26.4.18

Recenze: Bratři Lumiérové [Lumiére!] - 70%

Chtěli byste vidět ničím nepřerušený maraton 108 filmů? Teď máte šanci! A zvládnete to i bez odskočení na záchod, neboť žádný z těch 108 filmů není delší než 50 sekund!


Tento celovečerní dokument nabízí 108 filmů bratří Lumiérů z let 1895 až 1905, tedy úplně nejstarších filmů, jaké kdy vznikly. Včetně toho úplně nejstaršího. A mnohé z nich jsou čerstvě rekonstruované, tzn. nikdy dřív jste je nemohli vidět.


Filmy jsou rozděleny do několika tematických sekcí ("Paříž", "Zábava", "Děti" atd...) a jsou doprovázeny hudbou a komentářem (který je nadabovaný do češtiny Pavlem Soukupem, což je v tomto případě dobře, protože nemusíte číst titulky a můžete se naplno věnovat vizuálu).

Bohužel, ta hudba ani komentáře mi nepřišly nijak extra kvalitní. Hudba je klasická (Camille Saint-Saëns) a není to 108 krátkých kompozic, nýbrž několik dlouhých skladeb, které jsou pod filmový doprovod jaksi náhodně plácnuty.Komentář pak působí intenzivním dojmem, že byl jeho autor velmi hardcore intelektuál, neboť se místo faktických informací o tom, co vidíme, často extaticky rozrušuje nad kvalitou záběrů (slovní spojení "mistrovská kompozice" uslyšíme v asi dvaceti variantách). A také upozorňuje na naprosto absurdní (ne)souvislosti filmů Lumiérových s novějšími filmy. Například "James Cameron použil zcela stejný záběr ve filmu Titanic" (při záběru spouštění lodě ze souše vodu, což se nikde v Titanicu nevyskytuje), nebo "Tento žebrák jako by z oka vypadl Michelu Simonovi z filmu Jeana Renoira Boudu z vody vytažený".

Pokud se aspoň trochu zajímáte o historii kinematografii, samozřejmě těchto 108 filmečků musíte vidět. Je vrcholně zajímavé vidět, jak se Lumiérové pokoušejí o první kamerovou jízdu, o první hraný film, o první komedii, a tak dále. Samozřejmě nejsou všechny filmečky stejně kvalitní, ale i stupidní komedie Souboj výrobkyň matrací, Hudbu milující pilař nebo Milenec v pytli se dají přežít, pokud mají jen 50 sekund.

54 komentářů:

 1. Zde je opet moje prga. Prg je mnoho, ale tato je moje. Opakujte po mne a taky si vazte svoji prgy.

  Takze: toto je moje prga...

  OdpovědětVymazat
 2. Mne vychazi ze si odskocim na pet minut na WC a prijdu o pět filmu. Tak nevim...

  OdpovědětVymazat
 3. Bych moch dneska zaradit, zaparit a i vybělit.

  Pravda, laska a dobry pivo, zvitezi nad Babisem. Vy čur*ci!

  OdpovědětVymazat
 4. Žíjo jo! Si pripadam jak na zakladce nebo na soustredeni, kdyz sem jako prvni skocil do bazenu. Hladina jak zrcadlo...

  OdpovědětVymazat
 5. To jako fakt? Si dam ten bazen i naznak. Je dobry zvladat vic plaveckejch stylu. Vazne! Znamej umel jen motylka, spadnul do studny a chudak se umlatil o steny.

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. Jako 108 komentu v kuse sem nedam. Za a) nemam cas, za b) nejsem grafoman, za c) az budu mit stosedmej tak to z vas nekdo naschval zkurvi.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ty mas teda stastie! takto sa oprgat, nikto sa ti do toho nesere, z toho by sa dal natocit dokument. prgavuprgiu.

   Vymazat
 8. Františku, proč jsi Leonovi na doplňující otázku neodpověděl a začal mu říkat lháři? Protože jsi retardovanej? PLZ respond

  OdpovědětVymazat
 9. Hele Diskuter. Budeš to vydávat knižně? Když si na Startovači připlatím dostanu to i s věnováním?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Četl jsem už horší texty, než je Diskutérova samomluva.

   Vymazat
  2. Tu ambici nemam. Ale uzil jsem si to.

   Vymazat
  3. Grim - tak to je jasný, brožurky poslední pomoci jsou pekelný.

   Vymazat
  4. Diskuterova samomluva byla nápadně podobná Diskuterově samohaně.

   Vymazat
  5. Kdy dojde k vyvrcholení?

   Vymazat
 10. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 11. Jsou i starší filmy. Třeba tenhle, který je navíc zajímavý i tím, že jsuo v něm poprvé v historii filmu najatí "herci"

  https://www.youtube.com/watch?v=gpDhbpmtpvo

  OdpovědětVymazat
 12. Kde je Diskuter? Ze nezajde...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hlavně ty běž! O mě nejde!

   Vymazat
  2. Jestli on není invalida, když nechodí.

   Vymazat
  3. Jen abychom nezašli moc daleko.

   Vymazat
  4. I invalida může dojít až nahoru na horu.

   https://www.youtube.com/channel/UCYW3_oKIXba08iJDIl3vlyA

   Vymazat
 13. Dobrý den, prosím Vás viděl někdo z Vás pana Diskutéra?

  OdpovědětVymazat
 14. Františku Fuko, stále "hodláš, hodláš, hodláš" dokončit film FUKAFUTOKYU, uspořádat jeho premiéru a dát ho volně ke stažení na net?

  Protože jsi naposledy napsal, že už si ani nepamatuješ, kdy naposledy jsi na tvorbě FUKAFUTOKYU pracoval, tak to nějakému "hodlání, hodlání, hodlání" vůbec neodpovídá. Nicméně: odpovíš mi na to sám?

  OdpovědětVymazat
 15. Bratři Lumiérové udělali za deset let 108 krátkých filmů. FF zatím nezvládl ani minutový dokument za Japonska a smrt se blíží.

  OdpovědětVymazat
 16. NEJDU! Myjte si vagíny vy Františkové! <--- nadávka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdu tady muzu rikat jenom ja. Je mnoho nejdu ale tohle je moje. Nejdu

   Vymazat
  2. Na umytou vagínu by měla být sleva na vstupném.

   Vymazat
 17. Františku Fuko, jsi LHÁŘ co umí jen nadávat a nezmůže se na žádné argumenty. Rozhodně NEJSI CHLAP, narozdíl od pana Jiřího Pomeje, to je chlap.

  OdpovědětVymazat
 18. Fukak:
  - neschopny dokoncit film FUKAFUTOKYU
  - neschopny priznat se, ze nedokaze dokoncit film FUKAFUTOKYU

  Pan Jiri Pomeje:
  - v pozici producenta dokoncil filmy Z pekla stesti, Z pekla stesti 2, Andelska tvar ad., at uz si o tech filmech myslite cokoliv, jedno se jim uprit neda: jsou to DOKONCENE filmy

  OdpovědětVymazat
 19. Na archive.org je to cele bez pridaneho komentare.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.