31.1.16

Recenze: Dánská dívka [The Danish Girl] - 70%

Film na motivy skutečného života dánského malíře Einara Wegenera (Eddie Redmayne), který došel k názoru, že se cítí být ženou a proto se nechal na ženu přeoperovat (pod jménem Lili Elbe), což provedl jako jeden z prvních na světě, kolem roku 1930.

Film Toma Hoopera (Králova řeč, Bídníci) vypráví především o Einarově vztahu s jeho ženou (Alicia Vikanderová) a přítelem z mládí (Matthias Schoenaerts).


Nejprve bych si strategicky odbyl skutečnost, že tento film je "inspirován skutečností" natolik volně, že bych se zdráhal označit ho za životopisný (je podle nedávné neživotopisné knihy). Skutečná Lily Elbe měla zásadně odlišný životní osud, měla se svou manželkou zásadně jiný vztah a třetí hlavní postava filmu ve skutečnosti vůbec neexistovala. Mnohé, co ve filmu vidíme, je zcela vycucáno z prstu, a mnohé zajímavé, co se Einori/Lili ve skutečnosti stalo, není ve filmu vůbec zmíněno. Proč se o tom zmiňuji hned v úvodu, to uvidíte záhy...
Film je tedy o tom, že v sobě Einar objevuje svou skutečnou (ženskou) podstatu a jeho milující manželku to pochopitelně ničí. Vše se to velmi zkomplikuje prostřednictvím Schoenartse, který se s nimi pokouší vytvořit jakýsi velmi zvláštní skoromilostný trojúhelník (respektive čtyřúhelník, ještě se do toho zamotá Ben Whishaw). A vše dramaticky vrcholí složitou a velmi riskantní operací, kterou se Einar / Lili rozhodne podstoupit v Drážďanech.

První přibližně polovina filmu se mi velice líbila především svou odlehčeností a tím, jak Einar svoje postupné prozření bere s hořkým humorem, jak si pro okolí vymyslí "svou sestru Lili", jak s manželkou (kterou miluje) řeší budoucí život atd... Velmi samozřejmě pomáhá Redmayneův herecký výkon a režie, která nám dovoluje nahlédnout do intimních chvil zvláštního člověka, aniž by to působilo nějak nepatřičně nebo dryáčnicky

Sorry, Lili, ale Eddie je hezčí...
Ve druhé polovině filmu se začíná rozjíždět komplikovaná aféra se Schoenartsem a především přípravy na samotnou operaci. To vše je pochopitelně řádně dramatické (většina tehdejších doktorů by Einara nejraději zavřela do blázince), ale film jde většinou "cestou nejmenšího odporu", aniž by nám pomohl lépe pochopit, co se vlastně v Einarově nitru a kolem něj děje.

Například není řečeno, jaká tedy vlastně byla jeho diagnóza. Byl "jen" transgender? Měl také občasný vztah s gayem, občas se choval jako schizofrenik a několikrát je ve filmu poukazováno na chemickou nerovnováhu organismu. V čem vlastně měla operace spočívat? Jak ve 30. letech minulého století probíhalo "předělání na ženu"? Kolik týdnů, měsíců nebo let trvá druhá polovina filmu? Jaká část lidí v okolí manželů Wegenerových věděla, že často se objevující "sestřenice Lili" je ve skutečnosti Einar? A další otázky, které by byly spoilery.

Domníval jsem se, že Liliin osud byl složitý a odpovědi na mnohé z těchto otázek si mohu najít na Wikipedii. A že je moje chyba, že jsem ignorant a nenašel jsem si je před filmem. Když jsem ale posléze zjistil, že film nemá se skutečností téměř nic společného, musel jsem konstatovat, že jeho scénář mohl být lepší.

Nejen, že nám zůstanou zatajena některá zajímavá fakta, ale ani se pořádně nedozvíme, co se vlastně odehrávalo v nitru tří hlavních postav a kterým směrem směřovaly jejich úvahy v dramatických chvílích Liliina života.

Dočkáme se scén, které nám dostatečně profesionálně zprostředkují "greatest hits" dramatických osudů těchto hrdinů, ale vzhledem k tomu, že ty osudy jsou téměř kompletně vymyšlené, mohly být vymyšlené mnohem, mnohem zajímavěji a dramaticky nosněji.

Ale Redmayne rozhodně velký palec nahoru (větší než v Teorii všeho).

28 komentářů:

 1. Mno, podle tehdejších měřítek krásy těžko soudit, kdo byl hezčí...
  Tady jsem k tomu našel článek česky: http://www.translide.cz/lili-elbe
  ... zajímavý je, že ho nejspíš zabila touha stát se matkou, už předtím se mu snažili transplantovat vaječníky... a prej je dost možné, že to vlastně ani nebyl nikdy úplně muž.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, ty se vlastně v těchto věcech vyznáš, pokud si vzpomínám na tvé komentáře. No tak nás pouč, shrň a vysvětli nám to, v čem Franta tápe.

   Vymazat
  2. Si myslím, že ty se svou nemytou vagínou se vyznáš taky.;) Klidně ti to poučování přenechám, jde ti mnohem líp...

   Vymazat
  3. Jsi tu poprvé? Ta vagína patří Corvovi - neustále tu někoho žádá, aby mu ji umyl.

