25.12.17

Recenze: Borg / McEnroe - 50%

Film o slavném tenisovém utkání ve Wimbledonu v roce 1980. A také něco jako částečně životopisný film, protože se dočkáme hojných flashbacků především do předchozího života Björna Borga (Sverrir Gudnason), zatímco John McEnroe (Shia LaBeouf) je odsunut značně na vedlejší kolej (ve Švédsku se film jmenuje pouze Borg).


Tento film se snaží do značné míry kopírovat Rivaly Rona Howarda, a i když mám k Formuli 1 přibližně stejný vztah jako k tenisu (tj. obojí je mi šumafuk), Rivalové se mi hodně líbili, zatímco film Borg / McEnroe je mi šumafuk.


Začal bych od objektivního problému, spočívajícího v tom, že hlavním hrdinům má být v tomto filmu 24, resp. 21 let, ale herci, kteří je hrají, jsou o 10 let starší. Následkem toho oba hrdinové nepůsobí jako nejistí rozervaní mladíci (což ve skutečnosti asi byli), ale jako mírně retardované psychopatické primadony ve středním věku.Film nám od začátku tvrdí, že v roce 1980 došlo k "souboji, který navždy změnil svět" a podobné věci, ale nakonec se jen pinká do míčku, pinká se do něj dlouho, a ještě déle, a pak jeden z těch dvou vyhraje a je konec. Je to spíše nudné, bez ohledu na divoký střih, divoký soundtrack a divoké povykování komentátorů. Rivalové byli bezva nikoliv kvůli svému závěrečnému závodu, ale kvůli tomu, co k němu vedlo. V tomto filmu k závěrečnému zápasu nic pořádného nevede. Jen se dočkáme pár střípků z jejich životů, které opravdu nejsou moc zajímavé (a je mi celkem jedno, jestli to tak opravdu bylo, nebo ne).

Herci jsou OK, ale především vinou scénáře nám nemohou předvést nic víc, než jednu polohu, která je poněkud nesympatická (viz výše). Když se pak po zápase spolu dojatě loučí na letišti, působí to poněkud WTF, protože jsme neviděli nic, co by nějak ospravedlňovalo změnu jejich chování.

Borg / McEnroe není vyloženě blbý film, a fanouškům tohoto sportu pravděpodobně bude vyhovovat. Ale je to přesně ten případ životopisného filmu, který nám předvede pár kusů něčího života, ale nedokáže těm střípkům dát patřičnou filmovou strukturu, která by fungovala jako něco víc než mechanická ilustrace.

23 komentářů:

 1. Kdyby tam měl raketu, tak by to bylo aspoň stylový.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Raketu jako z Lajky, která vypadá jako erektovany penis.

   Vymazat
 2. Mně jsou ty sporty šumafuk natolik, že ani na ty Rivaly jsem se nepodíval.

  OdpovědětVymazat
 3. Proč to tady začínaj komentovat samí debilové?

  OdpovědětVymazat
 4. Tenis ale opravdu je pinkání do míčku dokud jeden hráč nevyhraje a tento souboj opravdu změnil tenisový svět. Potíž je, že nic z toho co se ve skutečnosti odehrálo se nepřeneslo do toho filmu, kdyby to nebylo herecky takhle obsazený tak je to na úrovni těch TV dokumentů. Nebo horší, protože to často působilo až komicky. Asi se na tom nějak šetřilo, jinak by se ta sportovní část filmu netočila v Praze na Letný. Recenze je úplně přesná, jen bych to opravil na - Borg / McEnroe je vyloženě blbý film.

  https://www.stream.cz/sportovni-okamziky/650182-nejslavnejsi-finale-wimbledonu-1980

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je furt řečí jak někdo /něco změnil/změnilo svět. Já jsem si žádné změny světa nevšiml. Dva kluci si zapinkali a co? My jsme si taky kdysi pinkali na dvorku. A má být?

   Vymazat
  2. No Wimbledon bylo taky pinkání na dvorku, z prvního ročníku se ze zisku zaplatil jen válec na úpravu kurtu a dneska to má dotaci 30 mil € díky zápasům jako byl tento. Franta taky brzo proslaví startovač, to je hned.

   Vymazat
  3. No fajn, jen si myslím, že jsou jiné významější věci. Třeba když někdo vynalezne lék na nemoc. Ale o tom se moc megafilmů netočí. Na to by moc lidí nešlo.

   Vymazat
  4. Vynalézání léku je jenom nudné pinkání do zkumavek, než se to po letech konečně povede. Mezitím začnou lidi chcípat na něco jinýho a svět se stejně nezmění.

   Vymazat
 5. A cim byl ten zapas tak vyjimecnej? Svet rozhodne nezmenil.

  OdpovědětVymazat
 6. "Došlo k souboji, který navždy změnil svět."

  Kdyby se autor tohoto bonbotu dozvěděl třeba o osídlení amerického kontinentu Evropany nebo o WWII, pravděpodobně by to nepřežil.

  OdpovědětVymazat
 7. Rozhodně to nemohl být tak zajímavý zápas jako Williams vs Poole...

  https://youtu.be/rpsMi3Q2fok

  OdpovědětVymazat
 8. A já, hlupák, myslel, že to je nějakej spin off Star Treku...

  OdpovědětVymazat
 9. Film se mi libil, Rivalove jsou moc Holyvudsky, ale taky dobry. Tohle je civilnejsi.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.