29.12.17

Recenze: Největší showman [The Greatest Showman] - 60%

Na počátku 19. století měl malý kluk americký sen: Zprostředkovávat všem lidem zábavu, dovolit jim zapomenout na starosti každodenního života, a ukázat jim, že i "nestandardní" lidé (trpaslíci, vousaté ženy, siamská dvojčata) jsou také plnohodnotní členové naší společnosti.

Z toho kluka vyrostl P.T. Barnum (Hugh Jackman), který založil nejdříve "muzeum kuriozit", ze kterého později vznikl velký cirkus se zvířaty, akrobaty a nestandardními lidmi. A ti všichni rozdávali radost, bojovali proti předsudkům, a P.T. Barnum miloval svou manželku a dvě dcery. Osud a zlí lidé byli proti nim, ale oni pomocí svého odhodlání a lásky (a peněz Zaca Efrona) vybojovali svou pravdu!


Především bych se měl krátce zmínit o tom, že P.T. Barnum skutečně žil a skutečně provozoval muzeum a cirkus. A to je asi tak všechno, co má tento film společného se skutečností. Opravdový Barnum byl především proslavený podvodník (dal vzniknout termínu "barnumská reklama"), autor nejrůznějších sviňáren velkého kalibru, a vypadal o dost jinak než Hugh Jackman...


Natáčet o tomto člověku povznášející optimistický muzikál, to je vskutku bizarní rozhodnutí, neboť se pro to hodí asi stejně jako Dr. Mengele. Nicméně, pokud aspekt "založeno na skutečných událostech" zcela ignorujete... Proč ne.


Takže, jak už bylo řečeno, Největší showman je muzikál. A mohu vám ho poměrně snadno přiblížit, když napíšu, že se tvůrci velmi intenzivně snažili napodobit legendární Moulin Rouge. Ovšem snažili se natočit Moulin Rouge pro dnešní diváky, protože jim ten z roku 2001 připadal zbytečně sofistikovaný a nepochopitelný.Ve filmu se zpívá hodně a většinou je to doprovázeno velmi složitou choreografií, která si kromě hbitého střihu často vypomáhá i hojným CGI, takže například prádlo na šňůře tančí společně s hrdiny a zvířata poskakují do rytmu hudby. Vlastně bych se nedivil, kdyby úplně všechna zvířata v tomto filmu byla digitální. A někteří tanečníci. A nevadí mi to. Jde zjevně o záměrnou extrémní stylizaci, kdy všechno vypadá jaksi přeplácaně a digitálně. A nevadí mi to.

Co mi vadí, to je naprostá trivialita děje, kdy jsou všechny postavy naprosto černobílé, všechny konflikty od začátku jasně nalinkované, a jaksi jsem k žádné postavě necítil víc, než k hrdinovi pětiminutového videoklipu. Za to pravděpodobně může i nějaké prostříhávání filmu v zájmu zachování co nejvíce písniček, neboť když se nezpívá, tak děj skáče vskutku mílovými kroky, včetně toho, že se máme najednou strachovat o postavy, které jsme během celého filmu viděli jen na pár sekund a netušíme ani jak se jmenují. Moulin Rouge se také držel jasných dramatických schémat, ale v případě Největšího Showmana je ta trivialita až nechtěně vtipná (na rozdíl od Moulin Rouge, kde byla často vtipná záměrně).

No a pak jsou tu songy (je jich okolo deseti), které se většinou drží stejné epické / baladovité popové šablony, a mají záměrně ty nejstupidnější melodie, aby se vám pořádně natloukly do hlavy. Je to škoda, protože jejich extrémně kompresovaný poloelektronický sound je většinou cool, ale když se tytéž takty opakovaly pět minut, začaly mi poněkud lézt na nervy. Mám muzikály rád, soundtrack Největšího showmana jsem si poslechl, ale nechci se k němu vracet. Mimo jiné proto, že nechci, aby se mi tyhle melodie zavrtaly do hlavy, protože bych se za to tak trochu styděl.

Byl jsem docela rád, že jsem tenhle film viděl, ale měl jsem z něj spíš bizarní pocit, jako kdyby to byl nějaký film uvnitř filmu, který si můžete vychutnat pouze pokud znáte nějaké hlubší souvislosti. Které v tomto případě neznáte. Něco jako "Springtime for Hitler" uvnitř Producentů.

46 komentářů:

 1. Prga? To jako fakt? S malým pyjem a bez semena?

  OdpovědětVymazat
 2. Kdysi bývaly komentáře i vtipné. A pak se vyrojil a převládl tenhle dřeňovitý falus(h)umor a musím se držet, abych nenapsal: jestli tohle, tak snad raději nevysílat/nečíst. Škoda. Třeba se nový rok trochu rozkošatí. To mu/si/vám přeji. PF 2018

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tebe sere ze ses druhej?

   Vymazat
  2. "Kdysi bývaly komentáře i vtipné."

   Kdysi mívali lidi velký péra, proto měli ftipné komentáře. Dnes sem píšou chudáci co maj malý péra a maj potřebu si to nějak kompenzovat. Potřebovali by vybělit.

