3.7.17

Recenze: Pěkně blbě [The Big Sick] - 70%

Kumail Nanjiani je původně z Pákistánu a živí se nyní v USA jako stand-up komik a řidič Uberu. Jednoho dne potká sympatickou Emily a po prvotní souloži spolu začnou mít i příjemný romantický vztah.

Jediný problém spočívá v tom, že Kumailova striktně old-school rodina trvá na tom, že pro Kumaila najdou pákistánské děvče, takže před ní Kumail dlouhodobě tají, že chodí s běloškou. A před Emily tají, že to tají před rodinou...

Když se to všechno konečně provalí, Emily Kumaila naštvaně opustí. O něco později upadnnajednou do záhadného kómatu a Kumail se náhodou dostane k ní do nemocnice a náhodou se setká s jejími rodiči...


První polovina filmu Pěkně blbě je nejlepší romantická komedie, jakou jsem viděl za několik posledních let. Kumail i Emily jsou sympatičtí, mají správně suchý nekorektní humor, a je příjemné se koukat na jejich radosti i strasti.


Když v polovině filmu nastane rozchod a kóma, film začne pochopitelně být vážnější a slzopudnější, a v tuto chvíli začne vyplouvat na povrch, že si toho tvůrci nabrali trochu více, než jsou schopni hladce zvládnout.Především je na závadu filmu, že to všechno je inzerováno jako "podle skutečných událostí", a hlavní hrdina hraje sám sebe, tzn. Kumaila hraje opravdový Kumail Nanjiani, kterému se toto před deseti lety stalo (Emily hraje herečka). Před deseti lety! To znamená, že téměř čtyřicetiletý chlapík (který vypadá na svůj věk) hraje rozverné mladé naivní nemehlo, dělající spoustu blbostí, a místy působí jako pěkně nezodpovědný sobec, až svině. Nevím, jak jinak označit to, když někdo tvrdí, že je boyfriendem děvčete, které mu jasně řeklo, že ho už nechce v životě vidět (a dlouho ho od té doby nevidělo), a nyní leží v kómatu.

Za druhé je velmi zjevné, že některé dějové zvraty (i poměrně zásadní) jsou velmi zjednodušené, tak jak to chodí v typických hollywoodských romantických filmech. Poněkud to ubírá na působivosti těch hlubších scén, které se ve filmu odehrají (především mezi Kumailem a Emilyinými rodiči).

Ale přesto jde o vydařený film se spoustou fungujících zábavných / dramatických scén i v té druhé - slabší - polovině. Rozhodně doporučuji.


25 komentářů:

 1. Takže vlastně remake "Zatímco jsi spal"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Kumail snad nebude takovej psychopat jako Sandra v ZJS.

   Vymazat
 2. Stejně je roztomilý, jak Fuka stále hodnotí hrdiny komedií z přísně morálního hlediska a nadává jim do sviní, a vůbec se nenechá rozhodit tím, že sám okradl 500 lidí o čtvrt mega :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Babis ojebal za posledni rok 10 milionu cechu o 8 miliard a tvrdi, ze poslancuje zadarmo.Co je horsi?Navic FF na tom stale dela.Mozna uz to ma, jen se boji druhy strany barikady :)

   Vymazat
  2. diskuter aha konecne som pochopil - tu ide o to co je horsie, nie o to co je jasne zle, takze vsetko v cajku ze.

   Vymazat
  3. Podle toho "jasně zlé" bych to viděl na binární (pro ne-ajťáky černobílé) vidění světa.

   Pokud má někdo podezření, že někdo někoho ojebal o 8 Giga, tak má podat trestní oznámění.

   Jinak nejhorší jsou samozřejmě ti co ojebávaji a ještě si nechaji platit mzdu a výdělky "daní" v daňových rájích.

   Vymazat
 3. "... po prvotní souloži..." - tak full frontaly budou, když už byly full spoilery?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky může o prvotnim mrdání vyprávět v temný scéně hlas Jiřiny Bohdalový.To tě nenapadlo, ty nedovtipo?Takže full frontal = hovno!

   P.S.Bohuzel je to tu dvakrát.Jsem proste dobrej.

   Vymazat
  2. Proto to bylo formulovano jako otázka, ty nedochuy.

   Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 4. Taky může o prvotnim mrdání vyprávět v temný scéně hlas Jiřiny Bohdalový.To tě nenapadlo, ty nedovtipo?Takže full frontal = hovno!

  OdpovědětVymazat
 5. Pravda je mnohem děsivější. Kumail bojoval v Kargilské válce v roce 1999 v Kašmíru a při zoufalé obraně hory Tiger Hill byl v boji muže proti muži omráčen a zajat Kumarem, jenž sloužil u 11. pluku Gurkhů. Ti dva se spřátelili a emigrovali do Ameriky, kde Kumail dělal řidiče a stand-upy, zatímco Kumar natočil silně protiválečný film "Zahulíme, uvidíme". Ti dva jsou dnes jediným důvodem, proč 110 indických a 130 pákistánských nukleárních hlavic v poklidu leží ve skladech.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Radši nám řekni, Grime, cos uďál s Corvusem?

   Vymazat
  2. Taky by mě zajímalo, zda zmizel jen nakrátko do něčího sklepa, nebo se rovnou odebral do lepšího světa, plného nadpozemsky čistých vagín.

   Vymazat
  3. Takže se odstěhoval do Beverly Hills a snaží se vetřít do rodiny Walshových v převleku za mexickou uklízečku.

   Vymazat
 6. Tohle Franta moc dlouho nevydrží koukat na filmy kde není nikdo z Avengers, žádné nadčasové filmové triky, pavouci, roboti, ohnivá kola ani Jennifer Aniston.

  OdpovědětVymazat
 7. Zde recenzovaný film mi připomněl jiný:
  https://www.csfd.cz/film/316652-p-k/
  u kterého jsem se bohovsky pobavil.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To vypadá jako pěkná sračka, ale tys byl vždycky debil, mykanče.

   Vymazat
  2. Hodnotit film podle toho jak "vypadá" aniž bych jej viděl, mi připadá jako dobrá chuyovina.

   Vymazat
 8. Odpovědi
  1. To záleží na těch oklamanych, jestli někdo z nich udělá recenzi na neexistující film o Japanu od jakéhosi Fukometu.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.