25.9.18

Recenze: Beze stop [Leave no Trace] - 80%

Will (Ben Foster) žije se svou teenage dcerou Tom (Thomasin McKenzieová) v hlubokých lesích nedaleko amerického Portlandu. Zjevně jsou zvyklí zde žít a nečiní jim to nejmenší problém. V průběhu filmu se sice dozvíme, že Will je válečný veterán, ale přesné důvody toho, proč se se svou dcerou zdržuje mimo civilizaci, nám zůstanou utajeny (ne, nedopustil se žádného zločinu).

Jejich "idyla" ale nemá dlouhého trvání. Jsou polapeni a nuceně integrováni do civilizace. Tam se jim ale nelíbí, takže opět utečou, do jiných lesů. A pak...


Nezávislý film Beze stop se svou atmosférou hodně podobá nedávnému snímku Tohle je náš svět. S tím rozdílem, že Beze stop neobsahuje humor, je tlumenější, méně vtipný a více o vztazích a pocitech, než o nějaké zápletce.


Dokonce i podzápletka s odchycením protagonistů (neboť v národním parku je zakázáno tábořit) a jejich nucené integraci do "normálního světa" není stavěna jako konflikt "přírodní lidé versus civilizace". Zástupci "civilizace" oba hlavní hrdiny víceméně chápou a chtějí jim pomoci - najdou jim bydlení kdesi u lesní školky na samotě. Ale není z toho těžen žádný prvoplánovitý konflikt nebo humor. S výjimkou jednoho decentního vtípku, kdy úřednice přinese Willovi hromadu dokumentů a řekne mu "Tohle musíte všechno podepsat, abyste konečně mohl začít žít nezávisle".Největším trumfem tohoto filmu je, jak "reálně" celý působí. A jak nám složité emocionální procesy představuje v jejich původní složité podobě, ne v hollywoodském zjednodušení.

Will si myslí, že by pro něj i Tom bylo nejlepší žít v lese. Současně ale ví, že pro Tom má civilizace jistý půvab. Tom ví, že pro ni Will chce jen to nejlepší, takže se snaží touhu po civilizaci v sobě potlačovat. Ale má jisté pochybnosti o tom, že je to správné. Za těmito jejich fasádami se odehrávají brutální emocionální výboje, ale většinou je nevidíme a musíme si jen domýšlet, co v sobě hrdinové dusí.

Později se film přesune do lesní komunity "polobezdomovců", žijících v karavanech v miniaturním lesním městečku. I zde pokračuje nádherná realističnost, projevující se každou drobností výpravy a každým drobným rysem v obličeji zdejších obyvatel. Nepátral jsem po detailech, ale klidně bych věřil tomu, že tyto scény (a nejen ty) jsou polodokumentární a vidíme v nich skutečné "lesní lidi" v jejich skutečném prostředí.

Beze stop je pomalý, zamyšlený film, který má značné kouzlo a perfektně se na něj hodí anglické slovo "subtle" (jehož žádný český překlad není v tomto případě přesný).

51 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Film Beze stop je film DOKONČENÝ.

   Film Fukafutokyu je film NEDOKONČENÝ.

   Vymazat
  2. František FUKA,
   nad filmem Beze stop MASTURBUJE,
   a závistí PUKÁ,
   protože své Fukafutokyu stále NEDOKONČUJE.

   Vymazat
  3. Tak především promarněná a zcela nedokončená prga...

   Vymazat
 2. Náhradní prga! Neb čím jiným je prga, než parafou tepláků pod každou fukureckou?

  Eine Prga, ein Fuka, eine Teplakenherrschaft!

  OdpovědětVymazat
 3. Film Beze stop je film dokončený díky schopnostem a umu jeho tvůrců. Film Fukafutokyu je film nedokončený, protože sestře ani psovi se do ničeho moc nechtělo a ojeb v Tokyu vyzněl do prázdna jako prd v liduprázdném dóžó. Leone?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, Důšo, jak by řekl pan rada Vacátko: Dejme tomu...

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Toto je jediná a právoplatná prga. Corvusi?

