20.1.16

Recenze: Lída Baarová - 40%

Nejnovější velkofilm Filipa Renče vypráví životní příběh Lídy Baarové (Táňa Pauhofová), české herečky, která byla mj. milenkou Goebbelse a skoro i milenkou Hitlera (Pavel Kříž!!!).

Pokud je vám to povědomé, pak se nemýlíte, protože přesně o tomtéž byl nedávný dokument v našich kinech.


Předně bych si rád odbyl skutečnost, že tento film neměl novinářskou projekci, tudíž se většina novinářů musela zoufale vtírat na premiéru nebo (v mém případě) solit z vlastní kapsy a následně být obklíčena mořem žen.
Tudíž teď mohou tvůrci filmu tvrdit, že k nim recenzenti mají osobní nenávist, a proto jejich film strhávají. V mém případě to opravdu není pravda a napsal bych o filmu přesně totéž, i kdybych byl pozván na slavnostní premiéru s humrem Milošem Zemanem.Není pochyb o tom, že Lída Baarová není dobrý film. Problém je už s jeho nejzákladnějším námětem a hlavní hrdinkou, která je ničím nezajímavá naivní husička a nijak zvlášť dobrá herečka, která se díky své kráse nechává různými lidmi pasivně klátit, nebo aspoň osahávat tak dlouho, až je konec. Kolem ní se sem tam mihnou různé trochu zajímavější figury, ale všechno se má točit kolem Baarové a není nejmenší důvod, proč by se to kolem ní mělo točit, neboť její život (tak, jak je podávaný v tomto filmu) byl zajímavý pouze tím, že se setkala s pár slavnými (a ne nutně zajímavými) lidmi. Pokud se chvílemi ve filmu objeví nějaká Lídina vášeň nebo jiná intenzivní emoce, působí to velmi zvláštně, protože vůbec není jasné, kde se to v ní najednou bere. (Znovu upozorňuji, že píšu o ději tohoto filmu, ne o životě skutečné Lídy Baarové, o kterém mám jen přibližnou představu - z onoho nedávného dokumentu.)

Následně je už celkem jedno, co je jak natočeno, protože film nijak dramaticky nefunguje od samotného počátku.

Tvůrci si vybrali dvě velmi omezená období ze života Baarové (1934 až 1938 a pak 1945 až 1948, pokud se nepletu) a vše ostatní odbyli voiceovery "staré Lídy Baarové", která vypráví svou story v roce 2000 (těsně před smrtí) mladé novinářce. Novinářka má tajnou agendu a v jednu chvíli to dokonce vypadá, že se chce Baarové pomstít za to, že jí Goebbels zplynoval prarodiče! Což se bohužel nestane a dámy spolu nezápasí.

Od prvních záběrů je vidět, že "něco není úplně v pořádku", protože přestože ve výpravě jsou patrné slušné peníze, všechny záběry vypadají podivně televizně. Skoro mi připadalo, jako by film měl 50 snímků za sekundu: Viděl jsem typickou televizní "přílišnou jemnost" všech pohybů. To je ale v kině nesmysl, takže to asi bude velmi specifickým televizním svícením a líčením. Nicméně dojmu laciné americké (nebo drahé české) televizní podívané jsem se celý film nezbavil.

A v tuto chvíli vám může připadat divné, že filmu dávám celých 40 procent, když jsem o něm zatím nenapsal jediné dobré slovo.

Inu, film Lída Baarová je v některých ohledech tak bizarní, že udržel mou pozornost, a místy jsem obdivoval, co na plátně vidím/slyším - ale nejsem si zdaleka jist, jestli jsem to obdivoval způsobem, který tvůrci zamýšleli.

Autentické poznámky z promítání
Filip Renč má asi nakoukáno hodně hollywoodských filmů a má hodně v lásce Stevena Spielberga a Jamese Camerona. Proto je pouze logické, že Lídu Baarovou pojal jako něco mezi Dobyvateli ztracené archy a Titanicem (aniž by ve filmu měl ztracenou archu nebo Titanic), to vše za český rozpočet. Což nemohlo dopadnout dobře, ale je občas velmi zábavné na to koukat.

Nejdřív ale k hereckému obsazení:

Táňa Pauhofová je hodně zvláštní volbou pro titulní roli, neboť obličejem ani postavou nemá pranic společného s ideálem krásy 30. let minulého století (a už vůbec ne se skutečnou Lídou Baarovou).

