25.4.18

Recenze: Avengers: Infinity War - 80%

Thanos se blíží k Zemi a vypadá to, že se mu podaří získat všech šest Kamenů nekonečna, což by znamenalo vyhlazení poloviny vesmíru. Aby mu v tom zabránili, musejí se dát dohromady nejen všichni Avengers, ale i ti, kteří Avengers nejsou a nikdy nebyli, ovšem objevili se v posledních 10 letech v nějakém marvelovském comicsovém filmu od Disneyho. Takže třeba Strážci galaxie. Ale ne třeba X-Men nebo Deadpool. Což je škoda, protože zrovna Deadpoola by tenhle film potřeboval jako sůl. Ale o tom až za chvíli...


Inifinity War (film nemá český název) je vyvrcholením téměř dvaceti celovečerních filmů, natočených za posledních 10 let. Má přes dvě a půl hodiny a asi dvacet hlavních postav. Jeho děj se odehrává na nejméně pěti různých místech ve vesmíru. Stál něco mezi 300 a 400 miliony dolarů. Prostě, má to být super duper mega velkofilm, a kdyby náhodou nebyl, bude to obrovský průser.


A vzhledem ke všem těmto okolnostem dopadl tento film asi nejlépe, jak se dalo realisticky očekávat, že by mohl dopadnout. To znamená, že jsou na něm vidět ty peníze, že působí víceméně přehledně a pochopitelně (což píšu jako člověk, který viděl většinu Disney Marvel filmů pouze jednou), a že se chvílemi zasmějete a dokonce budete i překvapeni.

Vzhledem k počtu hrdinů se nedá očekávat, že by všichni byli nějak detailně prokresleni, ale to je v pořádku, neboť všechny z nich už známe z předchozích filmů, a zde se objevují především proto, aby nás utvrdili v tom, že to jsou oni, a jsou pořád takoví, jako je známe (i když Groot je teď teenager a Captain America je vousatý). Je to vlastně nepřetržitá přehlídka různých cool cameo postav, které už známe, s velmi drobnými permutacemi (Bruce Banner není tolik zelený jako dřív).Asi nejzajímavější postavou je padouch Thanos (zdigitalizovaný Josh Brolin), který má osobní vztahy s několika jinými postavami filmu a jehož motivace k tomu, co dělá, je docela zajímavá a zasluhovala by si hlubší zamyšlení, kterého se nedočkáme, protože tohle je Disney film. A protože je to Disney film, drží se velmi striktně nějaké standardní šablony, ze které by občas rád uhnul, ale nikdy se mu to nepodaří (viz moje podobná "stížnost" u Rogue One). Tenhle film je absolutně epický od začátku do konce. Jsou v něm postavy, které dělají vtípky, ale nedělají jich dost, a film se většinu času bere smrtelně vážně (proto by mu pomohl nějaký ten Deadpool, jak jsem psal v úvodu). A všichni jsou epičtí tak nějak stejně, takže nám nemá připadat divné, když spolu jako rovný s rovným bojují postava X, která ovládá čas, prostor a tajemství vesmíru, a postava Y, která hodně chodila do tělocvičny.

Lasery z rukou, očí a jiných končetin se nedají obměňovat do nekonečna. Několik hrdinů má teď "brnění z nanočástic", což znamená, že se jim v CGI podobě může objevit kdykoliv a stejně tak kdykoliv se jim ze zad nebo z nohy může vysunout nějaká superzbraň, kterou jsme předtím neviděli. A asi třikrát nebo čtyřikrát se někdo dostane do situace, kdy si musí vybrat mezi smrtí svého blízkého a zkázou poloviny vesmíru...

Všechno to začne po nějaké době trochu nudit, ale znovu opakuji, že v rámci nastavených mantinelů dělali režiséři (kteří natočili druhého a třetího Captaina Americu) co mohli a výsledek se svým stylem a účinkem tyčí vysoko nad trapnými pokusy Warner Bros. o totéž. Všechno to ubalancovat jistě nebylo snadné, a povedlo se to.

