5.1.16

Recenze: Osm hrozných [Hateful Eight] - 60%

Někdy po Občanské válce, někde u Wyomingu, se uprostřed vánice ve studené chatě sejde několik lidí - mimo jiné Kurt Russell, Samuel L. Jackson, Michael Madsen, Jennifer Jason Leighová nebo Tim Roth, který imituje Christopha Waltze. Jejich počet se průběžně mění, noví se objevují, staří umírají, skoro pořád si povídají, hláškují, kují pikle a v některou chvíli je jich pravděpodobně i osm.

Osmička v názvu ale odkazuje především na to, že jde o osmý film Quentina Tarantina. Což byste ale snadno poznali i kdybyste to předem nevěděli a i kdyby ve filmu Samuel Jackson nemluvil o svém velkém černém péru. Je to totiž vlasně variace na jeho Reservoir Dogs...


Asi se sluší upozornit, že jsem Quentina Tarantina nikdy nepovažoval za génia a že se mi jeho Pulp Fiction hrozně líbilo proto, že je v něm nejvíc cool hlášek a nápadité nečekané brutality. Ze stejného důvodu se mi docela dost líbil Nespoutaný Django. Nikdy jsem neocenil Tarantinovy snahy o komplexnější scénář, jehož prvky do sebe mají složitě zapadat.


A to je bohužel i případ Osmi hrozných, kteří více než dvě hodiny slibují cosi komplexního a zajímavého, abyste v závěrečné půlhodině zjistili, že řešení celé zápletky je prostší než průměrný díl "Hercula Poirota" a že "ti zlí" zhola zbytečně připravovali strašlivě překombinovanou habaďůru, když mohli dosáhnout svého mnohem, mnohem jednodušeji. Nebudu spoilerovat, ale například:

 • Postava X lživě tvrdí, že se jmenuje Y a zastává unikátní povolání Z, a opatřila si za tímto účelem falešný dokument, který to prokazuje. Přitom se stejně dobře mohla vydávat za někoho úplně jiného, neboť nikdo, kdo se měl v chatě nacházet, skutečnou postavu Y nezná a nemá důvod její přítomnost v chatě očekávat.
 • Postava X (jiné X), která není debil, si je naprosto jista, že postava Y (jiné Y) neotrávila kafe, protože "se toho kafe sama skoro napila". Kdybych já otrávil kafe, tak bych pokládal za samozřejmé, že se z toho hrnku schválně "jakoby skoro napiju" právě proto, abych nebyl v podezření, že jsem ho otrávil!To jsou přesně takové drobnosti, nad kterými můžete mávnout rukou ve třicetiminutovém díle "Hercula Poirota", ale když se podobných blbostí dočkáte v téměř tříhodinovém filmu, ve kterém je všechno odhalováno a připravováno v-e-l-m-i p-o-m-a-l-u, vyvolá to podstatně větší trpkost v ústech.

Naštěstí je ve filmu dost humoru, brutality a cool hlášek, takže se to pomalé tempo dá přežít a všechny ty kličky a odbočky vám - i když je spousta z nich úplně zbytečná - zabrání v usnutí.

Musím ale upozornit, že přes 95 procent filmu se odehrává v jedné místnosti a v jednom dostavníku, a rozhodně bych se tuto konverzační záležitost neodvážil označit za "western" v jakémkoliv smyslu toho slova. Stačilo by velmi málo úprav, aby se tentýž příběh mohl odehrát třeba v současné nevadské poušti nebo na skotských blatech v roce 1930...

Tarantino použil ten úplně nejširší kamerový formát (dnes již nepoužívaný), což může znít paradoxně vzhledem k tomu, že z majestátní přírody neuvidíme ve filmu téměř nic. Ale je třeba uznat, že interiérové scény mají v tomto formát jisté kouzlo, protože toho v záběru vidíme více, než jsme zvyklí. U nás to má ještě jeden vedlejší efekt v tom, že někteří promítači/kinosály nejsou schopni správně vymaskovat plátno pro tento formát, takže nad a pod obrazem uvidíte celý film rušivé šedivé pruhy (jako se to stalo na premiéře v Lucerně). Současně to ale odhaluje nevypilovanost Tarantinova scénáře, protože se opakovaně stává, že spolu dvě postavy vedou dlouhý dialog, zatímco pár metrů od nich stojí tři nebo více dalších postav, které k problému mají co říct, případně zrovna bolestivě umírají, ale Tarantino je zcela ignoruje, protože ho právě nenapadlo nic cool, co by mohly říct nebo udělat.

