5.4.18

Recenze: Souboj pohlaví [Battle of the Sexes] - 40%

V roce 1973 došlo k tenisovému utkání mezi tehdejší ženskou mistryní Billie Jean Kingovou (Emma Stoneová) a komikem / bývalým tenistou Bobby Riggsem (Steve Carell). Šlo sice o exhibiční utkání, ale vzhledem k tomu, že Kingová byla feministka (tak trochu) a lesba (tehdy ještě tajně), zatímco Riggs byl známý sexista a šovinista, vzbudilo toto utkání značný zájem a bylo označováno za "Souboj pohlaví".

A Kingová vyhrála!


Vzhledem k popisu děje, režisérům (tvůrci Malé Miss Sunshine) a obsazení (kromě Carella ve filmu hraje i Sarah Silvermanová) vás možná překvapí, že Souboj pohlaví není komedie. S čímž jsem měl docela problém.


Když se utká 29letá tenistka na vrcholu své kariéry s 55letým ex-tenistou, který se na kurtu objevuje v potapěčských ploutvích a s živými ovcemi, tak nějak automaticky předpokládám, že celé to utkání je především švanda a že to chápou oba sportovci i naprostá většina diváků. Pokud by si někdo z výsledku tohoto utkání (ať by byl jakýkoliv) vyvozoval nějaké obecné informace o schopnostech obou (nebo více) pohlaví, je to slabomyslný kretén.

A mám intenzivní dojem, že tvůrci tohoto filmu mají diváky za slabomyslné kretény, neboť v jejich podání jde o příběh toho, jak odvážná bojovnice za práva žen dokázala zvítězit nad předsudky, osudem a všemožnými ústrky, a předvedla celému světu, že ženy se mohou vyrovnat mužům, čímž změnila dějiny. Naprosto neironicky a vážně.

Film se snaží ukázat nám detaily životů obou protagonistů, takže sledujeme třeba lesbickou aféru Kingové nebo gamblerské problémy Riggse, což je v prapodivném rozporu s ústřední zápletkou filmu, totiž s tím, že ti dva předvedli zábavnou sportovní exhibici, ze které si nikdo svéprávný na světě neodnesl víc než pár hodin zábavy. (A po ní byli mnoho dalších desetiletí přáteli.)Přitom je režie velmi slušná a herecké výkony kvalitní (dokonce se oba protagonisté dost podobají svým předlohám). Ale měl jsem opravdu velký problém s tím, že se tvůrci snažili reálné historické události zpracovat tak, aby jim dali nějakou svou "důležitou message", a nejde jim to. Je mi celkem jedno, nakolik překroutili skutečnost (mimochodem, o stejném utkání existuje i celovečerní dokument, který asi bude zajímavější) - hlavní problém je, že výsledek nefunguje ani kdyby to byl stoprocentně smyšlený příběh. I kdybyste o námětu filmu nevěděli vůbec nic, bude vám v kině jasné, že jde o adaptaci něčeho. O adaptaci, která není adaptovaná tak dobře, aby z ní byl fungující film.

P.S: Rozhodně nejde ani o film pro fanoušky tenisového sportu

59 komentářů:

 1. Tady mohla být vaše PRGA. Ale nebude.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nahodou...na svym telefonu si to muzu prelepit a bude tam.

   Vymazat
  2. Já jí tam měl, ale Fukáč mi ji smazal, neřád bolševickej! :-(

   Vymazat
 2. 1) Nejdřív k tomuhle článku:

  Slova "...mám intenzivní dojem, že tvůrci tohoto filmu mají diváky za slabomyslné kretény..." se tam asi dostala omylem z recenze na FUKAFUTOKYU, ne?

  2) A teď k věci:

  Fuko, své tvrzení z 1. března 2016:

  "Asi víte, že nemám nejmenší problém naprosto otevřeně a upřímně komunikovat i o poměrně osobních věcech. Natož o projektu FUKAFUTOKYU, na který mnozí z vás dali peníze."

  jsi označil před pár dny za naprostou pravdu. A já ti na to říkám:

  Kdyby to byla pravda, tak odpovíš na mé 2 jednoduché, slušné a věcné otázky. Je to prosté, odpovíš na ně a já je přestanu pokládat. Ale protože na ně neodpovídáš a naopak je mažeš, tak to, co ty označuješ za naprostou pravdu, je NAPROSTÁ LEŽ. A ty jsi LHÁŘ.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdepak, nejdu :) Naopak, budu dál nastavovat zrcadlo Fukově ubohosti!

   Vymazat
  2. Slanecek - máš rád prdelni/análni hrátky?

   Vymazat
  3. Tak co bylo to HOWGH pod Zelenou pilulí?
   Já myslel, že už jsi dočetl knihu "Zbytečné otázky v kriminalistice"...

