18.1.16

Recenze: Fúsi - 70%

Tento film se jmenuje Fúsi a není to slovenský film o vousech, nýbrž křestní jméno hlavního hrdiny tohoto islandsko-dánského snímku.

Fúsimu je přes 40 let, je obrovský kolohnát, ale je panic, žije s psychoteroristickou matkou a postrádá ty naprosto nejzákladnější social skills. Ale opravdu ty naprosto nejzákladnější.

Nedělá mu dobře komunikovat s lidmi, natož s ženami, a většinu času tráví tabletop wargamingem s jediným kamarádem. Ve zbytku času sedí v autě a poslouchá rádio, chodí do restaurace na čínu a nechává se šikanovat od spolupracovníků.

Zlom nastane ve chvíli, kdy se víceméně náhodou seznámí s mírně ujetou, rozhodně ne krásnou, ale docela sympatickou Sjöfn, se kterou by snad, možná, mohl něco mít, pokud si ona nějak vyřeší svoje problémy (kterých má taky více než dost).

(Anglický název tohoto filmu je docela výstižný: Virgin Mountain)


Myslím, že "severský depresivní humor" je něco, co už má i v našich kinech poměrně slušnou tradici (a v knihovnách taky). I tento film je patřičně bezútěšný, velmi dobře zahraný i zrežírovaný, občas dokonce s nějakým zajímavějším vizuálním nápadem (ale většinu čas pořád vypadá spíš televizně).


Předeším je ale patřičně vystihnuta ta šílená směs protichůdných emocí, kdy se sice smějeme tomu, co vidíme, ale součásně nás mrazí, a současně jsme rádi, že ať na tom jsme jakkoliv špatně, nikdy na tom snad, zaplaťpánbůh, nebudeme tak špatně jako Fúsi.

Jen když se film pustí do trochu hlubšího "nastavování zrcadel", začne poněkud skřípat, respektive nutit diváka k zamyšlením, která jsou asi hlubší, než tvůrci zamýšleli. Když si Fúsi hraje s malou holčičkou od sousedů, máme cítit radost společně s ním a máme chápat, jak hrozně nespravedlivě ho pak otec té holčičky obviní z nepřístojného chování. Na druhou stranu, kdyby někdo jako Fúsi skutečně existoval, připadalo by mi velmi nevhodné nechávat ho kdekoliv osamotě s neplnoletými dětmi, prostě proto, že je natolik mimo, že nedokáže posoudit, co je pro ně vhodné a co už radši ne (a tím nemyslím nutně jen pedofilii, ale spoustu jiných drobností, ovlivňujících dětský vývoj). Například.Příznačná je pro tento film (a jemu podobné) skutečnost, že nikdo nijak neřeší, nakolik je hlavní hrdina objektivně psychicky narušený a jestli by se to nemělo nějak léčit. Většinu situací nazíráme z jeho pohledu, který nepřipouští téměř žádné pochyby typu "kdyby se choval trochu jinak, bylo by to určitě lepší pro něj i pro ostatní". S Fúsim soucítíme, ale současně jím tak trochu opovrhujeme.

Kdykoliv začne další epizodka jeho smutného života, je většinou celkem brzy jasné, jakým strašným způsobem se zvrhne a jak Fúsi zapadne do ještě horšího bahna života. Film má sice něco, co by se dalo chápat jako jistý happy end, ale stačí si jen realisticky představit, co se bude dít v příštích hodinách a dnech po titulku KONEC, a okamžitě nám musí být jasné, že den, kdy se Fúsi oběsí nebo ho zavřou do psychiatrické léčebny, nemůže být daleko.

Jde tedy o kvalitně natočený film, ale je poněkud monotónní a předvídatelný, pokud pochopíte, na jaký podžánr se díváte. Nedoporučoval bych na něj chodit, pokud nejste připraveni na pořádnou depku.

42 komentářů:

 1. Long live Scandinavia, "předeším" Norsko a "součásně" Švédsko; ale Dánsko, Finsko a Island taky. No, takže Fúsi má fúsy a hodlá fúzovat se Sjöfn. OK. Jo, ať Skandinávci dál točí tyhle filmy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Grime, Ty ses zase nemyl, viď

   Vymazat
  2. Oh, velké T! Bohužel, chybí otazník nebo tečka. Attention to detail!

   Vymazat
  3. Smrdko, detaily nikoho nezajímají!

   Vymazat
  4. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  5. ...strašně dlouho nemytá vagína Nory Jones.

   Vymazat
 2. Muhehe, cist od fuky jak vypozoroval v charakteru postavy chybejici social skills je strasna sranda. Jakoby barvoslepej delal experta na barvoslepy.

  OdpovědětVymazat
 3. s lehce podobným tématem je i dánský(?) film Hon (obvinění učitele ze zneužívání dítěte) - skvěle pojatá studie chování lidí...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. ten film, ve kterem je UPLNE VSECHNO NA PLANETE postaveno nepratelsky vuci tomu uciteli do te miry, ze to je az nechtene vtipne? predvidatelny od zacatku (kdy clovek uhodne pattern) do konce? jo, skvela studie toho Magnuskova "takhle se to doVopravdy deje"

   Vymazat
  2. ten film, ve kterem je UPLNE VSECHNO NA PLANETE postaveno nepratelsky vuci tomu uciteli do te miry, ze to je az nechtene vtipne? predvidatelny od zacatku (kdy clovek uhodne pattern) do konce? jo, skvela studie toho Magnuskova "takhle se to doVopravdy deje"

   Vymazat
  3. Hon je skvělý, poněvadž se tam honí a hraje Kevin Sorbo.