Lišácké bylo také ukecání Ennia Morriconeho (ano, ještě žije) k tomu, aby pro tento newestern složil pár minut nové hudby. Je zajímavé sledovat, jak se Tarantino snaží na svůj film naroubovat původní orchestrální hudbu (což snad zatím nikdy nedělal) a co zvláštního z toho vzniká. A když se hrdinové potácejí sněhovou vánicí, zazní asi na minutu hudba z Carpenterovy Věci (také od Ennia Morriconeho), což - jestli to skutečně měl být odkaz na Kurta Russella v jiné vánici před 35 lety - je hezkým příkladem toho, proč mám Tarantina tak trochu za kokota, který už má to nejlepší za sebou, tak se snaží aspoň za každou cenu šokovat něčím nejednoznačným a neuchopitelným, co mohou jeho fanoušci měsíce rozebírat. A samozřejmě musí do svého filmu dát rasismus a misogynii, aby proti tomu někdo protestoval a aby ho Tarantino mohl poslat do prdele.

Přes to všechno tento film doporučuji, protože je dostatečně "jiný" a dostatečně kvalitně zvládnutý na to, aby nebyl tak nudný, jak mohl při své strašlivé délce být. A svůj vztah k Tarantinovi jsem vysvětloval právě proto, abyste mohli být strašlivě natěšeni, pokud se vám jeho předchozí filmy (na rozdíl ode mne) strašlivě líbily.

54 komentářů:

 1. Občanskou válku piš s malým o, for fuck's sake, nebyla přece jediná na světě. Nejlepší Tarantinův film jsou Hanební pancharti, i přes ten příšerný název. Havrane, můžeš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A kdybych ji napsal s velkým O, stejně bys nepoznal o které píšu, když nebyla jediná na světě...

   Vymazat
  2. "Kdybych ji napsal s velkým O"? Vždyť jsi ji napsal s velkým O. Kromě toho chybí čárka za "nepoznal". Jde o Americkou občanskou válku.

   Vymazat
  3. Ty jsi ale hrozně nemytý Reaper...

   Vymazat
  4. Tak, přesně. Ostatně, kde se fláká ten můj havran? Havranééé!

   Vymazat
  5. Rekl bych, ze 99% Cechu tuto valku kdysi tam za morem v Americe ma vzitou coby valku Severu proti Jihu.

   Vymazat
  6. Grime, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  7. Jasně, 99% Čechů, nejblbějšího národa na světě, neví co byla americká občanská válka.

   Vymazat
  8. Budd: Jaký "o" teď cítíš?
   Elle Driver: Cože?
   Budd: Říká se, že pro starý lidi je ze všeho nejhorší jít do důchodu. Ti, co mají něco na práci, mají sklon žít dýl, aby to mohli udělat. Tak jsem si říkal, že mezi vrahy a oběťmi to bude fungovat podobně. Takže teď, když už se nemusíš postavit svýmu nepříteli v boji, jaký "o" teď cítíš? Oddechneš si? Nebo to obrečíš?

   Vymazat
  9. Na "O/o" mi nezáleží, ale americká občanská válka je podstatou toho filmu.

   Vymazat
  10. @ Corvus: To s tou vagínou je tak hrozně trapný.
   @ Fuka: Jsi blázen.

   Vymazat
  11. Přestańte se už rejpat v těch nemytých filmech, nemytých vaginách, nemytým Ríprovi, pak se jeden diví, že to tu tak zatuchlo.

   Vymazat
  12. >Karel6. ledna 2016 7:47

   O Cesich coby nejblbejsim narode na svete jsou tvoje slova a nepodsouvej mi neco, co jsem nenapsal. Mas zajimave pokroucene myslenkove a logicke pochody.