   Vymazat
  4. Odpověď 1) Fuku byl vždycky hrdý na to, že v životě dělá jen to, co ho baví. Stříhat film ho zjevně nebaví, takže film nebude.

   Odpověď 2) Ne, peníze se vracet nebudou, protože už jsou utracený. Ber to jako předplatný bulvovnýho.

   A už tu prosím přestaň prudit, Fukovi je to jedno a ostatní tepláky to otravuje.

   Vymazat
 3. "Když se utká 29letá tenistka na vrcholu své kariéry s 55letým ex-tenistou, který se na kurtu objevuje v potapěčských ploutvích a s živými ovcemi, tak nějak automaticky předpokládám, že celé to utkání je především švanda a že to chápou oba sportovci i naprostá většina diváků. Pokud by si někdo z výsledku tohoto utkání (ať by byl jakýkoliv) vyvozoval nějaké obecné informace o schopnostech obou (nebo více) pohlaví, je to slabomyslný kretén."

  Presne tak. Vyvodit si ze clovek ktory si strka psov do slipov dokaze zostrihat video z dovolenky je proste blbost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je časosběrný dokument asi, hotový to bude za 30 let.

   Vymazat
  2. Nejdřív bude pár minut z Japonska a pak bude 28 let Fuka vzpomínat, jaké to tam bylo.

   Vymazat
  3. Začínám mít strach, že Fuka ten dokument dokončí a budeme se na něj muset podívat. Radši to nech u ledu, Leone, vzpomeň si, jak to minule dopadlo s Natálkou.

   Vymazat
  4. Když mě to baví... No ale byl bych radši, kdyby Fuka odpověděl.

   Vymazat
  5. Aha, to by davalo smysl. Ukazal to Třeštíkový a ta mu rekla at to nejak pozdrzi, ze z toho udela další Etudy

   Vymazat
  6. Tak ono je to tak jako tak úplně jedno, protože Fukáč se dostal do role, řekněme, takových Valve :-) Kdy také všichni (kromě mě tedy!) čekají na Half-Life 3 a Valve by po těch dekádách už NIKDY nesplnili očekávání fanoušků. Fuka to prostě projel svou leností. Teď i kdyby náhodou natočil oskarový snímek, tak to bude zajímat akorát tak dva, tři backery (aka zmrdy, jak známo) a možná Jan Žárský Boston (a i ten už si řekl o svých X tisíc zpátky). Je zbytečné čekat a domáhat se dokumentu o Japonsku. Ale je nutné stále připomínat! Nic se nesmí zamést pod koberec, aby i zhýralí bitcoin milionáři věděli, že lůza z fóra nezapomíná. Tenhle škraloupek se s Fukou potáhne do smrti. Stejně jako nahá děvčata, jednoduchý skript a bělení análů.

   Vymazat
  7. Kdepak škraloupek, pořádný škraloup, tedy ŠKRALOUP to je. Bude to věčná upomínka Fukovy nejdříve neschopnosti film vyrobit a poté i ubohosti to přiznat.

   Vymazat
  8. Vůbec bych se nedivil, kdyby měl Fuku doma hlavu, na ní jméno Leon Bilbo a z vysoka na ní ká..l

   Vymazat
 4. Františku Fuko, nyní jiný dotaz a věřím, že pro tebe zajímavý:

  Za kolik penez (od 0 Kc vyse) bys byl ochoten nasledujiciho:
  - poskytnout veskere zabery tebou natocene za ucelem tvorby FUKAFUTOKYU a zaroven se zavazat tyto zabery jiz sam nijak a nikde nepouzivat
  - dat svoleni k pouziti nazvu a loga FUTOKYU zaroven se sam zavazat toto uz nijak a nikde nepouzivat
  - poskytnout pripadnou jiz hotovou ci rozdelanou hudbu apod. a zaroven se zavazat toto jiz nikde nepouzivat

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Leone. Odpovědi:

   1) Deset milionů Kč.

   2) Za žádnou cenu.

   3) Za žádnou cenu.

   Vymazat
  2. Odpovedi c. 2 rozumim. Ale nerozumim odpovedi c. 3, kdyz zabery poskytnout pritom ochoten jsi, byt za vysokou cenu?

   Vymazat
  3. Hrubé záběry bych poskytl. Jejich sestřih, který mám, nikoliv. Původní hudbu také nikoliv.

   Vymazat
  4. V poradku, to bysme si sestrihali s klukama sami a podle sveho. Ovsem pozor: bylo uvedeno, ze bys ty zabery uz nesmel sam nijak a nikde pouzivat. Tzn. sestrih tech zaberu co mas bys uz nesmel nikde publikovat.

   Vymazat
  5. Jistě. Já umím číst. Za ty prachy bych ihned odletěl do Japonska první třídou a natočil tam nové.

