

   je

   film

   NEDOKONČENÝ!

   Vymazat
 2. Když nemám prgu, tak aspoň...Domestik je film realizovaný...dál to všichni znáte.

  OdpovědětVymazat
 3. ukázka ze soundtracku:
  https://www.youtube.com/watch?v=lXXVPlrY974

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Konvalinka z "vložte kočku" je zároveň Konvalinka z "mutantů" ?

   https://www.youtube.com/watch?v=tMWqs63N_K8

   Vymazat
 4. fuko, jsi LHÁŘ a rozčiluj se jak chceš, že na tvoje lži upozorňuji. Jeden z mnoha důkazů zde:

  František Fuka, průvodní video kampaně plánovaného filmu FUKAFUTOKYU proběhlé na webu startovac.cz, publikováno 2. 3. 2015:
  "Takže potřebuju dost peněz na to, abych se tam mohl znovu vypravit se svou krásnou přítelkyní lomeno kameramankou, abych tam natočil dost materiálu..."

  František Fuka, blog filmu FUKAFUTOKYU, 1. března 2016:
  "Kdybych nikdy žádné peníze nevybíral, bez větších problémů bych ten film mohl natočit taky..."

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. leone vsetko v poriadku, ale mal by si to viac obmienat

   Vymazat
  2. Pravda Leone. Některé Tvé myšlenky bych už považoval za dokončené.

   Vymazat
 5. Vážný dotaz, opravdu: proč se ten film jmenuje Domestik? Franto?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože jsi chlupatá nemytá vagína.

   Vymazat
  2. Leonku Biłbówny, ty se na mě jistě za něco zlobíš, jinak bys takto ošklivě nemluvil. No pověz, copak tě tak nakakalo? Pročpak jsi takový příkrý? Neboj se svěřit, já to nikomu nepovím.

   Vymazat
  3. https://cs.wikipedia.org/wiki/Domestik

   Vymazat
  4. Děkuji za vysvětlení. Neměl jsem ani tušení o existenci kast v silničních závodech. Člověk se pořád učí.

   Vymazat
 6. Ten film o Kalužovi jsem viděl a byla to neskutečná sračka. Nejdu.

  OdpovědětVymazat
 7. Neúspěšný Roman a neúspěšná Šarlota (!) z žánru "všichni jsme v hajzlu". Myslím, že nejdu. Ostatně v kině jsem byl naposledy na Melancholii a Antikristovi. Samá vrcholná sračka. To si doma raději pustím 100x za sebou trailer ze Sekiro ;-) Adame?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já už na filmy radši nekoukám. Asi misto toho konečn zkouknu Fullmetal Alchemist. A potom Hrabě Káčulu.

   Vymazat
  2. Na Fullmetal Alchemist se chystám už dva roky, ale ještě jsem se nedokopal. Ale konečně jsem zkouknul Sword Art Online.

   Vymazat
  3. To Aminux et Ajuga: hmm, na to se podívám.

   Vymazat
  4. Curva Korvusi, adame mi nerika ani maminka....
   vic nez Sekiro, me laka samozrejme Spyro, ze jo....

   Vymazat
  5. Sekiro vypadá fakt dobře ..

   Vymazat
  6. Vypadá, ale už začali holomci moc spoilerovat :-( píchli prvního bosse Corrupted Monk :-(

   Vymazat
 8. Fuko Fuko si dělá promo u chlapců ve Vortexu: https://youtu.be/FLW6X7d1ymM?t=43m10s (Leone, raději ignoruj, ať ti nepraskne žilka, případně zamiř pod video do diskuze a osol to tam).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Corvus: To je koukám další díl ze série "Dědečku, vyprávěj nám pohádky!"

   Vymazat
 9. Františku, BYCIKL? BYE SICKLE? Co an to Jan Tleskač!?!!

  OdpovědětVymazat
 10. Píše se "bicykl" a "na rozdíl".

  OdpovědětVymazat
 11. Jsem tak trochu zaskočený, je film domestik dokončený díky umu a schopnostem jeho tvůrců? Jakým způsobem mám vnímat rozdíl mezi filmem domestik a jeho tvůrci - a Fukou, jeho sestrou, jeho psem a jeho ojebem z Japonska? Leone?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Důšo, důšo, nechceš doufám slovy Fuka, sestra, pes, ojeb uvedenými v těsné blízkosti něco naznačit?

   Vymazat
 12. Nezlobte se na mě, ale fukarecenze s hodnocením nad 50 % nečtu, protože pak z toho kouká nuda. Takže tentokrát ani nemám nic k věci, na rozdíl (Ajvngo, děkuji) od mých přátel Aminuxe nebo Ajugáka.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně tak, recenzi jsem taky nečetl. Když to má moc procent, Franta to vezme vážně a recenze není zábavná.

   Vymazat
  2. Ve zkratce: Franta nezná kapelu Vložte kočku (jasnej popař) a asi 4x za sebou zaklíná jméno režiséra před zrcadlem, protože si myslí, že se objeví za ním jako Candyman s hákem.

   Vymazat
  3. Zlozili nieco na Nintendo? Nezlozili.

   Vymazat
 13. Dojde v kyslíkovém stanu nakonec kyslík? Vyskytne se tedy alespoň jedno nahé, případně mrtvé děvče?

  OdpovědětVymazat
 14. Takze bych chtel rict. POZOR! Zdejší recenze a disuzi čtu taky zřídka. Ja jen aby se o tom vedelo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tímto oznámením nikdy nic nezkazíš. Je dobré, když to ví co nejvíc lidí!

   Vymazat
 15. Tento film ma, na SVK-CZ pomery, zaskočil. Pozitívne. Natočiť film podľa scenára v rozsahu niekoľko strán je fuška a natočiť ho dobre je umenie. Treba podotknúť, že hudba je super a má +-45% podiel na výsledku. Často mi pripomínala Johanssonove zvuky v Arrival.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.