5.12.17

Recenze: Můj život Cuketky [Ma vie de Courgette] - 80%

Devítiletý francouzský kluk, který si nechává říkat Cuketka, omylem zabije svou alkoholickou matku a je poslán do dětského domova. Zde se snaží skamarádit s ostatními, nebo spíš nenechat se otravovat od ostatních. Pak přijde do děcáku nové děvče, možná se s Cuketkou skamarádí a hodný policajt si je pak možná vezme k sobě.


I když vám postavičky v tomto francouzském animáku mohou připadat roztomilé, film rozhodně není určen pro děti. Ne že by byl nějak sprostý nebo brutální (o všech těch traumatizujících zážitcích se jen mluví), ale děti pod 15 let by se v kině prostě nudily. Film je totiž založen na dlouhých pohledech, dlouhém mlčení a občasných pomalých dialozích.


Celá zvuková stránka filmu (nejen dialogy, ale i zvukové efekty) je extrémně realistická. Slyšíme každé vrznutí podlahy, každý krok, a především všechny postavy mluví jako reálné děti a reální dospělí. V kombinaci se stylizovanými animovanými postavičkami se strašidelnýma očima to vytváří velmi zajímavý kontrast, jako kdyby večerníčková animace doprovázela zvukovou stopu z depresivního dramatu.A tento film rozhodně je velmi depresivní. Jediné vtipy občas vyplynou z naivního pohledu dětí na svět (tzn. dětští diváci by je nepochopili), a značná část toho, o čem se mluví, je strašlivě smutná. Ale opět: Pouze pokud jsme dospělí a chápeme souvislosti. Protože je to všechno pronášeno s dětskou naivitou (a opravdu výborně zahráno, pokud někoho šíleného náhodou nenapadlo film nadabovat do češtiny).

Možná byste očekávali upozornění, že film je příliš pomalý a vlastně se toho v něm velmi málo stane. Ale v tomto případě to není přílišný problém, neboť celý Můj život Cuketky má bez titulků pouhou jednu hodinu.

P.S: Film je už nějakou dobu k dispozici na různých digitálních nosičích.

UPDATE: Neuvěřitelné se stalo skutkem a tento film, zcela nevhodný pro děti, u nás skutečně bude promítán dabovaný. A dokonce to vypadá, že pouze dabovaný...?!?!?

24 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Zatím sis nikdy nestěžoval... A ta mexická uklízečka taky ne.

   Vymazat
  2. Tak logicky NEBYLO NA CO. Chápu, že se snažíš jakoby podsunout, že jsme spolu měli sex (nebo pokus o něj, ten sex), ale neměli. To jen tvá bujná fantazie pracuje a snaží se vykompenzovat povadlý pyj.

   Vymazat
  3. Tak pokud nic nebylo, nemůžeš vědět jaký je muj pyj-ár. Ale ono bylo. Pamatuješ jak ses tuhle probudil po vopici se staženýma spodkama?

   Vymazat
 2. Videl jsem pred rokem (distributori opet zaspali) Docela fajn, ale Mary a Max je lepsi.

  OdpovědětVymazat
 3. Ve Zlíně budou dávat JEDNO promítání s titulky. Protože o to kamarád animátor extra požádal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Animatori musej žádat extra pac po tajtrdlikovani s nafukovacim delfinem v bazenu je nikdo nebere vazne.

   Vymazat
 4. "se strašidelnými očima" je hodně slušný, to tedy smekám

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Skoro hrozilo se strašidelnými očmi nebo oky. 7 pád množného čísla končící na -ma. Tuto koncovku musí mít stejnou i slova, která tyto výrazy rozvíjí.

   Vymazat
 5. No, myslím, že většina nás nad 60 let dabování vítá...

  OdpovědětVymazat
 6. Steam přestává brát v potaz Bitcoin!!! Františkovi se blíží konec příjmů!!! Možná (až si koupí to BMW na baterky) ho to donutí dodělat dokument o Japoncku a prodávat ho, aby si vydělal nějakou kačku!

  OdpovědětVymazat
 7. Tento film JE pro děti. Dětem se líbí. Naposledy otestováno na Festivalu francouzského filmu nebo minulou sobotu v Kině Pilotů. Proto jsme ho také nechali nadabovat.
  Pro zajímavost jde o nejnavštěvovanější evropský animovaný film loňského roku.
  Např. ve Francii je doporučený od šesti až sedmi let:
  http://www.filmspourenfants.net/video/maviedecourgette.html
  Jan Macola, Pilot Film, distributor filmu
  kontakt: jan@mimesis.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Správně. Jen ať ty malý bestie poznaj, zač je toho loket. Snad aspoň na chvilku přestanou ječet, fňukat a domáhat se super drahejch hraček od Hasbra, Marvelu a Lega.

   Vymazat
  2. Současná Francie je velmi netypické prostředí pro takový příběh. Nežijeme v 19. století a scénář nepsal Victor Hugo. Mimochodem, nezdá se, že by v tom dětském domově byl zavřen také nějaký malý francouzský Arab. Není to rasistické?

   Vymazat
  3. Nebo se v traileru možná nějaký hnědý chlapeček mihnul. Ale nebylo by mnohem typičtější pro současnou Francii, kdyby zavřeli spíše malého Ahmeda, protože se pokoušel vyhodit do vzduchu izraelskou ambasádu?

   Vymazat
 8. V Kině Pilotů hrajeme i titulkovanou verzi, např. 17.12. od 17:40 anebo 20.12. od 17:50 a budou i další.... Nikola, KP

  OdpovědětVymazat
 9. A varovali jste děti, že tento film rozhodně není určen pro ně?!
  Nechceme během projekce žádná traumata.

  OdpovědětVymazat
 10. proč by film nebyl vhodný pro děti? obsahově jistě ne a ten odhad "zábavnosti" je dost pofidérní. mým dětem (9 a 7) se moc líbil. jistě, asi záleží, na co jsou zvyklé koukat, asi se nebude bavit úplně všechny. ale koho to překvapuje? děti - k překvapení leckterého kritika - nejsou nerozlišená masa

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak Franta pomalu senilni, jak o tom svedci posledni dobou hromada recenzi na detske filmy a vetsinou s vysokym hodnocenim, a nechce si to priznat, ze uz je na urovni deti ze zakladni skoly, tak se to snazi maskovat, jakoze to pro deti neni.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.