21.10.15

Recenze: Poslední lovec čarodějnic [The Last Witch Hunter] - 50%

Vin Diesel je Kaulder, bojovník proti zlu, kterému se někdy ve 13. století podaří zlikvidovat Matku čarodějnici, která chtěla vyhladit lidstvo morovými mouchami. Ta ho ovšem těsně před smrtí prokleje a učiní ho za trest nesmrtelným.

Střih, a jsme v současnosti. Kaulder je stále naživu (ale přišel o supercool porost hlavy) a dohlíží na to, aby všechny existující čarodějnice na světě dodržovaly pravidla a neubližovaly lidem.

V tom mu pomáhá kněz Dolan 36 (Michael Caine), který už je moc starý a má být nahrazen novým Dolanem 37 (Elijah Wood).

Brzy na to Dolan 36 záhadně zemře, z čehož si Kaulder vyvodí, že se blíží nějaké obrovské zlo (ztělesněné tím tlouštíkem, co se skoro utopil u Islandu), proti kterému je nutno bojovat. Kromě Dolana 37 mu v tom pomáhá také fešná čarodějka Chloe.

Tento záběr ve filmu není. Ani nic, co by se mu jakkoliv vzdáleně podobalo.
Poslední lovec čarodějnic je prazvláštní útvar, ve kterém se snoubí některé cool aspekty s některými naprosto nesnesitelnými.

Především se obávám, že tvůrci filmu sami nevěděli, jestli chtějí natočit něco jako Interview s upírem, nebo spíš něco jako Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic. Tudíž některé scény jsou o temných traumatech lidské duše a jiné o cool hláškách a cool fousech. A neladí to dohromady.

Celá základní mytologie filmu je docela zajímavá a někdo si zjevně dal práci s jejím vymýšlením. Nesmrtelným bijec čarodějnic, který osmdesátiletému Caineovi říká "chlapče" (protože mu slouží od puberty) je potenciálně velmi zajímavá postava. Stejně tak systém "dohody" čarodějnic s lidmi, tajný čarodějnický sbor, soudící "ilegální čarodějnice", jejich věznění v podzemí, a tak dále... Většina z toho působí dojmem, že o tom někdo přemýšlel a že by se kolem toho dala postavit cool RPG kampaň.

Na druhou stranu, ve filmu je to všechno zcela zbytečně překombinováno a působí to strašlivě zmateně. Jsem si jist, že se muselo něco brutálně přestříhávat, protože ke konci už děj nemá vůbec žádnou soudržnost. Typická je scéna téměř na konci, kdy je zlo poraženo, Diesel s postavou X sedí v kostelní zahradě, postava X ukončí dialog slovy "Tak už pojď, musím ti ještě něco ukázat", a okamžitě následuje střih a Diesel sám vychází ze zahrady na ulici.Někteří herci jsou velice slušně typově obsazeni, ale často trestuhodně nevyužiti. Například Elijah Wood i Michael Caine (oba zajímaví) jsou ve filmu jen chviličku, ten Islanďan se pouze šklebí a huhlá a sexy čarodějka (ta hodná, co je ve filmu skoro pořád) je taková blbá emo nána.

Film byl pravděpodobně dost drahý, protože jsou v něm tuny CGI. To většinou vypadá výtvarně slušně, ale je po chvíli dost únavné, protože je pořád velice vidět, že je to jen CGI a že se herci perou s prázdným vzduchem. Navíc jsou akční scény velmi nepřehledně sestříhány, možná proto, aby film mohl zůstat mládeži přístupný a nebylo pořádně vidět, co kdo komu trhá a kam vráží (takže samořejmě nevidíme ani žádný sex, i když je naznačováno, jaký velký klátič Kaulder je).

Něklikrát jsem se v průběhu promítání dostal do stavu "Už mě to fakt hodně nudí, je to blbost, ať už to skončí". A několikrát poté následovala nějaká drobná cool hláška nebo scenáristický nápad, při kterém jsem mírně uznale pokývl hlavou.

Prostě, rozporuplný film, promarněná příležitost, spousta zbytečně vyhozených peněz, a silně pochybuji, že se podaří udělat z toho mnohodílný seriál, jak tvůrci zjevně zamýšlejí.

4 komentáře:

 1. Sračka, samozřejmě, ale pozitiva jsou nezanedbatelná: hlas Vina Diesela, hlas Michaela Cainea a hipsterské fousy Vina Diesela (to mu je ve středověku někdo násilím oholil nebo proč je nenosí i v současnosti?). Dal bych -10%, což pořád není tak zlé.

  OdpovědětVymazat
 2. Jestli Frodo Pytlík zase někoho sadisticky morduje, aby zažehnal vzpomínky na trauma ze skoro znásilnění gay Boromirem v LOTR1 nebo předlouhé cestování s příliš zamilovaným zahradníkem Samem, tak bych se na to možná podíval.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jaképak trauma, tyhle radosti nezralého mládí už jsou dávno zapomenuté, dneska bude chlapec rád i za nějakou povolnější čarodějnici bez záruky věku a pohlaví

   Vymazat
 3. Klátičovy vousy byly odstraněny autorem.

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.