   Vymazat
  4. tvl chyt sem to taky, syndrom padesatiletyho diblika z mimace, prisaham, ze sem klep JEDNOU

   Vymazat
  5. Úplně všechno? Mám dojem, že jsme každej koukali na jinej film, protože minimálně jeho syn a jeden z jeho kamarádů mu věří

   Vymazat
  6. HA.HA.HA. To máš za ty drzosti, Čač.

   Vymazat
  7. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
  8. Hon byla trochu kokotina. Nepamatuju se, že by ten učitel řekl aspoň jednou explicitně "jsem nevinnej". Pokaždé, když mu někdo vmetl, že je zrůda, odpovídal ubrečeným "jsem zrůda?" Přesně psychologie hlavního hrdiny byla něco, co mě na Jagtenu sralo. Konec byl dobrej.

   Vymazat
 4. Takže to je jeden z dalších (dokonce evropských! filmů, kde hlavní wierdo musí být morbidně obézní, aby divák pochopil, že tenhle je ten "divnej" a špatnej?

  Vrátila se mi do úst ta pachuť semene po zhlednutí Intouchables, kde byl opravdu slušný snad jen ten soundtrack.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To mi přijde OK, pokud šlo o to ukázat příběh člověka, kterej je divnej už od pohledu.
   Já spíš nechápu, proč tam zase nacpali psychoteroristickou matku.

   Vymazat
  2. Tak to dopadá, Klasiku, když si někdo pustí Intouchables a pak, místo aby se díval na film, jen poslouchá soundtrack a feluje.

   Vymazat
 5. co je spatneho na spojeni "spolecenske dovednosti" (nebo i "socialni dovednosti"), ze je treba ho nahrazovat anglickym "social skills"?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ti nevím Drahuško, to české slovní spojení je takové nějaké vyprahlé a ošuntělé. Za to ten anglicismus má pořádný říz a štáva z toho stříká tryskem, téměř jako v dřívějších veselejších dobách můj neobřezaný penis.

   Vymazat
  2. Což může znamenat, že nyní je obřezaný a skleslý, anebo že je stále neobřezaný, nicméně přesto skleslý. Hodláš z proudu této bahnité řeky, do které ani sám Fuka nevstupuje dvakrát, aby si opravil texty, rýžovat sympatie a soucit?

   Vymazat
 6. Kdo dospely chce chodit do kina na depky? Tohle patri pubertakum, aby nad tim breceli, protoze si to svoje jeste neprozili.

  Jen z traileru - jasny "retardant dobrak otloukanek" a nechci videt, jak to cele dopadne.

  P.S. Grime take se zase z te jejich permanentni skandinavske depky neposer. To se take prezere, bud soudny.
  Oni si asi vazne mysli, ze kazdy z tech jejich imigrantu ma v sobe kus slunicka a jaksi ho bude vyzarovat...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Myslel jsem, že je za tím spíš jejich socialismus, ale možná máš pravdu: imigranti skutečně celý život nasávali sluníčko a teď jim tam na severu pobíhají jako topná tělíska a vyzařují. Ale v poslední době se to přece jen začíná měnit. Tyhle aféry se znásilňováním nemuslimských žen a dívek už tam nahoře každého jenom otravují. You know the rest.

   Vymazat
  2. František to přece celkem vysvětlil: "jsme rádi, že ať na tom jsme jakkoliv špatně, nikdy na tom snad, zaplaťpánbůh, nebudeme tak špatně jako"
   Já to tak vidím taky. Jsem dospělej a prožil jsem si svoje, ale chci vidět něco zajímavýho. Bylo by fajn koukat jenom na pozitivně laděný komedie, ale těch je hodně málo a akční a trikový spektákly mě celkem nudí.

   Vymazat
  3. Hmmm... ze to ma nekdo vzdycky o trochu/hodne horsi nez ja vim i bez Fusiho, kazdy den na onkologii umiraji male plesate deti.

   Vymazat
  4. Grime, kdyz jsme u tech severskych depek: poslechni si Snowmana namluveneho Robinem Sachsem. Z jeho "Now, shall we begin?" budes mit husi kuzi.

   Pravda, to bylo pred prilivem topnych telisek, dnes uz Nesbo asi bude psat jen slunickarske pribehy vesele.

   Vymazat
 7. https://www.youtube.com/watch?v=rPb6pEjkCW4

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. .nechod k pracuraku kluku - ciha tam mrtka zasrana nenazranA

   Vymazat
  2. https://www.youtube.com/watch?v=uDNJ3uSzT4c

   Vymazat
 8. Jsem zvedava na Baarovou. Fila se dokonce zdraha to oznacit jako film...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No a my jsme zase všichni zvědaví na vás Kesí. Kuriozita mi pryští z uší! Jaké to bude? Kdy to bude? A vůbec, bude to? Být vámi, zvážím to, už jen pro etablovaní vaší existence ve fukoprostoru.

   Vymazat
  2. Klasiku, uklidni se a chovej se k ní jako k někomu, za koho se sama prohlašuje - k dámě.

   Vymazat
  3. Jděte se oba zapsat třeba do světových análů...

   Vymazat
  4. Nic takového neexistuje. Rozhodně ne v písemné podobě.

   Vymazat
  5. Nic takového neexistuje. Rozhodně ne v písemné podobě.

   Vymazat
  6. Tak už vím, proč se komentáře někdy zobrazují dvakrát.

   Vymazat
  7. Žeby Refresh? Nebo křeč?

   Vymazat
  8. Žeby křeč? Nebo Refresh?

   Vymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. No a dojde tam k nějaké fůsi? Jako jestli si zafůsuje? A bude to studená fůse nebo teplá?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.