   Vymazat
  2. Ne, PRGA má jasně stanovená pravidla a musí být prvním příspěvkem v diskuzi. Proto je ten lov tak zajímavý a PRGA vážená, protože se vždycky najde kokot, který ji zkazí ;-)

   Vymazat
  3. Kolegové, zde tedy upgrade pravidel:


   1. Příspěvek musí obsahovat pouze "PRGA" či "prga" (bez uvozovek), je možné připojit vykřičník(y).
   2. PRGA musí být prvním příspěvkem v diskuzi.
   3. Nesmíte být Slovák ani dement, zvíře či Chlebec.
   4. PRGA nesmí být komolena, neúplná nebo jinak ohýbána.
   5. I po splněných výše uvedených pravidel, na prgu vždy dohlíží elitní skupina diskuzního fóra, tzv. stařešinové*, kteří mohou prgu neuznat, ve vzácných případech podpořit. Vždy je však neuznaní prgy vysvětleno. A to všem a pochopitelnými termíny (tedy i Slovákům, dementům, zvířatům i Chlebcovi).

   Vymazat
  4. s tymi slovakmi sa nepojebte....slovak nie je to iste ako dement ci chlebec.

   Vymazat
  5. Jen bych dodal paragraf 6: "V případě, že je prga zmarněna (tj. první příspěvek v diskusi není prgou), je možno níže uvést prgu náhradní (eine Ersatzprga), která má ovšem jen poloviční hodnotu."

   Vymazat
  6. Nevyoutovaný romský Maďar Chlebec se snažil hodně pošpinit pověst chrabrého slovenského národa, ale já ti věřím, Jerry.

   Vymazat
  7. Grime, já ti nevím. To už zavání právě § 4, konkrétně pojmem "neúplná" prga. Poloviční hodnota. Asi ne. Prgnout si může každý kdekoliv, je to sranda, ale tu PRGU bych asi nechal opravdu čistě jako první příspěvek v diskuzi. Pokud není námitek.

   Vymazat
  8. jerry: Hele, běž si na slovenský internet. Proč k nám pořád lezete? Vy nemáte své stránky? Například já NIKDY nebyl na žádné slovenské stránce. Proč k nám pořád lezete? To mi vysvětli (bez humoru).

   Vymazat
  9. neuplna prga je ako ruined orgasm?

   Vymazat
  10. corvus, k "vam" nelezieme, lezieme k fukovi. volakedy som ho bral vazne, ako jednu z mladych vychadzajucich intelektualnych hviezd. potom som sa raz zacital do diskusii...

   Vymazat
 5. Odpovědi
  1. Předkožku, slipy...? Nebo co? Rozveď to trochu pro lidi bez fantazie.

   Vymazat
 6. Co takhle nehledat český překlad a radši použít počeštěnou variantu "subtilní", hm?

  OdpovědětVymazat
 7. Dokud tu nebude pořádná recenze s hodnocením maximálně 40 %, tak nečtu.

  OdpovědětVymazat
 8. František Fuka v roce 2012:

  "Zatím to všechno znamená, že FFFilm může zatím stále fungovat jako hlavní zdroj mé obživy a na nabídky full-time zaměstnání (které by znamenalo zásadní omezení FFFilmu) zatím nereflektuji (výjimkou bylo místo u Googlu, ohledně kterého jsem se jim ozval, ale oni se už neozvali na mé ozvání, parchanti, takže nic)."

  Raději už bez komentáře :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. vazne budes tahat veci z praveku, ktere vsichni zname, a jsou ciste fukova zalezitost ? uvedomujes si, ze my jsme tady dlouho, frantu zname od a do zet, protoze na sebe vsechno bonzne. bereme ho takoveho jaky je. a ty nam zasiras, jako plisen, tuto kdysi tak svobodnou diskuzi.
   neni to ani vtipne a ver mi kdybys byl vtipnej, tak te podporim.
   ale tahat na frantu spinave pradlo, ktere nema nic spolecneho, s tim, co tady stale postujes, je prinejmensim trapne. ale spis je to ubohe.

   Vymazat
  2. Až Fuka dokončí a uspořádá premiéru Fukafutokyu, už nebudu upozorňovat na to, že Fukafutokyu je NEDOKONČENÉ v důsledku Fukovi lenosti, neschopnosti, ubohosti a trapnosti. To ti mohu slíbit, Adame Gody!