   Vymazat
  6. To bys ovšem porušil slib daný na Startovači, že do Japonska pojedeš za peníze backerů a natočíš tam film.

   Teď bys tam už jel za jiné peníze a navíc film měl být z cesty v roce 2015.

   Vymazat
  7. Viz toto, co bys porušil:

   "Pokud se mi podaří vybrat mezi vámi potřebnou částku, bude se má letošní cesta do Tokia lišit od těch předchozích v následujících věcech:

   Já i můj ženský doprovod budeme značnou část pobytu věnovat natáčení a komentování všeho, co kolem uvidíme (takže si neužijeme výlet zdaleka tolik, jak kdybychom si "jen tak jeli do Japonska").
   Budu vybaven výrazně lepší video- a audiotechnikou než při předchozích návštěvách.
   Bude se natáčet přibližně 14 dní v Tokiu a blízkém okolí.
   Po návratu vynaložím veškeré své schopnosti (i schopnosti jiných schopných lidí), aby ze syrového natočeného materiálu vzniklo něco, co má hlavu a patu, humor, a především - není to nudné. Mimo jiné to znamená, že film bude přijatelně sestříhaný, ozvučený a ohudebněný (samozřejmě mou hudbou)."

   Vymazat
  8. Ano, za deset milionů korun bych tento slib porušil.

   Vymazat
  9. Fajn, nicmene deset milionu je nad nase moznosti. Nabizime 150 000 Kč za 1) i 2). Ano, je to vyrazne mene, nez zadas. Na druhou stranu, i kdyz tomu mozna neveris, je to naprosto vazne minena nabidka.

   Vymazat
  10. Neporusil. Film natocil a jestli bys mu dal deset micu tak by natocil zas novej...takze?

   Vymazat
  11. Leon: Co je nebo není nad vaše možnosti, to je mi naprosto fuk.

   Vymazat
  12. Respektuji tvoji odpoved. Ale jak rikam, nejde o legraci a je to mineno naprosto vazne. Pokud bys zmenil nazor, ozvi se.

   Vymazat
  13. Nevěřím, že bys mohl být natolik retardovaný a "naprosto vážně" mi nabízet něco, co by mi naprosto v ničem nepomohlo dokončit film ani vydělat peníze. Ačkoliv, možná. Asi jsi...

   Vymazat
  14. Františku, mě nevadí, že mě urážíš. Nicméně, názor jsi zjevně nezměnil, takže proč vlastně ještě reaguješ? (Řečnická otázka.)

   Vymazat
  15. Toto byl souboj dvou pohlaví.

   Vymazat
  16. Grim- akorat Leon je asi vetsi pohlavi a stejne nevyhral.

   Leon - dej tech 150 mne, poslu ti z Tokia video. Nebude dlouhy, ale budou tam naha devcata snad i vybelenej anal a zakoncim to zaberem na Chlebcovyho teplaka.

   Vymazat
  17. To byl souboj dvou mužských pohlavních oudů

   Vymazat
  18. Leon - nejdřív si stěžuješ, že nereaguje, pak zas ze reaguje... Kdyby me někdo nabidl směšných 150 K Kč za takovou práci, tak to budu taky považovat za urážku..

   Vymazat
  19. Aminux: Fukovy urazky mi zily vazne netrhaji. Vystavuje tim vizitku jen a jen sam sobe.

   Vymazat
  20. Až si Leonku vytáhneš hlavu z prdele a rozhlídneš se kolem, zjistíš, že jsou na světě i jiné zajímavé věci, než mistrovo nedodělky.

   Vymazat
  21. Na druhou stranu sliby se maj plnit.

   Vymazat
  22. Aminux - nikdo netvrdi, ze nebude splneno.

   Vymazat
 5. Este takto, co sa týka diela FUKAFUVOLACO.
  1) Franta si odhryzol väčšie sústo než povodne predpokladal. Asi to parkrat ukázal novej frajerke a ta mu povedala, ze ak to niekedy zverejni, uz ju nikdy neuvidí.
  2) Ovakavam, ze Franta z toho nakoniec vyťaží dielo, nieco na spôsob Felliniho a natočí majstrovské artove dielo o tvorčej kríze.

  OdpovědětVymazat
 6. Já bych to hnal vejš! Todlencto nesmí Fukákovi projít!

  OdpovědětVymazat
 7. Prý se ten Fukův dokument bude pouštět v kinech jako předfilm u Posledního z Aporveru, víte o tom něco?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Spíš bych to uvedl před The Man Who Killed Don Quixote.

   Vymazat
  2. Máte mylné informace.
   James Cameron zaplatil 500 BTC, aby coby předfilm japandokumentu mohl promítnout Avatar 2: The Long Wait is Over!

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.