2.1.18

Recenze: Odnikud [Aus dem Nichts] - 60%

Němka Katja (Diane Krugerová) je šťastně provdaná za tureckého imigranta, dříve dealera, nyní napraveného plnohodnotného člena společnosti. Jednoho večera se vrací domů a s hrůzou zjišťuje, že se její manžel a syn stali obětí bombového útoku.

Policie se domnívá, že šlo o vyřizování účtů mezi drogovými dealery, ale Katja se domnívá, že se manžel stal obětí útoku rasistických neonacistů. Podezřelí neonacisté jsou postaveni před soud, ale osvobozeni, a Katja se rozhodne vzít spravedlnost do svých rukou.


Drama Odnikud se skládá ze tří poměrně jasně oddělených částí, které na mě působily zásadně odlišně.

V první části se seznámíme s hlavními hrdiny a vidíme, jak si (plus mínus) šťastně žijí a mají se rádi. Po osudovém výbuch je Katja samozřejmě zcela zničená a její život je v troskách.

Tato část filmu je naprosto bezchybná, skvěle "rozdá karty" a vzbuzovala ve mně velké naděje ohledně toho, co bude následovat.


Následuje druhá třetina filmu, ve které se odehrává soudní přelíčení s podezřelým neonacistickým párem a soukromé pátrání Katji a jejího advokáta po usvědčujících důkazech. Tato část filmu je zdaleka nejslabší a i když je Krugerová stále skvělá, nemá šanci se vzepřít naprosto dementnímu scénáři, který úplně rezignuje na základní logiku, neřku-li na reálné zobrazení toho, jak to funguje u soudu v nerozvojové kapitalistické zemi.

Neonacisti mají za obhájce chlapíka, který vypadá jako sympatičtější bratr Adolfa Hitlera, a dělá si s celým soudem, co se mu zlíbí (doníval jsem se, že bude odhaleno, že soudce je podplacen / člen NSDAP, ale ne, pouze to byl idiot). Jeden velmi pochybný svědek například řekne, že pachatelé byli v den výbuchu nikoliv v Hamburku, ale v Řecku na několikadenní dovolené. To stačí k jejich osvobození a nikoho nenapadne, že by se toto tvrzení dalo v dnešní době všudypřítomných kamer a platebních karet poměrně snadno ověřit. Tvůrci zkráta potřebují dostat Katju do stádia "soud zklamal, musím spravedlnost vzít do svých rukou", ale dělají to tak debilním způsobem, že - pokud si shnrneme pouze známá fakta - ještě nedlouho před koncem filmu je docela reálná varianta, že ti neonacisté jsou opravdu nevinní a Katja je psychopat (což rozhodně není varianta, kterou se podle režiséra máme zabývat).Ve své třetí třetině pak film opět odbočí někam jinam, a Katja se na vlastní pěst vydává po stopách obviněného a osvobozeného páru, do Řecka. Pár se zde chová tím naprosto nejdebilnějším možným způsobem, aby kompromitoval vlastní alibi, a Katja dochází k osudovému rozhodnutí. Tato část je výrazně pomalejší a artovější než předcházející dvě třetiny filmu, neboť máme zřejmě hodně přemýšlet o složitých myšlenkových pochodech hrdinky. Rozhodně se neodehraje nic ani vzdáleně připomínajícího akční scénu, a pointa je zredukována na volbu "udělá to Katja, nebo ne"?

Katja to udělá a film skončí titulkem, oznamujícím, kolik útoků provedli němečtí neonacisté na přistěhovalce. Což celý film strašlivě shazuje, protože i kdybych těch útoků bylo 100x více, jako vysvětlení nebo obhajoba hlavní postavy to rozhodně nefunguje. Ani vzdáleně.

Odnikud je psychothriller, který nemá úplně jasno v tom, jestli chce být kriminálním dramatem (což se mu vůbec nedaří), příběhem spravedlivé pomsty (což se mu chvílemi daří, chvílemi ne), nebo subjektivní sondou do rozpoložení zdrcené ženy (což se mu daří podstatně lépe, především díky Krugerové).

P.S: Upozorňuji, že kdyby tento film byl o ženě, která se mstí Turkům za to, že jí zabili árijského manžela, a na konci byl titulek o znásilňujících imigrantech, měl bych proti němu úplně stejné námitky.

37 komentářů:

 1. Shnrneme si to. Doníval jsem se, že po osudovém výbuch je Turecký migrant samozřejmě zcela zničen a v troskách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pokud je vybuch silny a na telo, tak sice muze byt znicen, ale zaroven aspon castecne mimo trosky.

   Vymazat
  2. Ještě záleží na tom, jak to funguje u sudu v nerozvojové kapitalistické zemi
   (i když se domnívám, že u sudu to chodí ve všech zemích stejně, pokud je tam pípa).