Následující odstavec je možná pro někoho (kdo o Infinity War předem moc neví) spoiler.

Tento film se původně jmenoval "Infinity War: Part 1", neboť je pouze polovinou příběhu, jehož závěr uvidíme v kinech příští rok. Podobně jako Impérium vrací úder končí tento film poměrně depresivně, když se zdá, že Thanos zvítězil a polovina hrdinů je mrtvá. Thanos je vyhladil v rámci svého "vyhlazení poloviny obyvatel Země" (což je dost zvláštní, protože někteří z vyhlazených Zemi nikdy nenavštívili). Byl by to super konec celé filmové ságy Avengers. Ale konec to není. A vzhledem k tomu, že smrt v této sérii naprosto nic neznamená (v tomto dílu se například cestuje časem a jsou oživeny dvě mrtvé postavy), je smrt kohokoliv jaksi méně dojemná, než by si tvůrci pravděpodobně přáli...

Řečeno jednou větou, Avengers: Infinity War mě přes všechna svá pečlivě tajená překvapení nijak moc nepřekvapili. Kladně ani záporně. Je to fajn film, pravděpodobně lepší než první filmy s Avengers, ale mezitím jsme těch filmů viděli skoro 20 a všechny si byly navzájem dost podobné. Tenhle taky.

P.S: Peter Dinklage má v tomhle filmu svou zdaleka největší roli. Asi pětimetrovou.

66 komentářů:

 1. Zde je moje prga. Je mnoho prg, ale tato je moje.

  OdpovědětVymazat
 2. Odpovědi
  1. 20 hrdinů X každý po jednom megapéru. To musí stačit i Chlebcovi. Nebo Chlebecovi? Grime?

   Vymazat
  2. Nebo Romo-Maďarovi Chlebcovi, nitranskému knížeti. Horší už jsou jen prohnilí Rusové.

   Vymazat
  3. Leda by Chlebcův prastrýc emigroval v roce 1940 do Německa (slovenský štát by se mu třeba zdál málo fašistický) a nazýval by se tam Chlebetz. Pak by byl dativ "Chlebetzovi".

   Vymazat
 3. Druga. 80% je málo, chce to kilo, film přece místy nudí a bere se dost vážně. Bravo Fuxi!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Třeba to bude dobrý jako doctor strange třeba, ten měl taky 80% a ty jo ten doktor, kterej byl děsně chytrej přišel jako o ruce při bouračce jenže to byla právě ta jeho výhoda, protože prošel takovým super kruhem kouzelnickým a najednou mohl házet takový jako blesky boží a tím zničil toho nepřítele, ale jestli tam byl taky superman a batman právě sem se chtěl zeptat, jelikož já to nevydržel ani 20 min tak nevím jak to skončilo.

   Vymazat
  2. musel delat chvaty i a to teda nebylo vubec jednoduchy

   Vymazat
 4. "... jehož motivace k tomu, co dělá, je docela zajímavá a zasluhovala by si hlubší zamyšlení, kterého se nedočkáme, protože tohle je Disney film."

  Nedockame sa toho preto, ze povodny komiks ziadnu taku hlbku nema, takze je uplne jedno pod koho logom ten film vznikne.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já v tom spíš vidím skrytýho nácka Fuku, jak se rozněžnil nad nějakou selekcí lidstva - pak zalistuje v učebnici dějepisu, zalamentuje, jak "zajímavá činnost" jistého Rakušáka nebyla dokončena a praští se pravačkou do futer.

   (Kdyby to ale odsral od Thanose von, tak to byl nářek a už by to zajímavé asi tak nebylo)

   Vymazat
 5. Takze aby neschopnost Fukaka nezapadla:

  František Fuka, 18. května 2015:
  "Mám z Japonska přibližně šestnáct hodin videa a audia v asi 2400 souborech. Takže začíná ta pravá dřina / zábava."

  František Fuka, 27. července 2015:
  "Vzhledem k vašim množícím se dotazům jsem nucen prohlásit, že jsem nezemřel, na filmu pracuji a ne, nemám tušení, kdy bude hotov. (...) Chtěl bych, aby premiéra byla letos, ale NIC NESLIBUJI."