   Vymazat
  3. tvuj post, na ktery reaguji, nema s fftokyu nic spolecneho.

   Vymazat
  4. ANO, muj vyse uvedeny post je o jinem dukazu Fukovi neschopnosti, lenosti, ubohosti a trapnosti, nez o nedokoncenem filmu Fukafutokyu.

   Vymazat
  5. Nejsi nějak moc citlivý, Adame? Teď je tato diskuze nesvobodná?

   Vymazat
  6. Nejdřív se zastáváš jeho incestního poměru a teď jeho minulosti? Adame neblbni, přece se nechceš stát padlým rytířem za Fukovu čest.

   Vymazat
  7. za a/ vystupuji jako jediny pod svym jmenem :)
   za b/ fuka.mi je ukradeny. sere me ze parta vtipnych lokalnich hovad, vystridala parta zacyklenych blbu.

   Vymazat
 9. Takze bych chtel rict. POZOR! Zdejší recenze a disuzi čtu taky zřídka. Ja jen aby se o tom vedelo...

  OdpovědětVymazat
 10. NEDOKONČENÉ Fukafutoyku fuku hodně trápí... Ale ne, není mi ho líto. Může si za to jen a jen sám.

  OdpovědětVymazat
 11. František Fuka:

  Studium na ČVUT = nedokončené
  Projekt hodinek Dynawa TCH1 = nedokončený
  Kniha o jazyce Lua = nedokončená
  Film FUKAFUTOKY = nedokončený

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Inteligentní skrývání spoilerů v recenzích = mission impossible
   Zpojízdnění hry Retrovirus mimo platformu FB (kde už také nefunguje) = ve hvězdách
   Neutuchající práce na Fuka_f_Tokyu = beze stop

   Vymazat
  2. Záchrana království Hyrule = nedokončená

   Vymazat
  3. Fukův život je sice nedokončený, ale řada věcí v něm obsažených již dokončena byla:

   Facka prodejci voňavek v podchodu - dokončená.
   Svíčková a smažák během rozhovoru s osobnostním koučem - dokončené.
   Krádež angličáku cikánem - dokončená.

   Co ještě chcete? Aha - ten film.

   Vymazat
  4. ale spomenme aj na jeho uspechy! a co sa tu obcas spomina nejaky jeho incest? dokoncil sa do nejakej pribuznej?

   Vymazat
 12. Bilbo mě překvapuje, že nevidí tu do očí bijící šanci Františka chytit za koule a vytřískat z něj bitcoiny! Vždyť Franta mimojiného na sebe ve Vortexu jasně naprášil, že se zabýval ilegální činností - převod a kopírování her - a že si tím od jisté doby byl dobře vědom. A dokonce potvrdil, že za todostal i zaplaceno. Tady bych viděl prácičku pro Leon, Bilbo & Dildo! Vždyť ty machinace už tehdy jasně nastolili Frantovuživotní dráhu defraudanta. Na tom by se už dalo stavět! Všechno, co tehdy vlastnil mu záhadně věnoval jakýsi "bohatý strýček z venku", následně se ilegálně obohacoval šířením softwaru + rýpání se v něm, načež ve své kriminální činnosti postoupil až tak daleko, že okradl důvěřivé lidi na startovači. Ty Bilbo nevidíš ty jasné souvislosti? Pusť si Vortex. To je jedna dlouhá zpověď!

  OdpovědětVymazat
 13. Proč nemůže být výraz "subtle" přeložen prostě jako "jemný" nebo "citlivý"?
  A proč by mělo být nutno hledat "přesný" překlad jednoho konkrétního cizojazyčného slova?

  OdpovědětVymazat
 14. "V hlubokých lesích nedaleko amerického Portlandu" znamena asi pul hodiny chuze do supermarketu. Problem je, ze kolem nich v tom hvozdu pobihaji po vyslapanych stezkach jogeri. Jejich ukrutne prirodni tabor je normalni kempovaci stan a survival hrdcore nastane, kdyz jim dojde to jidlo co si kupuji v supermarketu, tak furt dokola jedi houby.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.