   Resilo se, jestli 0/o valka a ja na to napsal, ze si myslim, ze pro tuto americkou obcanskou valku je stejne u nas vseobecne nejvzitejsi termin "valka Severu proti Jihu" (pripadne J/S), tot vse.

   Vymazat
 2. Takze my, co jsme meli 5 orgasmu behem Grindhouse:Auto zabijak, tak budeme minimalne zase 5? :-)
  Super :-)

  OdpovědětVymazat
 3. O 10 procentnich bodu mene jako Bony a klid 2. Hm

  OdpovědětVymazat
 4. Nejaka polvina byla? To to z tebe musim doprdele pokazdy tahat z jak z chlupaty deky?

  OdpovědětVymazat
 5. Franto, jak je to s daty premiér filmů u nás? Osm hrozných má mít premiéru ve čtvrtek 7.ledna, u nás v kině se ale promítal už včera, dnes pak taky. To si kino může promítat filmy kdy chce?

  OdpovědětVymazat
 6. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 7. To at se na me pak "pan recenzent" nezlobi, ze kdyz Bony a klid 2 ohodnoti o 10% lepe nez The Hateful 8, ze jej pak povazuju take trochu za kokota, stejne jako on povazuje QT.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Fuka by měl dávno chodit kanálama.Slíbil film o Japonsku a dostali jsme velké kulové.Je zdechlý i nato aby něco napsal o vývoji projektu.Hlavně, že času na psaní pičovin na G+ má dost...

   Vymazat
  2. Mám žhavou novinku, volal jsem režisérovi. Franta seděl včera s Kubíkem, Tomáš Mahnusek podepsal režii, dodělá se CGI (Godzilla a gejšy) a z Frantových záběrů se dá dohromady trhák. Pracovní název: Sbal prachy a vypadni...do Japonska

   Vymazat
  3. Je pravda, že poslední rok Fuku nějak Spáčilovatí... potom, co byl přidán českejma producentama na blacklistu dává kdejakýmu Troškovi sedmdesátku, infantilním disneyovkám a pixarovkám pak 110-170 procent a kvalitním filmům 50-70 :) Nepochybuju o tom, že top 2 film roku Revenant od něj dostane 70-80 max.

   Vymazat
 8. To s tím imitováním Walze je hodně trefný. To samé mě napadlo asi po třech vteřinách jeho projevu. Film je ale hodně slušnejch 80 procent, 60 je málo. Podle mě je to ale nejhorší Tarantinův film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ale jinak s postřehama v zásadě souhlasím. To s tím kafem mě taky trklo a dokonce jsem toho, co se skoro napil považoval za hlavního podezřelého (třeba to byl ale záměr). A na Reservoir Dogs jsem si taky vzpomněl. Jakej film byl ale loni lepší krom Mad Maxe a Revenanta?

   Vymazat
  2. Třeba Marťan a Malý Princ?

   Vymazat
  3. Marťan byl pouze OK, nic víc. Malý princ??? Jsi vtipálek.

   Vymazat
 9. Chris Plante of the BBC calls it "A sluggish, unimaginative dud, brimming with venom but not much cleverness."
  Tarantino je talentovanej chlapík, kterej ovšem svoje talenty tak úplně nezvládá, nezná míru a jeho dílko se tak mění ve zdlouhavý, otravný narcistní onanování. Něco jako tady Grim Reaper :)

  OdpovědětVymazat
 10. S Frantovou recenzí víceméně souhlasím a dovolím si jen jednu malou poznámku k nezamaskovaným pruhům na plátně v Lucerně.Film byl točen na 70 mm formát ,kde je poměr stran 2,7 ,zatímco u klasického širokoúhlého filmu je 2,35.Tudíž je film "užší"a "širší" a nelze jej více zamaskovat,protože maskovací opona už výše nezajede ,jelikož nikdo nepředpokládal zamaskování takovéhleho formátu.To je ale typický Tarantino ,chce vyvolat ducha starých filmů ,bohužel ale naprostá většin adiváků film uvidí ,stejně jako Franta s pruhy.Nemohou za to ale promítačí ,nýbrž a pouze sám Tarantino a jím zvolený formát.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. dneska kina vubec nahore a dole nemaskujou. neni proc. ty pruhy ma kazde kino fukku, vis ?