  František Fuka, 7. ledna 2016:
  "Ne, nezpronevěřil jsem vaše peníze, na filmu průběžně pracuji a ne, nevím, kdy bude hotový."

  František Fuka, 2. června 2016, StartCast:
  "Začal jsem jako různě s tím experimentovat, začalo jako vypadat, že by to šlo, a teď prostě jako průběžně teda na tom pracuju, přičemž došlo už jako několikrát k tomu, kdy jako velké části toho, co jsem měl hotového, jsem zjistil, že jako takhle se mi to nelíbí a že to udělám jinak, a důležitý je, že já na to v podstatě nespěchám."

  František Fuka, 19. října 2016:
  "Práce na filmu pokračují nezměněným tempem, a budou pokračovat, dokud zůstane aspoň jeden sponzor."

  František Fuka, 11. dubna 2017:
  "Před dvěma lety jsem si, pravda, nemyslel, že po dvou letech pořád ještě neproběhne premiéra. Je to jistý důvod ke znepokojení, a proto jsem přijal v nedávné době pár zásadních opatření, abych se FUKAFUTOKYU mohl více věnovat."

  František Fuka, 7. září 2017:
  "Nabídku vrácení peněz už jsem dávno učinil. Takže pokud chce někdo peníze zpátky, dostane je. Bonus je v tom, že pokud chce někdo dál čekat, třeba se dočká."

  František Fuka, 13. října 2017:
  "Jak už jsem psal výše, film hodlám dokončit. Hodlám, hodlám, hodlám."

  František Fuka, 11. dubna 2018:
  "Už si nepamatuju, [kdy jsem naposledy pracoval na tvorbě filmu FUKAFUTOKYU.]"

  OdpovědětVymazat
 6. Má cenu na to jít, když jsem neviděl ani jeden z těch předchozích 20 dílů a komixy taky moc nehltám?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Asi ne, to budeš úplně mimo kdo je kdo a proč dělá to co dělá.

   Vymazat
  2. Neposlouchej Frantu, protože samozřejmě, že má cenu na to jít. Pokud je ti 10-14 let a nevíš, co lepšího s těmi penězi provést. Ale můžeš na to jít, i když jsi starší. Pokud jsi trochu jednoduchý. Nebo pokud si dáš předtím 2-4 piva. Pokud ti už bylo 18 let.

   Vymazat
  3. Bez a když ti nebude něco jasný tak se nahlas zeptej. Někdo z okolí ti to rad vysvětlí! Nebo vybělí.

   Vymazat
 7. Co je to polovina vesmíru? Neexistuje polovina nekonečna a i kdyby BYL vesmír konečný, jak to vykolíkovat? V které půlce se bude nacházet Laniakea Supercluster - a proč právě v ní? Co to vůbec znamená "vyhladit polovinu vesmíru"? Pokud se v té nešťastné polovině nachází Boötes void, jak vůbec pozná, že byl vyhlazen, když v něm skoro vůbec nic není??

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ve filmu tím Thanos myslí "vyhladit polovinu všech obyvatel vesmíru", tzn. že např. na Zemi pak budou tři miliardy lidí místo šesti.

   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  3. Grime, neřeš to. To máš jako s těmi über záporáky, kteří chtějí ZNIČIT CELÝ SVĚT. A dál? Co jako dál s tím zničeným světem :-D

   Vymazat
  4. Corvus - třeba radi staví na zelený louce...

   Vymazat
  5. Thanos paradoxně holt nechce zabít všechny. Je to v skrytu dobrák od kosti.

   Vymazat
  6. Diskuter - jaké louce? Když zničili celý svět? Není svět, není louka!

   Vymazat
  7. Mají stavebnici Merkur - postav si vlastní planety a potřebují prostor, aby si měli kde hrát, přece.

   Vymazat
  8. A co planety, na kterých žije jen jediná bytost? To ji jako jen zfackují do bezvědomí?

   Vymazat
  9. Každá bytost ve vesmíru si hodí desetistěnkou a 1 - 5 znamená, že zařvala, neasi.

