29.4.18

Recenze: Neznámý voják [Tuntematon sotilas] - 50%

"Neznámý voják" je slavný finský válečný román z roku 1954, který je v zemi svého vzniku mega-slavný a zatím podle něj vznikly tři celovečerní filmy. Tohle je ten třetí z nich a loni to byl nejúspěšnější film ve finských kinech (nikoliv "nejúspěšnější finský film", ale "nejúspěšnější ze všech filmů, které se ve finských kinech promítaly").


Mnozí z vás se pravděpodobně budou divit, co měli kdy Finové společného s nějakou válkou. Bylo to docela bizarní. Finsko bylo nezávislé, dokud do něj v roce 1939 nepodnikl Sovětský svaz invazi, aby z něj udělalo "Finskou demokratickou republiku". Po dvou letech se to Finsku přestalo líbit, spojilo se s Německem, osvobodilo okupovanou část svého území a naopak zabralo část Sovětského svazu. To se Sovětského svazu nelíbilo, takže začal zase své území dobývat zpátky, vpadl znovu do Finska a v roce 1944 donutil Finsko uzavřít mír a stát se spojencem SSSR proti Německu!
Možná to nepopisuji úplně přesně, protože o tom všem vím především díky Nintendu:


Nicméně, následkem toho všeho mají Finové na 2. světovou válku dost nepříjemné vzpomínky a není divu, že se celá země dívá každý rok na reprízu stejnojmenného filmu (toho nejstaršího), podobně jako my na Mrazíka.

Tvůrci této nové adaptace tedy před sebou měli těžký úkol a na jejich bedrech ležela velká zodpovědnost. A jak se jim to podařilo?

To bohužel není snadné zjistit, protože v našich kinech není promítán film, který natočili. Natočený film má tři hodiny, ale u nás bude promítán jeho 135minutový sestřih (tedy čtvrtina filmu chybí), který je navíc zřejmě poněkud upraven pro mezinárodní publikum (pochybuji, že by v původní finské verzi byl vysvětlující titulek "Helsinky, hlavní město Finska").Je možné, že i původní tříhodinová verze má problémy, tak typické pro filmové adaptace románů. Ale tato 135minutová je má bez nejmenších pochyb, a jsou velice markantní.

Jsou válečné filmy, ve kterých jsou hrdinové záměrně zobrazováni jen jako anonymní odlidštěná masa. Hrdinové Neznámého vojáka působí trochu podobným dojmem, ale obávám se, že to nebyl záměr, protože se čas odčasu dočkáme nějaké velmi intimní scény (např. voják se žení, voják má opušťák a jede za manželkou, voják se svěřuje se svým názorem na život). Působí to značně nepatřičně, protože jsou nám nabízeny takové velmi intimní momenty i u postav, o kterých se předtím ani potom ve filmu nic nedozvíme, a vzbuzovalo to ve mně velmi intenzivní dojem, že nějaké velké kusy filmu chybí.

Podobně uspěchané jsou i některé podzápletky, kdy vidíme scénu (často velmi drahou / výpravnou, ale ne bojovou), která působí jako intro k nějaké důležité zápletce, ale skončí okamžitě po onom intru, a děj se ihned přesouvá někam jinam, o několik dní / měsíců později, aniž by ta scéna vyvolala v divákovi jiný pocit, než "OK, asi měli dost peněz a slušné trikaře".

Občas to je až trochu WTF, třeba když se objeví voják, který má být zjevně nejujetější komickou figurkou, řekne ve své první scéně pár legračních vět, a pak je ve zbytku filmu jen v pár vedlejších pársekundových scénách. Nebo když se v úplně posledním záběru objeví nahá žena (živá), plavající pod vodou, aniž bych měl nejmenší tušení, co je to za ženu a co má ten záběr znamenat.