   Vymazat
  2. to by me zajimalo, jak se maskuje obraz shora a zdola..
   u nas ma kino klasickou oponu, sirsi film = mensi zoom a vic otevrena opona, uzsi film = vetsi zoom a min otevrena opona, pointa tedy je, aby kino melo dostatecne siroke platno na to zoomovani (a sede pruhy vyjely z platna a promitly se na cerne okoli..)

   Vymazat
  3. Ve větších vesnicích mají kina černé lišty, které podle potřeby vyjíždějí shora / zdola.

   Vymazat
  4. v jeste vetsich vesnicich, nez ve ktere jsi byl na Hateful Eight?

   Vymazat
 11. Postava X chtěla pomocí falešného dokumentu dosáhnout určitého respektu a nadřazenosti pro případné pozdější dramatické situace.

  Postava jiné X co se toho kafe sama skoro napila se sama skoro napila v momentu kdy se jiná postava Y dostala ve vteřině do mírných potíží a ten moment nemohla postava X trefit a správně načasovat jinak než náhodou, že se opravdu málem sama skoro napila

  Tyto a další třeba mírně nelogické drobnosti nehrají v celku vůbec žádnou roli. Jak víme tak v nedávné minulosti uhořel hitler při promítání. Hlavní je, že film je natolik jiný a profesionální ve všech směrech, že těžko najde konkurenci. Kdyby byl režisérem kdokoliv jiný na světě tak by došlo k okamžité adoraci a davovému šílenství a to po zásluze. Zároveň je zde vidět jakýsi vývoj a zrání, ve filmu se konečně neobjevují fetiš scény bosých nohou a nejen úvodní scéna zaslouží uznání za opravdu zajímavý zážitek.

  OdpovědětVymazat
 12. Toto ne a ne a znovu ne! Nedoporučuji, je to naprosto průměrný film, vůbec není poznat, že to dělal mistr T. Ano, jsem jeho fanda, myslím si, že ten chlap umí jak psát, tak režírovat, tak si umí vybrat najs věci na ozvučení svých filmů. Na imdb potažmo na čsfd naleznete 2 typy hodnocení - 100% a 50%. Já jsem pro těch 50%. Není to hrozné, je to "jen" průměrné. To se nemůže líbit nikomu, komu se líbil Django, protože ten film Djanga jenom vykrádá a blbě kopíruje. Jsou tam i stejné ksichty a žádný nedosahuje velikosti pana Walzte. Nejdůležitější průser na celé průměrnosti je ten, že zápletka je opravdu banální a je úplně blbě nafouknutá, jako kdyby šlo o kdo ví co. Takže ani to, co píše Franta, že kdo má rád Tarantina, tak tomu se to bude líbit. Některým jeho fanouškům se to určitě líbit bude, jiným ani náhodou.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jakub Crha... Jakub Crha... Nejsi to ty, kdo neváhal zabíjet veverky pro lesklejší pleš a zkázu naší žumpy?

   Vymazat
  2. Ovšem ukázalo se, že fukuchat hodně snese, a že veverčím sádlem namazaná pleš prostě nestačí sama o sobě k jeho likvidaci. Ale dokázala jej odsunout z výkladní skříně fukoprostoru do závětří, to zase ano.

   Vymazat
 13. Průměrný film? Není poznat rukopis? Srovnávat filmy Tarantina je jako srovnávat meče Hattori Hanza, co by potom byl Torque Ohnivá kola?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Torque - Ohnivá kola! Staré Palce s Tomášem (tedy vlastně mladé)! Ty časy se už nevrátí.

   Vymazat
 14. Film jsem včera viděl a musím říct, že bohužel František věci dost zjednodušuje. Je to dobrý film. Ano, zápletka je relativně banální, ale i tak je to velice zábavné.

  OdpovědětVymazat
 15. Nejsem žádnej tarantinofil, ale tohle se mi líbilo. Dokonce až tolik, že v půlce sem po dvou pivech uvažoval, že se pudu vychcat, ale bylo to tak zajímavý, že sem to vydržel až do konce.