Zvláštních hereckých voleb je ale v tomto filmu víc. Dvě hlavní mužské role nehrají Češi a oba jsou nepříliš dobře do češtiny předabováni. Obzvlášť ve scénách, kdy měl některý z nich znít smutně/zoufale, se smálo celé kino (plné řadových žen, nikoliv filmových kritiků).

Největším majstrštykem je ovšem obsazení Pavla Kříže do role Adolfa Hitlera. Můžeme vzpomenout na nejeden případ, kdy se komediálnímu herci podařilo nečekaně zazářit ve zcela odlišné roli (např. Truman Show nebo nedávná Sázka na nejistotu se Stevem Carellem). Pavlu Křížovi se nic takového nepodařilo a každičká sekunda, kdy je na plátně a snaží se imitovat toho úplně nejzlejšího Tohta z Dobyvatel, je strašlivě legrační. Prosím snažně někoho, kdo pracoval na výpravě filmu, zda by mi nemohl sehnat některý z portrétů Kříže v Hitlerově uniformě, které se ve filmu vyskytovaly. Chtěl bych si ho pověsit do obýváku.


Ve spielbergovském duchu se nese i monumentální hudební doprovod, který je sám o sobě velmi kvalitní (Ondřej Soukup ve spolupráci s Richardem Wagnerem), ale ve většině scén působí jeho monumentalita legračně. Ať už se jedná o vášnivý sex, zpomalený židovský pogrom nebo jakékoliv objevení se nacistů.

K dalším elementům, kterými se Renč "inspiroval jinde", patří detailní záběry na přicházející holinky, kamera těsně u země při jakémkoliv odjezdu jakéhokoliv auta nebo intenzivní protisvětla. (A úplný konec filmu hodně připomíná úplný konec Titanicu, nekecám.) Kopírování je matkou inovace, ale Renč samozřejmě není Spielberg ani Cameron. A i kdyby byl, tenhle prvoplánovitě superefektní, téměř comicsový styl se k podobnému druhu příběhu vůbec nehodí. Když jsem se na tyhle scény díval, měl jsem opravdu příjemný pocit, asi jako na hyperkinetické přehnané atrakci v Disneylandu, ale obávám se, že to nebyl záměr tvůrců.

V případě kvalitnějšího filmu by se dalo debatovat o tom, zda potomci Ljuby Hermanové nebo Václava Vydry (staršího) mají morální právo podávat na tvůrce filmu žaloby za nactiutrhání, ale tohle dílo za to fakt nestojí. Je jasné, že Renč má jistý talent a obklopil se jistými dalšími talentovanými lidmi, ale z tohohle námětu a scénáře nic pořádného vzniknout nemohlo. Díky Bohu za to, že je to (aspoň do dvou třetin filmu) relativně zábavné, i když nechtěně.

A mezitím, v sousedním vesmíru...

50 komentářů:

 1. A ukáže Bárová bárovou nebo to je zase další bezpohlavní full-frontal free flick?

  Obklopila se Bárová po vzoru režiséra také jistými talentovanými penisy, nebo ten námět nestál ani za nedělní erekci?

  Byly obřezané?

  Byly v erekci?

  Odpoví na tento komentář Grim Rýpal?

  Otázky, otázky, otázky....ty by byly.

  Ale odpovědi, těch se už jen nedočkáme, Františku!

  Ale odpovědi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ty jsi se vyloupl kde? A kde se vzal tvůj pocit, že jsi vtipnej?

   Vymazat
  2. Nebyl jsem. Byl jsem. Stvoření, kreace života. Milý bukákimono, i ty jednou nebudeš, to jsou kola osudu, mlýný boží. Já včera také nebyl, a potom jsem už byl, hned třikrát.