Není problém v tom, že bychom nevěděli, co se zrovna v rámci celé války děje (to je poměrně polopaticky vysvětlováno pomocí animovaných mapek a autentických filmových týdeníků), ale v tom, že film (aspoň v této verzi) nemá jasno v tom, do jaké míry nám chce představovat jednotlivé hrdiny a do jaké míry jsou jen jakási anonymní masa masa. (Ha, to je dobré, "masa masa".)

To všechno je škoda, protože film má bezchybnou výpravu, výbornou práci se zvukem a dobré obsazení (hrdinové čistě vizuálně vypadají jako správní týpci, i když nejsou dostatečně příběhově prokresleni). A nemám tušení, jestli ty zásadní problémy, o kterých píšu, byly způsobeny vystříháním čtvrtiny filmu, nebo jsou už v původní verzi.

48 komentářů:

 1. Ma naha zena plavajici pod vodou full frontal?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kolesa, kdyby nebyl mrtvý, by tomu právě z toho důvodu dal 100%. Franta by tomu dal 100%, kdyby tam byli obří roboti. Já tomu dávám 100%, protože je to prostě zatraceně dobrý film na vznešené a bohužel stále aktuální téma.

   Vymazat
  2. za to, že je Koleso mrtvy, můžeš ty, Grime.

   Vymazat
  3. Lidé nevyhnutelně umírají.

   Vymazat
  4. Grime, ty bys měl prostě psát caps lockem!

   Vymazat
 2. A ohledně délky, myslím filmu, netřeba zoufat. Finové z toho tříhodinového filmu, který mezinárodně osekali do ubohých 133 minut, dělají celkem čtyřhodinovou minisérii pěti epizod pro televizi. Nabízí se možnost si ji později opatřit, k ní láhev chlazené Koskenkorvy, a shlédnout najednou celou sérii.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zrovna u tebe bych to nečekal - "zhlédnout".

   Vymazat
  2. To bylo úmyslně; šlo by o čtyři hodiny. Dvě hodiny je "z", cokoli více je "s".

   Vymazat
 3. A jako předfilm, protože tohle je Continuation war, by se hodila Talvisota (1989) a po ní rozhodně Tali-Ihantala (2007). To už je dohromady skoro devět hodin času.

  OdpovědětVymazat
 4. Trochu přesnější popis než z Nintenda:
  Když se po +. světové válce rozpadlo Carské rusko, vznikl na většině jeho území Sověstský svaz, ale na zbytku také pár dalších států, včetně Finska. Hranice mezi těmito státy a SSSR (i mezi nimi navzájem) vznikly stylem "každý má, co si urve" a není tedy divu, že spousta území bylo sporných. Finsko drželo spoustu hospodářsky a vojensky významného území, které SSSR docela chybělo. Nabídli mu, že to území vymění za kus zmrzlé pustiny, což Finsko odmítlo. Samozřejmě.
  Těsně před válkou se SSSR dohodl z Němci, kam až může kdo případně vpadnout, aniž by se o to ten druhý staral. Finsko bylo odkývnuto SSSR. Povzbuzen tím, že se do války nebude nikdo další plést (protože všichni měli co dělat s Němci), Sovětský svaz Finsko napadl a hodlal ho celé anektovat nebo z něj udělat vazalský stát. Ale protože armáda byla čerstvě rozesraná čistkami, moc se to nedařilo. Ovšem SSSR velký, nakonec by asi uspěl, jen by do toho musel naházet o dost víc vojáků a peněz. Takže se nakonec dohodli, že SSSR Finsko neobsadí a Finsko nechá SSSR ta sporná území. To byla Zimní válka.
  Pak si ale Němci svou dohodu se SSSR rozmysleli, a Sovětský svaz napadli. Finové využili příležitost a začali svá území dobývat zpátky. Němci jim pomáhali a oni pomáhali Němcům, ale bylo to spíš "nepřítel mého nepřítele" než spojenectví. Ke konci druhé světové Finům došlo, že by se mohli snadno octnout na špatné straně ve světové válce, a tak začali rychle couvat. Dohodli se se SSSR, že teda jo, ta ztracená území mu fakt nechají a SSSR nechá fakt Finsko na pokoji. A pak se začali zbavovat Němců, kteří k nim předtím nalezli aby ukázali, že vlastně ty zlé (a prohrávající) nacisty nemají vůbec rádi. To byla Pokračovací a Laponská válka.
  TLDR: Finsko se se SSSR tahalo o nějaké území a snažilo se o to, aby se do něj SSSR nesral. V tom prvním se mu moc nedařilo, v tom druhém celkem jo. S Němci byli všicni zadobře, pokud se to hodilo, a válčili s nimi, pokud se hodilo zas tohle.
  Jo, ta Finská lidová republika existovala buďto na těch sporných kouscích, nebo na papíře, a byla součást SSSR. Rozhodně nebyla "Finsko".