   Vymazat
  4. Těžko říct, co jste spolu měli. Ale příště se radši umejte před tím oba, ať si pak nemusíte prát špínu veřejně.

   Vymazat
  5. Myslíte, že si Wegener myl-a vaginu? A rejpal-a se v ní?

   Vymazat
  6. "Před tím?" Nemyslel jsi "předtím"?

   Vymazat
  7. ne..tím bylo zájméno za sex...tak se to v takovém případě píše zvlášť, ne?...ale ty máš místo mozku příručku ˇUstavu pro jazyk český... a proto si nestíháš umýt vagínu, nanest rtěnku a použít dežodorant.

   Vymazat
  8. ...jo, a potom po tom se umyj radši taky.:)

   Vymazat
  9. Myslel jsem, že hormonálně nestabilní je tu jen GPFZ.

   Vymazat
  10. Nechte si to vysvetlit od Smrtaka nebo jeho sestrenice Anny R

   Vymazat
 2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Redmayne sám řekl v rozhovoru pro časopis (nevybavím si který), že se na tu roli připravoval dva roky (kdežto na Teorii všeho čtyři měsíce). Ostatně, musel se před kamerou například přesvědčivě nalíčit. Zkusili jste si někdy sami na sobě, jak to vypadá, kdybyste si měli třeba obléct punčochy nebo nanést rtěnku? A on to zvládl tak bravurně, že opravdu působí jako žena, ne jako parodie.

   Co se týče jeho chemické nerovnováhy a diagnóz, asi se dá stejně jen hádat; lékařské záznamy z té doby nejsou úplné a lékaři sami měli k dispozici jiné poznatky než ti dnešní, a měli jiné diagnostické postupy. Usuzuje se, že měl Klinefelterův syndrom, mimo jiné.

   Tím nijak nepolemizuji s výše řečeným, dělalo to na mě stejný dojem. (Jen ne "sestru Lili", ale "sestřenici Lili", alespoň ve filmu).

   Vymazat
  2. Tehdejší oblečky a punčošky by si musela nacvičit i většina dnešních žen, aby nevypadaly jako parodie na ženy.

   Vymazat
  3. Souhlas :-) ale dej do ruky běžnému chlapovi rtěnku a konturku, a skončí jako klaun.

   Vymazat
  4. Souhlas :-) ale dej do ruky běžnému chlapovi rtěnku a konturku, a skončí jako klaun.

   Vymazat
  5. Helemese, dvojitý komentář je opět tady.
   Ještě jsem vzpomínala na Mela Gibsona, jak si zkoušel ženské produkty ve filmu Po čem ženy touží. Už jen to, jak si natáhnout punčochy, aby se cestou neprorvaly.

   Vymazat
  6. Nejlepší průpravu do líčidel mají ti, co hrají v trve blackové kapele. Někteří jsou velmi talentovaní. Rozhodně si nemyslím, že by každý chlap skončil při pokusu o líčení jak klaun. A některé ženy sed matlají každý den a stejně tak vypadají... ono to je i dost o vkusu každýho soudruha...

   Vymazat
  7. No, já nepsala každý chlap, ale běžný chlap. Což talentovaní hudebníci nejsou, v dobrém řečeno.
   Ale běžný chlap ovládá sprchový gel, holení a deodorant. Doufejme.

   Vymazat
  8. Já bych byl konkrétnější...třeba u takového Fuky nezbývá než doufat a jeden tady má problém umýt si vagínu.

   Vymazat
 3. Fuko,ty píčo-jako transsexuální žid tomu dávám sto procent a ty se odstěhuj někam do Japonska!

  OdpovědětVymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Krásný film, je mi jedno, jak moc daleko to realitě bylo, ale emoce to ve mě vyvolalo silné. Alicia Vikander má ve filemch opravdu zajímavé vztahy. Eddie Redmayne je perfektní, třeba jednou bude hrát i Davida Bowiho, což byl ostatně rovněž kozoroh (Málo jich je umělců a když ano, jsou jediněční.) Matthias Schoenaerts by mohl hrát Putina, i když ten není tak vysoký. Ale určitě by něchtěl, aby ho hrál nějaký střízlík.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Ivo. Jsi to ty? Co pořád chodíš na ty londynský muzikály a máš vyklidnijucí komentáře v palcích. Jo Lenina bude hrát ten, co hrál Meresjeva v Revenantovi.

   Vymazat
  2. NeNe, to je jiná Iva:) Muzikál sem neviděla ani jeden v životě.

   Vymazat
  3. Eddie Redmayne jako David Bowie? Proboha ne. Při vší úctě k jeho hereckému talentu je stejně ošklivej jako chlap i jako ženská.
   Jediný, kdo by snad mohl ztvárnit Bowieho je Tom Hiddleson.

   Vymazat
  4. Bowieho může hrát jedině Tilda Swinton.

   Vymazat
 6. Tos mě Franto celkem zklamal s těmi 70%, čekala jsem určitě 80%. Jen Eddie hraje za čistou stovku a odečíst skoro třetinu za nějaké ty nedokonalosti mi přijde hodně. Už takhle na tom bude jistě bitý na oceněních, když dostal loni nějaké za Teorii všeho, tak letos se na něho vyprdnou a dají to radši DiCapriovi či jiným, byť třeba horším.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.