   Vymazat
 2. A je pohodlnější používat Google keep než tužku a papír?
  Pro nemytou vagínu dávám odkaz na překlad toho obrázku: https://translate.google.cz/?hl=cs&tab=cT#de/cs/ich%20werde%20deine%20h%C3%A4nde%20ziechnen%2C%20zwei%20Eideschen%20auf%20der%20Pl%C3%A4uerkalkstein

  OdpovědětVymazat
 3. Nějak jsem ani nedočetl recenzi, vůbec neviděl trailer, ale jedno vím. Renč nedělá a nikdy nedělal dobré filmy (tak proč s tím začínat). Také bych řekl, že ten básník, který přišel o koule (tak se myslím jeden z těch jeho filmů jmenoval), je špatný materiál na Hitlera. Myslím, že jsem také zahlédl, jak Franta nějak srovnává tenhle film s Titanikem, ale místo "k" píše v 7. pádu "c". Ale třeba se mi to jen zdálo. A teď pryč.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já toho od něj tedy moc neviděl, ale Rebelové byli (v rámci žánru!) dobrej film. Nicméně Renč je jako člověk gauner k pohledání, takže budu rád, jestli to bude propadák. :D

   Vymazat
  2. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  3. Rebelové byli v rámci žánru strašný film.

   Vymazat
 4. Tenhle Renč dekorovaný Zemanem za státního zaslužitele musel udržet laťku na úrovni Gaspadina. Davon nic dobrého zroditi se nemohlo, anžto On, rubl ni talent k tomu z dostatku nepřispěli... A nejlepší Adolf je stejně Ivan (Trojan).

  OdpovědětVymazat
 5. Připomínám, že na tento film šlo 60% prostředků, který jsou každoročně přidělovány ze státního (státní fond kinematografie).

  Ostřeji formulováno, z Vašich daní (za dělnický peníze) do toho šlo 60% z toho, co je možné na filmy poskytnout.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. a to je pro zajimavost kolik?

   Vymazat
  2. 14.999.999 Kč ale nečetl jsem to podrobně http://fondkinematografie.cz/assets/media/files/informace/Vyrocni_zprava_SFK_2014_v1.0.pdf

   Vymazat
 6. "ničím nezajímavá naivní husička a nijak zvlášť dobrá herečka, která se díky své kráse nechává různými lidmi pasivně klátit, nebo aspoň osahávat"
  No počkej... ona skutečná Baarová taková zamlada nebyla, nebo co?

  OdpovědětVymazat
 7. Jeste, ze od Spacilove ma film garantovano 88% jak je ostatne v kuloarech znamo. A ten Pavel Kriz Fuhrera vylozene nasral.
  https://www.youtube.com/watch?v=8st6gnmBwwQ&app=desktop

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je sice obvyklou kratochvíli kdejakých trollů přídavát pod svůj prapor i mrtvé (kteří se nemůžou bránit). Ale já myslám, že Pavel Křiž si za svůj výkon zaslouží být obsazen do remaku tohodle:https://www.youtube.com/watch?v=EGvPpQR9siI

   Vymazat
  2. To je na ní ale strašně moc, přitom obsah recenze s tak vysokým hodnocením úplně nekoresponduje, takže tam cítím ňákou přízeň.

   Vymazat
 8. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 9. A ti lidé z video ankety byli na stejném filmu, Františku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jsem dal asi dvě minuty... jako o lidech se o tom nedalo mluvit.

   Vymazat
  2. tak bacha, byl tam Hemala... ještě že se toho nedožil pan Frýba.

   Vymazat
 10. tak silnej emotivní příběh... i Babiš o tom kurva přemýšlí a František se tomu směje?! Tahle recenze opět potěšila :-D

  OdpovědětVymazat
 11. Hitler se dozví, že ho hraje Pavel Kříž: https://www.youtube.com/watch?time_continue=228&v=8st6gnmBwwQ

  OdpovědětVymazat
 12. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 13. Umelecký film pre fanúšikov komunizmu

  OdpovědětVymazat
 14. přesná recenze, teď jsem viděla film a je to opravdu příšerný !!!

  OdpovědětVymazat
 15. OK, podíval jsem se na trailer, zjistil si o tom filmu vše, co se dalo - a cítím se ještě hůř, než předtím. Kolik lidí, žijících ve stejné době jako Baarová, by si svůj film zasloužilo tisíckrát víc? Nemělo by se o Baarové spíše mlčet? A teď naopak nacpeme 80 miliónů do filmu, který se stejně nepovede a na který si za pár let nikdo ani nevzpomene?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Filip Renč je Otakar Vávra téhle doby. Průměrný nezajímavý filmař těšící se přízni státu, kterému je dovoleno točit drahé nepovedené průjmové filmy a dostává za ně metály od hlavy státu typu "Zasloužilý umělec".