  Jako, dá se asi říct, že režisér v lecčem vykrádá sám sebe, nebo spíš recykluje už použité nápady, ale používá je jinak. Např. lovce desperádů už jsme u něj viděli, i některá výrazná rozmístění osob v architektuře, ale přeci jen tady fungují jinak.

  A jo, celou dobu jsem myslel, že Tim Roth je Christopher Walz. Je až zvláštní, že se najde tak přesnej padělek.

  OdpovědětVymazat
 16. Njn, Fuka uz dedkovati. Nechci psat vylozene "dementni", I kdyz by to mozna bylo na miste.
  Franto, k tem tvym vyhradam k "prekombinovanosti" :
  1. Hlavni strujce habadury predpokladal a ve filmu to jasne rekl, ze je dost dobre mozny, ze budou muset cekat 2-3 dni, nez budou moct plan provest. V takovem pripade je samozrejme DOBRE kryti bezpodminecne. A nelze rict jen "ja jsem Franta a jen tak jedu okolo", protoze to by bylo vcelku divne, co tam nejakej Franta dela a proc si tam jen tak bez ucelu jezdi okolo. Proto mi ani u jednoho z nich neprisly jejich historky kdo jakoby jsou nejak nepatricne. Naopak jediny, u koho mi to prislo nedostatecne, byl ten manik, co si jakoby psal svuj zivotopis.

  2. Co se tyce kafe a "malem napiti se" - je rozdil se malem napit a pak sam od sebe ukon nedokoncit a nejak to napriklad okecat, a nebo se malem napit, ale byt na posledni sekundu vyrusen nejakou vnejsi udalosti, kterou pijak kafe NEMOHL ovlivnit. I kdyby totiz to kafe otravil, tezko by si sve piti kafe nacasoval PRESNE tak, aby ho ta udalost vyrusila a udelala mu alibi. Z toho duvodu je NAPROSTO logicke, ze musel byt nevinny. Znovu opakuji - kdyby si kafe prilozil k ustum a na posledni chvilu delal neco jako "a ted jsem si vzpomnel.....", potom je to naopak jasny vinik.

  Prijde mi, ze Franta uz se na ty filmy diva tak nejak jako...baba nebo snih, vsechno je to jedno. Sere na to, odchazi mu jeste k tomu vsemu logicke mysleni a jak starne, tak i jine veci.

  Pred par lety jsem se ztotoznil skoro s kazdym hodnocenim, dneska uz mozna s polovinou ne :-(

  OdpovědětVymazat
 17. Proste ten film je chujovina a to som fanúšík Tarantina a Djanga som už videl viac krát, 60 % je až moc nuda nuda nuda no proste sklamanie hudba je síce naozaj dobrá ale tým výpočet kladov končí

  OdpovědětVymazat
 18. Pan Fuka zjevně za celou dobu Tarantina nepochopil.To je zas odborník na miste tohle...

  OdpovědětVymazat
 19. Pan Fuka zjevně za celou dobu Tarantina nepochopil.To je zas odborník na miste tohle...

  OdpovědětVymazat
 20. Viděno a musím říct, že to Franta trefil zcela přesně!

  OdpovědětVymazat
 21. Viděli jsme a po filmu jsme byli pár minut naprosto ticho. Potřebovali jsme to vstřebat. Surové, drsné.... ale stojí to za to. Dáváme 8,5-9 z 10.

  OdpovědětVymazat
 22. rozhodne lepsi na Diango. Ano zapletka jakoby primitivni, ale do posledni chvile jsem netusil jak bude pokracovat. Nebo spis kdo dalsi natahne backory :) PS: Lojza11. ledna 2016 8:45 - souhlas.

  OdpovědětVymazat
 23. Osobne se mi u filmu pri jednom sledovani povedlo usnout vic nez jednou u Trhala fialky dynamitem, Transformers 2 - a ted u Hateful Eight. Takze jako podkres pro spani to ujde, ale jako film je to spis blby.

  OdpovědětVymazat
 24. Včera jsem ten film znovu viděl, úžasný, i ta konotace rasismus versus sobectví, spravedlnost, paralela na současnou americkou politiku, fakt je to super. Nechápu, jak to mohlo dostat jen 60%.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.