7.12.17

Recenze: Na shledanou tam nahoře [Au revoir là-haut] - 70%

Pár dní před koncem světové války (té první) osud svede v zákopech dohromady postaršího účetního (Albert Dupontel, také režisér filmu) a mladého umělce z bohaté rodiny (Nahuel Pérez Biscayart), který nenávidí svého otce a za pomoci účetního nechá sám sebe "oficiálně pohřbít".

Většina filmu se ale odehrává až po válce, kdy účetní žije v Paříži s umělcem (který je stále v maskách, neboť má z války znetvořený obličej) a s malým děvčetem. Společně se rozhodnou provést velkolepý podvod, ale přitom se shodou okolností zapletou do byznysu s umělcovým otcem, a také s otcovým zetěm (tedy manželem umělcovy sestry), kterým je shodou okolností důstojník, jenž oba hlavní hrdiny poslal za války na smrt.

A to není zdaleka poslední shoda okolností v tomto francouzském filmu...


Film Na shledanou tam nahoře vznikl podle stejnojmenné knihy, která sice byla napsána před pár lety, ale svým námětem a epickou stavbou se zjevně inspirovala u starých klasik jako jsou Bídníci nebo Hrabě Monte Cristo. Krystalicky čisté emoce, silně vykreslené postavy s jasnými rolemi, děj táhnoucí se několik let a spousta velmi osudových náhod.


Režisér uchopil tuto látku za správný konec a natočil ji jako kdyby šlo o 30-40 let starý velkofilm, kdy barvy jsou záměrně trochu vybledlé a davové scény vypadají skutečně jako davové scény, ne jako CGI. Film je opravdu velmi výpravný a stará Paříž v něm ožívá téměř magicky. Bonusem pak je, že se dozvíte docela zajímavé informace o tom, jak tehdy fungovaly životy lidí poznamenaných válkou.Pokud víte do čeho jdete a chápete, že tuhle extrémně červenou knihovnu nemůžete brát úplně vážně (což zjevně chápali i tvůrci a herci), tak budete spokojeni. Nejzásadnější problém je ten, že oproti knize muselo být zřejmě ledacos vypuštěno, takže je děj místy až příliš zhuštěný a osudové zvraty se vrší až příliš rychle po sobě.

Ale jsem rád, že takový staromilský film dnes vznikl a že se dostává do našich kin. Pro návštěvu s manželkou / přítelkyní je ideální.

14 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Prda, přestože hromská, nemůže nikdy nahradit prgu.

   Vymazat
 2. Franto co na to Edmont Dantes? A Mercedes, v těch časech ještě ani ne parní, nýbrž na vítr?
  Nevím nevím, jak budou s touto recenzí spokojeni, když už byli zmíněni.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Podle této logiky by se tu měl objevit také inspektor Javert, když už byli zmíněni Bídníci. A ten by poslal za úroveň recenzí Frantu na galeje, těžit bitcoiny.

   Vymazat
  2. Naprosto správně!
   Drzost, s jakou si Franta dovoluje (jakoby nesmírně zasvěceně) zmiňovat knižní předlohy, je nebetyčná.
   Nejenže tato klasická literární díla Franta nikdy nepřečetl, ale pravděpodobně v životě držel v rukách méně knih, než vlastní BTC.

   P.S. Franto, jak to vidíš a do kdy vydržíš? Na jednu stranu všichni chytráci předpovídají krach BTC bubliny, na druhou stranu McAfee zdvojnásobil svojí předpověď na milion dolarů do roku 2020.
   Zaplatíš si pak schopné lidi, aby z 15 hodin surového materiálu stvořili Tokyo film? Třeba aby i sklízel úspěch a ocenění na světových festivalech? Ivča by ti poradila, kam to pak přihlásit.

   Vymazat
  3. No pokud se budou řídít Metcalfovým zákonem může to být i více. Je otázkou, zda transakční náklady nepošlou bitcoin dolů....

   Vymazat
 3. Odpovědi
  1. Co to je za stupidni otazku? Franta zasadne knihy necte, to je vseobecne znamo

   Vymazat
 4. Co je všeobecně známo, bývá jen málokdy do kamene vytesáno.

  OdpovědětVymazat
 5. Nebyla tam ta maska nějak zbytečně? Děj se nikam neposunul, mohl mít stejně tak jen třeba zlomenou nohu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Protože dyzajn vole, ne? Dřevěná noha by nebyla tak cool.

   Vymazat
  2. Ta maska je asi opravdu nějaký bonus pro ženský, aby mohly řešit jestli to byla oříšková nebo lososová barva.

   Vymazat
  3. je to vubec maska? neni to spis deadpool ?

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.