7.10.15

Recenze: Laputa - 50%

Johanka (Tereza Voříšková) provozuje kavárnu a neví co se svým životem a svými vztahy. A neví a neví... A pořád neví... A pak je konec.

Pardon, to trochu zjednodušuji. Ale ne moc.


Kavárna, ve které se to všechno odehrává, se jmenuje Laputa, stejně jako létající ostrov v "Guliverových cestách". A bylo by zajímavé vědět, do jaké míry autor názvu zná "Gulliverovy cesty" a původní symbolismus toho ostrova a jeho názvu, a do jaké míry ho bere jen jako "magické místo s chytrými, ale divnými lidmi", a co tudíž tím názvem myslí. Totiž, hlavní hrdinka je zjevně majitelkou oné kavárny (nikomu se za ni nezodpovídá, zcela rozhoduje o jejím osudu) a to jméno jí tudíž pravděpodobně dala ona. Nicméně film se nijak nepozastavuje u této skutečnosti, ani u důvodu, proč svou kavárnu pojmenovala právě takto.


Film Laputa se totiž nijak příliš nezastavuje u žádných objektivních skutečností či zápletek a snaží se být především zachycením pocitů permanentně rozervané hlavní hrdinky, tak trochu mimo čas a prostor.

Jsou to především pocity "Je mi hrozně, celý svět je nespravedlivý, čím jsem si to zasloužila?", vyplývající především z toho, že s ní nechtějí spát muži, se kterými by chtěla spát, a chtějí spát muži, se kterými by spát nechtěla. Těch mužů je asi půl tuctu a střídají se poměrně rychle. Téměř nic jiného celý film nedělá a připadalo mi, že je nejpasivnější ze všech postav, které se ve filmu objevily.

Většinu výše uvedeného nemyslím jako nějakou zásadní kritiku, neboť uznávám, že i takovéto filmy mohou zcela cílevědomě vznikat a že mají své vděčné diváky.Problém je (a je to problém můj, nikoliv problém tohoto filmu), že se v Laputě sešlo několik věcí, které pro mě osobně jsou nesnesitelné, a to:

 • Ukňouraná, nerozhodná hrdinka, která není schopna se k ničemu dokopat, i když má velké možnosti (nemá rakovinu ani dluhy a vlastní ve svém raném věku kavárnu, tudíž rozhodně není chudá).
 • Velké množství hudby ve stylu, který bych nejspíše definoval jako "Minimalistický ska jazz s vokálními improvizacemi" (tím myslím především mnohé hudební performance, které se v kavárně odehrají, nikoliv instrumentální soundtrack).
 • Trestuhodná absence nahoty Terezy Voříškové
Pokud vám tyto věci nevadí, případně je máte dokonce rádi (například jste mormonský ska jazzman s depresemi), budete mít k Laputě pravděpodobně vřelejší vztah než já a oceníte:
 • Slušnou řemeslnou úroveň celého díla (byť se toto pohybuje někde na hranici mezi absolventským FAMU filmem a kinofilmem, jeho tvůrci mají na svůj nízký věk jistou ruku)
 • Herecké výkony, které jsou občas zajímavé a vždy aspoň "dostačující" (včetně Voříškové)
 • Občasnou nápaditou hlášku nebo mini-epizodku
Ale osobně bych raději něco se sebevědomými vybuchujícími roboty, kteří nezpívají.

15 komentářů:

 1. Mě přijde, že tzv. vnitřní rozervanost a citová nestálost je standardní vlastnost většiny žen ... řekněme mezi 13 a 55 rokem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tos teda trefil kozla. Jde o filosofii. Pokud zastávám názor, že život se skládá jen ze zážítků a z toho ostatního (tím ostatním je míňeno vše, co je nástrojem k dosažení zážitků), nevyhnutelně mě to vede k tomu, že jeden zážitek (atrakci) opustím, neboť jsem při jeho konzumaci dosáhl naplnění a budu hledat další. Jinak řečeno zážitky časem ztrácejí na atraktivitě.

   Vymazat
  2. hm, a co je "pocit/uspokojeni/zadostiucineni z dobre vykonane prace"? neni to taky zazitek?

   Vymazat
  3. Ano a proto se nikomu nechce makat, protože každý už je konzumací zážitků z práce přeplněn.

   Vymazat
  4. S tim kozlem vopatrne rejze.

   Vymazat
 2. Ksakru, Fuko, tu kafírnu mohla od někoho koupit a nechtělo se jí měnit název, třeba kvůli stálým zákazníkům.

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. za co sa na tomto webe odstranuju komentare?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To si tu musíš udělat sám, nikdo jiný to za tebe neudělá. A za co? To si taky rozhodni sám.

   Vymazat
  2. ach... ja som to pochopil, ze odstranene autorom clanku, nie autorom komentaru. OK.

   Vymazat
  3. hlavně bacha abys nebyl odstraněn komentářem

   Vymazat
  4. Tento komentář bil odstraněn komentářem.

   Vymazat
 5. . ne tam je 'nahatA"

  OdpovědětVymazat
 6. .p0 nèvadż jà sem vidèl up0utàfkU

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.