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Odmítnout od bolševika kus zmrzlé pustiny? S takovou pustinou se dají dělat věci!

   Jinak díky za drobet detailnější vhled. Ono to nintendo není z perspektivy dějepravy nic moc... A román Fuko Fuko nečetlo.

   Vymazat
  2. Díky za skvělou lekci z dějepisu, kvůli takovému intelektu mají majitelé počítačů víc orgasmů týdně než jednodušší konzolisté.

   Vymazat
  3. A taky dávno před ww2 objevili svastiku jako fajn odznáček na letadla.

   Vymazat
 5. Nejdu, ale az nekdo natoci dobrej film nebo serial o nasich parasutistech za 2ww, kde nebude Valcik mavat zrcatkem, tak zajdu

  OdpovědětVymazat
 6. masa mäsa hmm u nas nefunguje ;(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No, problém je prostě v tom, že "vy" jste vzali češtinu a aby to bylo cool, tak jste proházeli pár písmenek a nad některá jste přidali ¨ ;-) Maso > mäso, mlha > hmla apod. A nakonec jste se na to vybodli a koukáte na filmy a seriály s českým dabingem...

   Vymazat
 7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 8. Viděl jsem tu nejstarší(1955), tří hodinovou verzi, a dojmy mám prakticky stejné....

  OdpovědětVymazat
 9. Film "Neznamy vojak", at uz se jedna o puvodni finskou verzi, nebo mezinarodni verzi, ma jeden nezpochybnitelny klad: je to film DOKONCENY. Narozdil od FUKAFUTOKYU...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hele Pytlíku, že ty jsi se do Franty zamiloval a teď nevíš jak mu to říct?

   Vymazat
  2. Nastavuji Fukakovi zrcadlo a pripominam mu jeho neschopnost. Chapu, ze to Fuka-fan-boys stve...

   Vymazat
  3. Náhodou to dává smysl. Mě už třeba to řešení na Fukafutokyu trošku vyčerpává.

   Vymazat
  4. No zrcadlo ... spíš zrcadlový sál :) BTW když mu nastavíš péro nebo prdel, třeba to zabere.

   Vymazat
  5. prijd za mnou Leone a dokoncime to spolu...

   Vymazat
  6. Vaše nemravné návrhy nemají u Leona šanci. Je neochvějně věrný své nafukovací panně.

   Vymazat
  7. Tak mu ji propíchnem a bude mít po ptákách. Teda po pannách.

   Vymazat
 10. "Mnozí z vás se pravděpodobně budou divit, co měli kdy Finové společného s nějakou válkou."

  Zimní válka se snad učí na střední, ne?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle některých příspěvků se spousta zdejších na střední vůbec nedostala. Btw Kotomi?

   Vymazat
  2. Franta ma svet v ktorom ta uspesna kampan na kickstarteri k nicomu nezavazuje, pretoze si neslubil nic dodat. Co cakas od takeho retarda?

