18.12.17

Recenze: Špindl - 30%

Slogan této zimní komedie tvrdí, že "Co se stane ve Špindlu, to zůstane ve Špindlu". Tento film ale nezůstal ve Špindlu, nějak se dostal do kin v celé naší zemi a tudíž bych ho měl recenzovat. Ach jo...


Tři sestry se spolu vydávají na pár dní do Špindlu, přičemž nejstarší (Anna Polívková) se dře s Excelem v kanceláři pod zlým bossem, druhá je typická supermodelka s dutou hlavou a třetí je punkerka / anarchistka se spoustou tetování a kruhem v nose. Přesto, že jsou každá z jiné planety a nemají si navzájem co říct, během mninuty se dohodnou, že vyrazí do Špindlu balit hezké a bohaté chlapy (což předem explicitně řeknou). Čímž jsou v očích diváka za pipiny od samého začátku filmu - bez ohledu na to, že druhá z nich nechce spát se slizkým fotografem a třetí bojuje proti fašismu squattingem.


Jde o film stejných tvůrců, kteří už nás potrestali snímky Láska je láska a Život je život. Špindl má ještě o něco nižší ambice a je pouze o tom, že se tři hlavní hrdinky snaží střídavě souložit  a utíkat před znásilněním, což se s různými muži opakuje tak dlouho, až uplyne 95 minut a každá z nich zcela náhodně s někým skončí, což je happy end.

Tedy, přesněji řečeno, dvě ze sester skončí s náhodnými muži, kteří se oba předtím ve filmu objevili jen na pár desítek sekund, zatímco ta modelka skončí s náhodným keyboardistou, se kterým po sobě od začátku filmu pokukovali, ale nějak se 90 minut nemohli odhodlat spolu promluvit / zasunout. Čímž je její osud nejméně zajímavý. Ale ani u zbývajících dvou to není žádná sláva...Tvůrci nedokázali vymyslet ani tu nejtriviálnější zápletku, která by celý film nějak držela pohromadě, a uchýlili se ke zcela náhodným epizodkám se zcela náhodnými chlapy, z nichž někteří jsou ve filmu 10 minut, jiní dvě minuty (Marek Vašut jako "forexák"!), jiní pět sekund (imitátor Václava Klause!!!), ale nikdo z nich se nezúčastní ničeho, co by se dalo označit slovem "zápletka".

Špindlerův mlýn, který se v mých očích vyznačuje především tím, že je tam kurevská zima, by se možná dal natočit jako "české Las Vegas" (což o něm v tomto filmu tvrdí), ale filmařům se to rozhodně nepovedlo, neboť vzácně rezignovali i na ty nejzákladnější audiovizuální principy, pomocí kterých by se mohl film teoreticky stát atraktivním. Kamera je jako z home videa - nejen, že není v ničem atraktivní, ale ještě potenciální atraktivitu zasněžených svahů zabíjí a většinou snímá nudné polocelky. Když se koná bujará večerní outdoor párty, je vidět, že okolo tuctu hlavních postav je všude kolem pusto prázdno a nikdo další na sjezdovce není. Původní hudby jsem si ve filmu vůbec nevšiml, jen pár oldies songů (styl Tři sestry). Dlouho jsem také neslyšel tak špatně namixované filmové dialogy. Postavy 5 metrů od hrdinů nebo oddělené od nich tlustým sklem jsou slyšet stejně hlasitě jako hrdinové, a často není následkem ruchů rozumět, co vlastně hlavní hrdinové říkají. Takže jsem možná příšel o nějaké dobré hlášky a musel jsem se jako s nejlepší z nich spokojit s "Čípky proti bolesti? Tak to bude prdel."