   Vymazat
  10. Corvus - tak ja uz nevim. Franta tvrdi pulku obyvatel vesmiru a ty ze celej svet...jenze, kdyz znici celej svet tak tim i sebe ne? To nebude mit ani radost jak se vsema vybehnul? Tak je magor! Ale kdyz si necha nizsi formy zivota(zvirata a kytky) tak by moh mit aspon trochu z ty likvidace radost + ja bych si na jeho miste nechal Nebulu a naky prsaty blondyny, brunety, zrzky s bisexualnima sklonama.Bez tchyni prirozene...

   Vymazat
  11. Takhle to ale nikdy nefunguje. Když Vogoni likvidovali Zemi kvůli stavbě nové hyperprostorové dálnice, taky neměli v úmyslu ponechat kohokoliv naživu - natož polovinu lidstva. Dokonce ani nenařídili, aby se tuhle do zástupu řadily prsaté bisexuální blondýny, zrzky a brunety, že je prý vezmou s sebou. Mohli to udělat; ale to by Douglas Adams psal erotický román.

   Vymazat
  12. Thanos tam myslím říká, že vesmír je konečný, nebo jeho zdroje. A ten výběr kdo půjde pod kytičky probíhá taky dle něho nějak náhodně.

   Vymazat
  13. Grimme, jenze Vogoni byli byrokrati a chteli vyhladit prekazky k vytvoreni mezigalakticky dalnice. To je uplne jina liga nez Thanos. Spis uplne jinej sport. A kdyz o tom premejslim tak i uplne jiny hriste! Thanos chce nicit. Vogoni meli za ukol budovat. Kdy 2-40 000 000 000 delaji totez...

   Vymazat
  14. A jeste Grimme...on Stopar neni eroticky roman?

   Vymazat
  15. Není. Arthur Dent je Englishman (Martin Freeman je přesně on), Ford Prefect je exot a Zaphod je pako na tripu. Jediná erotická narážka je Eccentrica Gallumbits, the triple-breasted whore of Eroticon Six, jejíž erotogenní zóny začínají čtyři míle od jejího těla.

   Vymazat
  16. Vzhledem k tomu, že pade na pade, tak byla padesátiprocentní pravděpodobnost, že to schytá aj vrchní Vogon Thanos. Vzhledem k Murphyho zákonům mi vychází, že je úplně nepravděpodobný scénář, kdy přežije. A ten zvolili, "nechápu"... Kdyby totiž nepřežil, bylo by (mohlo by být) to pokračování mnohem zajímavější.

   Vymazat
 8. Ad to "což je dost zvláštní, protože někteří z vyhlazených Zemi nikdy nenavštívili"

  Pochopil jsem to tak, že vyhladí polovinu vesmíru, nikoli nutně polovinu každé planety (tzn. některé tak můžou vymřít úplně). Nicméně Starkovi za tu jeho houževnatost slíbil, že z lidí na Zemi zemře skutečně jen polovina a zbytek bude v bezpečí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fakt je to záporná postava? Zní to jako slušný ekologický plán, asi na to ze zvědavosti půjdu a poslechnu si, zda to má záporák promyšlené.

   Vymazat
  2. Ja som to od začiatku tak chápal, že Thanosovi ide o vyhľadenie polovice vesmíru. Veď o tom hovorila Gamora a aj sám Thanos. To čo povedal Thanos Starkovi sa s tým proste nevylučuje. Nerozumiem teda v recenzii prečo je autor prekvapený, že zmizli aj tí, čo na Zemi nikdy neboli..

   Vymazat
  3. Starší lidé holt nedávají pozor a pak se rozčilují nad věcmi, které neposlouchali pořádně. Něco jako rozhořčení typu "EU nám zakazuje název pomazánkové máslo!" pro něco, co nemá s máslem nic společného.

   Vymazat
 9. Na youtube je (od NASA nebo koho) 3D mapa vesmíru, takže stačí vybrat si půlku, tu druhou pravítkem oddělit a vymazat, tam už pak nebude nic a je to.
  Krájet na půlky je možno vodorovně, svisle i v libovolném úhlu, půlka je pořád půlka, plus mínus pár miliard galaxií.