   Vymazat
 11. Cus. Ozvala se mi moje nejvetsi laska v mym zivote. Ve treti tride jsme se milovali a komunisti nas rozdelili, odstehovali mi ji na jinej konec tehdejsiho CSSR. A ted nevime co s tim. Teda my vime, ale nechcem nikomu ublizit. Běleni to nevyresi...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nechoď! Je to přece jen nějaký ten pátek a nevíš, do čeho bys případně šel. Pravděpodobně to bude případ neúspěšné ženy ve středních letech, která slzí u filmů dle předloh Viewegha a vlhnou pouze u brakové literatury 150 odstínů hnědi. Musíš brát v potaz, že:

   1) se ti celé ty roky neozvala
   2) byl by konec tvých prg!

   Vymazat
  2. Corvův názor je velmi rozumný. Kdo si ze svého vlastního života zkusí udělat telenovelu, zjistí, že nemá 120 dílů, ale stěží tři a rychle se mění v horor.

   Vymazat
  3. To o čem jsem snil ve třetí třídě dneska už nechci, byl to penál se šmoulama s vyjíždějící tužkou a ořezávátkem.

   Vymazat
  4. Horory ty rád, viď, Grime.

   Vymazat
  5. Ani ne. Jediný skutečný horor je život. Když se zadaří. Filmové horory jsou většinou pitomé. A jsou, jak já říkám, "jenom jako". Jako kdyby nebylo dost hrůzy kolem nás každý den.

   Vymazat
 12. Takze aby neschopnost, srabactvi a ubohost Frantiska Fuky nezapadly, opet pripominam peclivou resersi anonymniho kolegy:

  František Fuka, 18. května 2015:
  "Mám z Japonska přibližně šestnáct hodin videa a audia v asi 2400 souborech. Takže začíná ta pravá dřina / zábava."

  František Fuka, 27. července 2015:
  "Vzhledem k vašim množícím se dotazům jsem nucen prohlásit, že jsem nezemřel, na filmu pracuji a ne, nemám tušení, kdy bude hotov. (...) Chtěl bych, aby premiéra byla letos, ale NIC NESLIBUJI."

  František Fuka, 7. ledna 2016:
  "Ne, nezpronevěřil jsem vaše peníze, na filmu průběžně pracuji a ne, nevím, kdy bude hotový."

  František Fuka, 2. června 2016, StartCast:
  "Začal jsem jako různě s tím experimentovat, začalo jako vypadat, že by to šlo, a teď prostě jako průběžně teda na tom pracuju, přičemž došlo už jako několikrát k tomu, kdy jako velké části toho, co jsem měl hotového, jsem zjistil, že jako takhle se mi to nelíbí a že to udělám jinak, a důležitý je, že já na to v podstatě nespěchám."

  František Fuka, 19. října 2016:
  "Práce na filmu pokračují nezměněným tempem, a budou pokračovat, dokud zůstane aspoň jeden sponzor."

  František Fuka, 11. dubna 2017:
  "Před dvěma lety jsem si, pravda, nemyslel, že po dvou letech pořád ještě neproběhne premiéra. Je to jistý důvod ke znepokojení, a proto jsem přijal v nedávné době pár zásadních opatření, abych se FUKAFUTOKYU mohl více věnovat."

  František Fuka, 7. září 2017:
  "Nabídku vrácení peněz už jsem dávno učinil. Takže pokud chce někdo peníze zpátky, dostane je. Bonus je v tom, že pokud chce někdo dál čekat, třeba se dočká."

  František Fuka, 13. října 2017:
  "Jak už jsem psal výše, film hodlám dokončit. Hodlám, hodlám, hodlám."

  František Fuka, 11. dubna 2018:
  "Už si nepamatuju, [kdy jsem naposledy pracoval na tvorbě filmu FUKAFUTOKYU.]"

  OdpovědětVymazat
 13. On ho opravdu miluje, žjůva :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.