   Vymazat
  3. No tak nebyl by problem opet zacit drenit slune, teplaky, autobusy do Lidic a 70% pro Bony a klid 2. Ale my to uz nemame zapotrebi, protoze jsme moralne vyspely a mame zbytelou prgu.

   Vymazat
  4. Já mám furt velký péro. To je základ.

   Vymazat
  5. Ale furt ho máš menší, než já když ho mám malý.

   Vymazat
 3. Franto na rozdíl od Kabáta, který si hrál na chytrého a přepsal článek o životopisu PTB z wiki jsi napsal aspoň trochu něco o FILMU JAKO TAKOVÉM.

  Na druhé straně u tebe je zase dost směsné to tvoje moralizování (což děláš dost často) o nějaké svini, radši po
  třech nebo kolika letech dodej za vybrané peníze slíbený Fuka v Tokyu.

  Tak nějak všeobecně, vy "recenzní" lidé jste docela jaksi jiní.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A ještě dodatek, jen opravdu jednodušší lidé odsuzují chování lidí před 100, 200, 500 (Kolumbus!!) lety dnešními meřítky.
   Zapomeň na Barnuba, o hodně později mašíroval jistý vzdělaný a kulturní evropský národ židy do
   plynu a ty máš tu drzost tady moralizovat nad nějakou "svini", která toho taky udělala ve své době dost dobrého.
   Doprdele vy "recenzenti a kritici" pište o filmu, o tom jaký je film jako takový a nechte si svá politicko/bůhvíco moralizováni pro svojí dražší polovičku do postele.
   Tvl a jestli ještě jednou od Ivči na Palcích uslyším poznámku o " Trumpovske Americe" tak fakt vyskočím z kůže.
   NEBUĎTE AKTIVISTÉ, NECHTE SI TYHLE VAŠE POZNÁMKY PRO SEBE!

   Vymazat
  2. Neříká se mašíroval, ale transportoval.
   Leda by je rozmašírovali. Ale to by pak byl ten plyn vlastně zbytečnej.

   Vymazat
  3. Ano. Pochodovat, mašírovat a marschieren nejsou tranzitivní slovesa. Jedině v angličtině by to šlo: "they marched them".

   Glückwunsch!

   Vymazat
  4. Hitler marched the German nation into the deep abyss of destruction, třeba...

   Vymazat
  5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 4. Škoda, že sem nějaká holka nenapíše, že má megakozy a rovnou je neukáže.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Toto je hodnotny komentar!!! A ani by nemusela psat.

   Vymazat
  2. Základem je Čačovi duše. A má pravdu: mrtvé děvče, byť nahé, je slušné pohřbít. Základem je život. Smrt nesluší nikomu. Hromady tuku také ne. Je to těžký problém.

   Vymazat
  3. Cim tezsi, tim lepsi! Samozrejme nesmi viset pod pas.... Ale to uz je Gorila level

   Vymazat
  4. Čača - kozy jsou vždy základ, pokud teda nejsi teplomet a neučíš andílky foukat do šalmaje :-)

   Vymazat
  5. Kozy nejsou základ, ale vždycky potěší.

   Vymazat
  6. základ čeho? státu? to by hodně vysvětlovalo ..

   Vymazat
  7. prsa jsou pro děti, chlapy jdou po prdelích.....opravdu lidi, jestli jste horňáci, tak jste zaostali ve vývoji a jste stále malá mimina, která se rozstřesou štěstím hned jak uvidí bradavku.....chce to dospět

   Vymazat
 5. Pořád ještě doporučuju Bollywood. Takový (dvoudílný) Baahubali je nej- fantasy / válečný / hudební / indický / akční / romantický / nadsázkový trhák! Po úvodním třičtvrtěhodinovém kulturním šoku následuje pecka, která hravě překoná... No cokoli. Nechybí ten nej záporák, animovaná zvířata, kulturní vykrádačky, a vůbec vše, co jste jinde neviděli. Jděte do toho!

  OdpovědětVymazat
 6. Prga 2018, vemena! Preju skoro vsem v 2018 naky fullfrontaly a kvalitniho sexu a beleni!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky přeju všem do roku 2018 co nejmíň radioaktivní tepláky a spolehlivý spoj do Lidic!

   Vymazat
 7. Panbuh vam to oplat na detech. Nebo aspon na megakozach.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. no je to skutecne bozi pozehnani. megakozy predstavuji zivot plny:
   benefitu, socialnich vyhod, megakoz, shaneni megapodrpsenek. a zvysene zabavy pri hrani squashe…kdo by je nechtel ze. chcete je nekdo? pls take it.

   Vymazat
  2. http://www.milena-velba.de/enter.html

   Vymazat
  3. Díky, loni jsem měl s megakozama štěstí a s tim druhym celkem taky...

   Vymazat
  4. S mega pérem ale ne..

   Vymazat
 8. "Mimo jiné proto, že nechci, aby se mi tyhle melodie zavrtaly do hlavy, protože bych se za to tak trochu styděl." - FF

  Františku, ty se máš stydět za úplně jiné věci. Víme, jo? ;-) JAPONCKO!

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.