  OdpovědětVymazat
 10. To jako že ve frontě na maso zmizí každý druhý? Každý sudý? Počítáno od pultu? Co s těmi co předběhli? Budou se muset vrátit na konec?
  Myslím, že si Thanos dost zavařil :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A co teprve když je státní svátek a v řeznictví je zavřeno!

   Vymazat
 11. "takže nám nemá připadat divné, když spolu jako rovný s rovným bojují postava X, která ovládá čas, prostor a tajemství vesmíru, a postava Y, která hodně chodila do tělocvičny."

  to je snad standardni modus operandi tehle picovin pro kokutky, beztak se to dycky boiluje down na nejaky kungfy a akrobacii v latexu

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ono už kombinace nadpřirozených schopností a hi-tech fíčur do jednoho díla dává tušit, že se to nesmí brát jako ...dílo.

   Vymazat
 12. Františku, proč jsi Leonovi na doplňující otázku neodpověděl a začal mu říkat lháři? Protože jsi retardovanej? PLZ respond

  OdpovědětVymazat
 13. Tak Myrka prave na yHojte pise o nahnani hrdinu k tzv. dietlovskemu stolu. Co tim mysli? Ze jdou na konzultaci k primari Sovovovi? Do komunisticky nemocnice? Nemaj mstitele doktora? Tolik otazek!

  OdpovědětVymazat
 14. Ahoj Fuko, už jsi našel argumenty?

  OdpovědětVymazat
 15. A co když je počet obyvatel lichý? A k jakému okamžiku se vztahuje to vyhubení? Každou milisekundou se budou ve vesmíru rodit noví obyvatelé vesmíru, takže jenom během samotného lusknutí se narodí miliardy..

  OdpovědětVymazat
 16. No, škoda že se asi bude oživovat. Já se skoro těšil, že nebude další miltikulti-panther :-(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Panter není multikulti, je cernej jak bota.

   Vymazat
  2. Černej se nesmí říkat, stejně jako buzna nebo pedofilní náboženství. Milujme EU, halelujá ...

   Vymazat
  3. černej je v pořádku, nesmí se říkat negr

   Vymazat
  4. A pan Negr se rikat muze?

   Vymazat
 17. Divím se, že Fuka nezruší to místní smetiště. Je to žalostné, co ty půlmozky vyplodí na jeho adresu. A teď se do mě můžete pustit.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zájmeno "to" v první větě druhého souvětí je naprosto redundantní.

   Vymazat
  2. Hele, Slogane, jenom jsi nepochopil princip. Za to se nemusíš stydět. Prostě jsi někde na internetech blbě zahnul a lup, jsi tady.

   Vymazat
  3. Asi zahnul málo měli bychom ho někde ohnout...

   Vymazat
 18. U toho nano suitu co dostal Spider Man jsem se taky podivoval, co je to za hovadinu, ale bylo mi nerdy vysvetleno, ze se jedna o Iron Spider suit a i v komiksech to existuje vcetne tech nohou, co se z toho vysouvaj...

  OdpovědětVymazat
 19. No, ono nešlo Thanosovi o vyhubení poloviny obyvatel Země, ale celého vesmíru, či každého světa. Smutné je, že se používá termín lidstvo, když o lidi ani zdaleka nejde. ;-)

  OdpovědětVymazat
 20. No, nakonec mi to nedalo a skouknul jsem. A musím s Frantou nesouhlasit. Deadpool by to tedy rozhodně nevylepšil.

  OdpovědětVymazat
 21. Je to furt dokola, tentokrat roztahly na dva filmy. Za me poctivejch 60% Pantera jsem ani nedokoukal.

  OdpovědětVymazat
 22. Thanos se blíží k Zemi a vypadá to, že se mu podaří získat všech šest Kamenů nekonečna, což by znamenalo vyhlazení poloviny vesmíru.

  Líbí se mi, když je jasné už z první věty, že film je kolosální píčovina.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.