A když už se má stát něco vizuálně atraktivního nebo akčního, je to natočeno tak strašlivě, že by se to hodilo do nějaké filmařské antiučebnice. V jednu chvíli je chlapík pronásledován někde ve sklepě nadrženou maminou a představuje si ji jako ztělesnění zla, což je ztvárněno strašidelným zvukovým efektem a tím, že za skříní vykoukne takováto gumová maska za 100 Kč (ne že by ta žena měla tuto masku navlečenou, má to symbolizovat chlapíkovy strašidelné představy!). Na mnoha jiných místech filmaři neumějí něco říct tím, jak se postavy chovají a tváří, takže to řeknopu pomocí voiceoveru. Takže třeba fešný hoteliér ukazuje Polívkové své hotely, a abychom správně pochopili, že se to Polívkové líbí, ozve se její voiceover: "Sbírka motýlů, to je starý, ale sbírka hotelů, to jde."

To nejde.

Nebo, jak říká závěrečný voiceover "Tak to byl Špindl. Nakonec to bylo docela dobrý."

Nebylo.

Špindl neobsahuje takové WTF momenty jako předchozí dva filmy Něco je něco, ale je to způsobeno tím, že tvůrci se nepokoušeli přijít s jakýmkoliv aspoň trochu originálním motivem, a jen se snažili 95 minut udržovat tempo průměrného českého sitcomu. Takže to není tak urážlivé, ale je to o to větší nuda.

P.S: Žádné pořádné frontály se nekonají, možná se na chvilku blýskne nahé ňadro, ale jen v nějaké hodně vedlejší scéně.

34 komentářů:

 1. Vrážím všem přítomným do obličeje svůj erektovaný penis, protože sem prga!

  OdpovědětVymazat
 2. Je to samozřejmě "blýskne", Franto, ty tupoňu, ale podstatnější je, že aby se ňadro skutečně blýsklo, tedy zablesklo, muselo by odrážet relativně silný světelný signál a samo být lesklé, například díky potu anebo nějakému koloidnímu roztoku nebo gelu, oleji, masti nebo podobně. Věřím, že např. 25mg veverčího sádla by stačilo k vyvolání takového efektu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Treba jo, ty dobytku, bez se mrknout, treba se stoporis.

   Vymazat
  2. Abych na to šel, ty vemeno, to by se ten film musel jmenovat Špindlerův seznam. A je to "ztopořit".

   Vymazat
  3. Ani jsem to celé nedočetl, blisknul se tam nekde stoporeny, případně erektovany penys?
   Just asking, tato recenze mě hodně unavila a chce se mi spát.

   Přijde chlap domů a jeho přítelkyně si balí kufry a odchází.

   "Proboha miláčku co se děje, co bláznis?"

   "Končím s tebou, řekli mi, že jsi pedofil!"

   "No to je na osmiletou holku dost sofistikovaný slovo!"

   A fffurt se jede...

   Vymazat
  4. :-D

   Teď je spis aktualni Burešův seznam, jenze to nikdo nenatoci.

   Vymazat
  5. Major Otto Spindler stál na břehu Volhy a v letním dni mu bylo horko. V ruce držel seznam a zíral na nastoupenou řadu ruských zajatců, kteří na něj vzdorně hleděli. "Takže, jak jste říkali, že se jmenujete? Musím to mít v pořádku." Odkašlal si a zahleděl se do seznamu. Tahle slovanská jména! S jistou námahou četl: "Prgov, Robobabunov, Ajugovskij, Diskutěr, Fukov, Keprtov, Masakov, Černopapeženskij."

   Vymazat
 3. A hraje tam nějakou aspoň okrajovou roli ten squatting? Tedy, ne že by mi tyhle bizarní sexuální praktiky nějak imponovaly, ptám se čistě jen ze zvědavosti. ;)

  OdpovědětVymazat
 4. Recenze vyznívá na 10 %. Za co těch 20 navíc? Jsou tam nějaké modelky s kozi?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. 20% 10% 0% je určeno výhradně pro filmy tak špatné až jsou nějakým způsobem zajímavé. 30% je tudíž asi to nejhorší co lze ve Fuka vesmíru dostat a já s tím plně souhlasím.

