2.1.16

Recenze: Joy - 70%

Joy je částečně životopisná dramokomedie Davida O. Russella na motivy života jisté ženy, o které jste s největší pravděpodobností nikdy neslyšeli (a upřímně řečeno, není nejmenší důvod, abyste o ní někdy slyšeli). V titulní roli Jennifer Lawrenceová, v menších rolích Robert De Niro a Bradley Cooper.


Skutečná Joy Manganová se proslavila tím, že se stala hvězdou teleshoppingu a megamilionářkou poté, co vymyslela snadno ždímatelný mop (nikoliv psa mopse, ale smeták). Peníze a slávu získala přesto, že zpočátku neměla vůbec nic a že jí všichni házeli klacky pod nohy. Získala je díky svému odhodlání, ale také díky šťastné shodě okolností, protože v jejím životě nastal nejeden okamžik, kdy mohla snadno přijít úplně o všechno (svou naivitou), ale náhodou to nakonec dopadlo dobře.

K Russellovým filmům mám poněkud zvláštní vztah. Uznávám, že umí slušně režírovat a dát dohromady zajímavé, působivé scény, ale u většiny jeho filmů mám intenzivní pocit, jako kdyby šlo do jisté míry o parodie, nebo nastavování sofistikovaného zrcadla tradičnímu Hollywoodu, a nejsem si úplně jistý, jestli je to záměr.Joy jde v tomto ohledu ještě o něco dál než ostatní Russellovy filmy. Jsou v ní celé scény, které zcela zjevně mají cosi parodovat (aspoň doufám): Například zákulisí TV shoppingu nebo vize, ve kterých si Joy představuje, že je postavou v telenovele. Většina vyprávění se nese v duchu jakéhosi magického realismu, kdy je všechno víceméně pohádkově osudové, lidé dělají zásadní rozhodnutí jen proto, že mají nějakou vizi, a hlavní hrdinka se celou první polovinu (dlouhého) filmu nechává v tichosti terorizovat svou rodinou úplně jako Popelka. A má hojné symbolické flashbacky, flash-forwardy a voiceovery.

Výsledkem je guláš, který není úplně uchopitelný, ale je svým stylem docela zajímavě konzistentní (trochu podobně jako ve Walteru Mittym) a v mnoha okamžicích hodně vtipný. Dobré dvě třetiny filmu bych se vůbec nedivil, kdyby se najednou objevil Belzebub nebo nějaká jiná víla a všechno se magicky vyřešilo.

Bohužel, film je opravdu dost dlouhý (přes dvě hodiny). Ke konci značně ztrácí originalitu i nadhled a jeho holý příběh není dostatečně zajímavý, pokud nejste zvolna stárnoucí chudá žena v domácnosti, která sní o pohádkovém megaúspěchu.

Upozorňuji, že v případě tohoto filmu se možná mé hodnocení bude značně rozcházet s hodnocením ostatních. Rozhodně nejde o nijak zásadní ani o řemeslně dokonalý film (nemluvě o tom, že skutečná Joy by mi pravděpodobně byla velmi neysmpatická). Ale jeho nejrůznější absurdní odbočky a nečekané změny stylu mi stačily k tomu, abych se po většinu jeho stopáže docela slušně bavil. A trio Lawrenceová / De Niro / Cooper na tom jistě má svou zásluhu - i když by mě nikdy nenapadlo nominovat za tento film někoho z nich na nějakou cenu.

26 komentářů:

 1. Přestaň kurva vymýšlet nová slova!! Snesu ještě anglické "dramedy", ale ne tamto podivné české něco. Dej si polivnu nebo uchopitelný guláš nebo něco neysmpatického a pak třeba mop do ruky a vytři.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  2. Nojo, ale je tohle dramedie, nebo spíš komedrama? Nebo drakomedie?

   Vymazat
  3. Ty první dva potenciální názvy by dávaly smysl, zvláště ten první. Ten druhý upomíná na italské "come". Ten třetí určitě ne, s draky to nesouvisí. Ale pořád lepší nápady a více invence než u Franty.

   Vymazat
  4. Parodrama. Mopsina.
   A lepě svihlí tlové se batoumají v dálnici.

   Novotvary jsou cool, stejně jako fezy.

   Vymazat
  5. Ne, to nejsou! To rozhodně nejsou! Nejdříve se všichni snažme poctivě a úplně ovládnout svůj vlastní jazyk (a k němu i několik jiných) a pak teprve možná vymýšlejme podobné komedie.

   Vymazat
  6. Ovládnuť dokonale svoj vlastný jazyk je úloha na celý život. Všetci s tým máme problém...

   Vymazat
  7. Co vlastní jazyk, ale klávesnici! A co klávesnici, ale jmelí!

   Vymazat
  8. Copak jmelí, ale vlastní puzení...

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 3. Ta polvina me taky dost nasrala. A to jsem zrovna chtel vubec poprve poslat bulvovne. Ale polvinu fakt nerozdejcham. Snad naprearok

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Polivna, vole, polivna (bude to asi Fukova prošlá soljanka). Polvina je něco úplně jiného (nejspíš Solvina v polské licenci).

   Vymazat
  2. Je mi z hoto bvilno, ale recenze solidní. Co takhle novoroční full frontal party?

   Vymazat
  3. Tento komentář byl rezignovaně odstraněn autorem.

   Vymazat
 4. Než přinesla mop, každý do ní kop.

  OdpovědětVymazat
 5. Ad David O.Russell: Jsem zvědavá co si počal s Pride and Prejudice and Zombies...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ??? S tím filmem (který u nás v kinech nepůjde) nemá Russell nic společného.

   Vymazat
  2. Nepsal. Scénář psal Burr Steers, který to taky režíroval.

   Vymazat
  3. http://www.slashfilm.com/david-o-russell-scripted-pride-and-prejudice-and-zombies-nears-production/ Vykopaly z toho, ale je dost jasný, že z původního scriptu něco zůstalo.

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.