27.1.16

Recenze: Do posledního dechu [The Finest Hours] - 40%

Tento film je natočen podle skutečných událostí z roku 1952, kdy se za brutální bouře rozlomil u amerického pobřeží ropný tanker a jeho posádku se vydala zachránit maličká loď pobřežní stráže. Více se o tom dočtete například na Wikipedii.


Film pendluje mezi:

A) Posádkou tankeru, který se pomalu potápí a jeho největší šancí na záchranu je sexy Casey Affleck, který je v jeho strojovně jako doma.

B) Mladým členem pobřežní stráže (poněkud dřevěný Chris Pine), který nejdříve organizuje na pevnině a pak se vydává na velmi malé loďce se třemi dalšími hledat tanker a zachránit jeho posádku.

C) Pineovou snoubenkou, která ho miluje a byla by raději, kdyby neumřel. Tu hraje Holliday Graingerová, která vypadá opravdu stylově, jako krasavice z poloviny minulého století.
Nehodlám studovat (natož rozebírat) rozdíly mezi skutečnými událostmi a filmem, ale je smutnou skutečností, že tento film z dramatického hlediska moc nefunguje. Není nic špatného na tom, když někdo natočí epické drama, které je úplně předvídatelné a jeho postavy úplně černobílé. Není nic špatného ani na tom, když někdo natočí syrové, realistické, filosofické drama o zápase s přírodou. Autor se ale musí rozhodnout pro jedno z toho a pak se toho důsledně držet!

Do posledního dechu se snaží být spíš tím prvním typem filmu. Tedy záměrně trochu retro a naivní, a do toho nějaké to epické CGI, trochu jako Bayův Pearl Harbor. Přitom se ale tvůrci bojí patřičně bayovsky přitlačit na pilu, takže konflikty nejsou pořádně vyostřené, láska není dostatečně osudová a z CGI není moc vidět, neboť téměř neustále prší, je noc a na nose máte 3D brýle.

A je mi jedno, jestli to tak doopravdy bylo - ve filmu působí některé zvraty značně idiotsky. Opravdu je na záchranu několika desítek námořníků oficiálně vyslán malý člun, na kterém je místo pro osm zachráněných a nikdo se nezeptá "a co budeme dělat až těch 50 lidí najdeme"? Opravdu je rozumné říct "Zachránil jsem je z lodě, tak je nepovezu na jinou loď" a místo k velké záchranné lodi (pár km odsud) se vydat se zachráněnými (s rozbitým kompasem) někam do studeného, černého neznáma, kde tuším břeh? Opravdu několik docela spoře oblečených chlapíků několik hodin dovádí mezi vlnami, promočení do poslední nitky, aniž by třeba jen zmínili skutečnost, že je hluboko pod nulou a není jim tudíž úplně teplo?

A opravdu je potřebné, aby Carter Burwell skládal soundtrack, který většinu času jen hlasitě mechanicky tepe ve stylu nejrutinnějších věcí ze Zimmerovy výrobny?

Ne že bych byl nějaký extra fanoušek Petersenovy Dokonalé bouře, ale byla znatelně lepší, než tohle.

7 komentářů:

 1. Hraje tam také Eric Bana. To vždycky trochu vylepší hodnocení.

  OdpovědětVymazat
 2. Odpočet pro oblíbenou hlášku ohledně vztahu mezi Grimem a nemytým ženským přirozením právě započal.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vierzbowski, ty jsi strašně dlouho nemytá a urejpaná vagína...

   Vymazat
  2. Corvusi, ty jsi strašně dlouho nemytá a odporně otravná vagína ..

   Vymazat
 3. Na záchranu námořníků byla vypravena loď, která byla k dispozici. Drtivá většina lodí byla vypravena na záchranu posádky tankeru SS Fort Mercer, s touhle druhou lodí jaksi nikdo nepočítal. Možná byla větší loď ta první, kterou podle filmu vypravili a která se vrátila lehčí o 4 lidi, ale ta se tam stejně nedostala... ale to je všechno stejně asi irelevantní, jelikož krtka Frantu nezajímá, jak to bylo ve skutečnosti..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak důležité je, jestli to bylo ve filmu patřičně vysvětleno, podle recenze se zdá, že ne, ale kdo ví, FF má občas úlety. Jak to bylo ve skutečnnosti, je opravdu irelevantní. Nebo si jako mám po každém takovém filmu nastudovat dobové události? ten film má snad být dělán tak, aby to bylo jasné z děje toho filmu.

   Vymazat
  2. kazdej ma dneska prece v kine smartfona s googlem a wikipedii. pred filmem ti proste promitnou QRko a behem reklam vsechno nastudujes, abys byl v obraze... ;)

   Vymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.