   Vymazat
  3. Osudný sud je ostudný, plníme-li jej u studny, však sud plný prachu soud rozmetá, neřku-li Tureckého migranta!

   Vymazat
  4. Už to opravil, škoda. Naše vtípky teď žel uvízly v nesrozumitelném dadametaprostoru.

   Vymazat
 2. Tak hned po prvni vete jsem vedel, ze to je sci-fi. Zbytek recenze jen potvrdil, ze nemci ve sci-fi nikdy nebyli dobri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty pyji! Ty víš úplné hovno, co je to sci-fi, natož německé scifi. Ty víš jen to, že Majka píchá a Šmoulinka kouří, ty buzerantská hlavo. A pamatuj si, že tady se o filmu nediskutuje!

   Vymazat
  2. A Gedžitka, ta taky kouří?

   Vymazat
  3. Nic není nemožné.
   https://ritualist.deviantart.com/art/Gadget-74927938

   Vymazat
 3. Nic se nemá přehánět, ani množství chyb a překlepů. Tureckého s velkým T, u sudu, doníval jsem se, zkráta, shnrneme, i kdybych těch. Takhle to dopadá, když bitcoinový dealer fušuje do psaní recenzí.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vrchní teplák prý nepije adult beverages.
   To spíš přesoleni organismu z nadměrné konzumace soljanky, což vedlo k dehydrataci a následnému zmatení mysli.

   Vymazat
  2. Co takhle si nastudovat pravidla, předtím, než začnu poučovat? http://prirucka.ujc.cas.cz/?id=183

   Vymazat
 4. Odpovědi
  1. Tebe vážně zajímá penis tureckého imigranta?

   I když...hmmm...Deutsche árijka je za něj šťastně provdaná, možná jsi na správné stopě...

   Vymazat
  2. Když už tak aspoň erektovaný fullfrontal.

   Vymazat
  3. Jenže to nebyla obyčejná árijka, ale Bridget von Hammersmark!

   Vymazat
  4. No tak tohle by se panu Hitlerovi asi moc nelíbilo...

   Vymazat
 5. Klasická sluníčková naivní komedie? S takovou trapností jsem se setkal naposled ve vánočním Krampusovi.

  OdpovědětVymazat
 6. Já tomu P.S. nevěřím. Respektive třeba bys měl námitky stejné, ale hodnocení by bylo určitě vyšší, protože taková látka je o moc originálnější.

  OdpovědětVymazat
 7. To určitě Okamurovci shlédnou. Jen co bude rip na Uložto.......

  OdpovědětVymazat
 8. Karma je zdarma! Kdoví kolik lidí zemřelo kvůli dealerovi jedo že teď už napraveného plnohodnotného člena společnosti... je úplně jedno kdo a proč ho zabil :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano. Tohle bude asi ten institut polepšeného hříšníka. Křesťanství si něčeho takového cení a takový kajícník pak má snad dokonce vyšší hodnotu než člověk, který nikdy nikomu neublížil.
   Což je věc, kterou nikdy neakceptuji - pro mně jednou svině navždy svině - pokud se někdo polepší, tak zpravidla až když si spočítá, že se mu následky nevyplatí.

   Vymazat
  2. Řekl bych, že jediný rozdíl v polepsenem hříšníkovi a člověkem který nikdy nezhřešil je ten, že ten bez hříchu si to spočítal dříve, tedy ještě před tím, než začal hřešit.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  4. Aha, takže někdo prodává/bere drogy, případně chlastá, rozvrací lidské vztahy, třeba i vraždí a pak s tím přestane a JEDINÝ rozdíl mezi ním a slušným člověkem je to, že ten normální si jako něco dřív spočítal?

   Vymazat
  5. Čistou náhodou chápu, co tím chtěl Aminux říct. Možná se pletu, ale referoval Kajínka, který si to všechno propočítal, vydělil a ještě mu vyšel zbytek.

   Vymazat
 9. Přání smrti není nikdy dost.

  https://www.csfd.cz/film/245684-prani-smrti/prehled/

  OdpovědětVymazat
 10. Frantisku, kdyz uz nemeckej film, tak byste moh zrecenzovat tohle:

  https://diversitymachtfrei.wordpress.com/2018/01/03/german-tv-movie-europeans-flee-to-africa-from-far-right-regimes-in-europe/

  OdpovědětVymazat
 11. V Thajsku se bělí vo 105...

  https://xman.idnes.cz/beleni-penisu-thajsko-0u3-/xman-styl.aspx?c=A180106_205108_xman-styl_fro

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sorry jako, v Teplákově se počítají pouze bělené anály.
   Stejně tam ty penisy určitě nemaji erektovane...

   Vymazat
  2. Ale tam se prave nebelej jenom penisy...

   Vymazat
 12. V textu to znectíš a dáš tomu 60 %...

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.