   Vymazat
 16. Je to marný, na nacisty ve filmu si počkám... na Anthropoid s Cilianem Murphym v roli Gabčíka. O Jamie Dornanovi se tady neopovažuju moc nahlas zmínit. Buď to bude úžasné dílo, nebo to bude podobná legrace jako Lída Baarová, pro nás, co jsme o statečných výsadkářích poslouchali rok co rok a ošoupávali si podrážky o dlažbu v kryptě v Resslovce. To bude teprve to správné české protektorátní retro.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak tohle už ano. Cillian Murphy? A Detlef Bothe znovu jako Heydrich? Hell yes!

   Vymazat
  2. Bothe a Heydrich jsou prakticky odloučená dvojčata :-) taky se letos točí HHHH, podle knihy, o tomtéž.... To od sebe opisují nebo co? Mají společné teambuildingy? Nebo je vydírá nějaká Heydrichova vnučka? - no, Cillian byl alespoň viděn v Praze, kterak naskakuje na historickou tramvaj v úhledném záběru. Autentické lokace, hurá.

   Vymazat
 17. Saved by milost?! Renč už je v podstatě jednou nohou v Hollywoodu. K angličtině měl vždycky blizoučko: „Aj saport mistr Zeman bikos hýs very gud polityk, hes gud…. hmm…. zkušenosti….. egzeminejšn?.... egzaminejšn!…. and hýs…. eee…. typikl ček…. bat hýs very háj intelidžent. Hýs very klevr, hýs very klevr bój.“
  https://www.youtube.com/watch?v=CyEB4KNNmXk (čas 39:14)

  OdpovědětVymazat
 18. Ty vole, divim se, že někoho ještě jakkoliv vzrušujou zkurvený český filmy. Ať jdou do hajzlu, Babovřesky Baarová Blbec, ty vole to je potrava pro masy a Grimma. Na to ynteligenti nekoukaj, ztráta času. Potrava pro lůzu, pýko.

  OdpovědětVymazat
 19. Možná, že všecko ostatní bylo ve filmu kašírovaný a úplně na Pytel, ale nacisti tam byli praví:
  http://zpravy.aktualne.cz/domaci/ve-filmu-lida-baarova-vystupuje-cesky-neonacista-pytel/r~f63192001a8011e593f4002590604f2e/

  OdpovědětVymazat
 20. Hitler Kříž, zdroj www.okoun.cz: http://i.nahraj.to/f/1k5o.jpg

  OdpovědětVymazat
 21. Vím, že se tu všichni pokoušíte dělat legraci a specificky nerdovsky vtipkovat, ale přesto se zeptám, pokud je tu někdo, kdo tomu rozumí, co všechno ovlivňuje konečný vzhled filmu, co je za tím, že některé vypadají jako televizní inscenace a jiné nádherně barevně. Je to materiál, svícení, co ještě? P. Fuka něco zmínil, může to někdo rozvést?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. NE! Tady se bude jenom dělat legrace a specificky nerdovsky vtipkovat ty pyčo! A teď vypadni!

   Vymazat
  2. Scípni mrtko a drž hubu, nebyl jsi tázán.

   Vymazat
  3. Hledal jsem někoho, kdo rozumí filmu, což ty evidentně nejsi.

   Vymazat
 22. Byla to bída,ale ten závěr už byl lepší,to bylo celkem napínavé

  OdpovědětVymazat
 23. Obdivuji Renče,že tak krásně naučil Hitlera česky.I když toho vůdce pojal poněkud komicky

  OdpovědětVymazat
 24. Stará i mladá Babková projíždí okolo a pak sleduje střídání stráží před novým říšským kancléřstvím.To v roce 1934,kdy tam byly ještě činžáky,které se potom bouraly a nové kancléřství bylo dostavěno až v r.1938.Pravda,nejde o dokumentární film,ale historický je.To bych mohl natočit film o praotci Čechovi,který když přišel na území Čech si na dnešním místě sedl do metra a projel Prahou.Zjistil,že je to levné a dal příkaz čechům a lechům,že tu zůstanou.Ale přitažené za vlasy to není,protože ten film není dokumentem.Ach jo.

  OdpovědětVymazat
 25. Velmi dobrý postřeh. Naposledy jsem něco tak výrazného viděl, když Hašek lhal Drtinové, že nechtěl sejmout Sobotku a nesešel se se Zemanem.

  OdpovědětVymazat
 26. Filmovi kritici v cechach stoji veskrze za ho.........

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.