   Vymazat
  2. Souhlasím s tou nulou, to i Franta říkal. O zbytku nevím, že by využíval pro "tak špatné, až je to dobré". Asi je to jedno, mě zajímaly hlavně ty modelky :-)-

   Vymazat
 5. Jak jsem zahlid "kurevskou zimu", bylo mi jasny, ze uvidim klepajiciho se minipsa. Frantisku, nezklamal jste! Mimochodem, na tomhle miste se nachazi bar, kde mivaj fajn happy hours - hned po skonceni denniho lyzovani, takze priste muzete Aminu za par BTC nalejt a ukazat nam, jak blije (jak Amina).

  OdpovědětVymazat
 6. Proč se to jen nejmenuje Špindl je Špindl???!

  OdpovědětVymazat
 7. "tvůrci se nepokoušeli přijít s jakýmkoliv aspoň trochu originálním motivem"


  Počujte, Kefalín. Teda Fuka. A čo si vy predstavujete pod takým slovom 'originální'?.

  Já jen, že poslední Starý Warsy nic originálního taky nepředvedly a dostaly to za osm pětek.

  OdpovědětVymazat
 8. Lepsi bojovat proti fašismu squattingem než proti squattingu fašismem...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kdo kdy bojoval proti fašismu squattingem? Hitlerovi se někdo bez dovolení usadil v říšském kancléřstvi?

   Vymazat
  2. Obvinit mě z rasismu, byť v žertu (aspoň doufám, že v žertu), je jako obvinit Slunce z toho, že je hranaté a že občas vyplazuje jazyk.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 9. Proč za pipiny? Mají balit chudé a ošklivé?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano.
   Přesně tak, já to viděly v seriálu"Lifestyles of the poor and unknown".

   Vymazat
 10. tak ja nevim cemu verit:  Filmová komedie Špindl konečně vtrhla do českých kin a sklízí pochvalné recenze. Diváci ji dokonce srovnávají s jinými zimními taškařicemi, jako jsou komedie Anděl na horách nebo Sněženky a machři. Náročný český divák je spokojen. Konečně je v kinech pořádná zimní taškařice, která vám polechtá bránice! Fenomenální herečka Anna Polívková, nadějný David Gránský a přesvědčivý Oldřich Navrátil tvrdí muziku takovým stylem, že divák neví, zda má dříve sledovat reálie zasněžené horské lokality, nebo vynikající herecké výkony. Komedie vypráví o tom, jak sestry Eliška, Katka a Magda vyráží na dámskou jízdu do zasněženého Špindlerova Mlýna. Eliška je v pohodě, ale Katce i Magdě už bylo třicet let a jsou pořád single. Touží tedy ulovit nějakého toho pěkného hřebečka. Taková dějová linka by sváděla k tomu, že film je určený pouze ženám, které jsou osamocené a tikají jim biologické hodiny, ale to by byl velký omyl. Komedie Špindl oslovila nejen paničky kolem 30 let, ale zamilovaly si ji i mladší ročníky. Herci Kateřina Klausová, Alice Bendová a nebo Lukáš Langmajer jsou oblíbeni napříč generacemi, na což filmoví tvůrci vsadili. Někteří diváci tvrdí, že film vzdává hold legendánírní komedii Anděl na horách. Další část veřejnosti si zase myslí, že je to lepší dílo než Sněženky a machři. Kdo film ještě neviděl, ať na něj běží do českých kin. Je to nezapomenutelný zážitek.

  Zdroj: http://www.extra.cz/uzasny-film-spindl-divaci-srovnavaji-s-andelem-na-horach-a-nebo-s-komedii-snezenky-a-machri

  OdpovědětVymazat
 11. Slogan filmu aspoň na plakátech nezní "Co se stane ve Špindlu, to zůstane ve Špindlu", ale "Co se stane na horách, zůstane na horách".

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.