18.10.15

Recenze: Purpurový vrch [Crimson Peak] - 40%

Edith Cushingová (Mia Wasikowska) je Američanka, která je od dětství pronásledována duchem své matky (který ji opakovaně varuje před "Purpurovým vrchem"). Následně se Edith zamiluje do fešného, ale divného baroneta Thomase Sharpa (Tom HIddleston) a odjíždí do Anglie na jeho extrémně strašidelné rozpadlé sídlo, kde vegetuje se svou neméně divnou sestrou Lucille (Jessica Chastainová). Teprve když se zde začnou dít opravdu hodně divné věci, zjišťuje Edith, že se zdejšímu místu říká "Purpurový vrch".


Guillermo del Toro, mistr hororu a fanoušek hororu, si konečně natočil horor přesně podle svého. Mládeži nepřístupný horor (R), Za hodně peněz. A nikdo mu do toho nekecal. A přesto... je výsledek velmi, velmi neuspokojivý. Nechápu to.


Ale nejdřív k tomu dobrému: Výprava filmu je úžasná. Strašidelné rozpadlé rodinné sídlo stojí na ložiscích červeného jílu, který zvolna protéká jeho podlahami a stěnami, takže všechno vypadá jako pocákané krví. A celý dům je přesně na hranici mezi "domem" a "strašidelným zámkem". Ale nejde jen o osudový dům. I úvodní scény v USA jsou vizuálně propracované do nejmenších detailů, včetně rekvizit a kostýmů, a říkají si o to, aby v nich bylo rozehráno něco úžasného.Ovšem nic pořádného v nich během dvou hodin rozehráno není. Film se krásně stylově rozjíždí, pak se pořád rozjíždí, rozjíždí, vypadá to, že už už začne něco úžasného, konečně, už za chvilku... a je konec!

Předně, film se nedá označit za "duchařinu". Duchové jsou v něm jen pár minut a většinu jich vidíte v traileru. Navíc působí až absurdně, jak málo je hrdinka rozhozená z toho, co šíleného se kolem ní děje. Zjevují se jí rozpadlé krvavé mrtvoly a ona je pořád víceméně v pohodě a spíš se zajímá o to, jestli bude mít s manželem konečně sex.

Tři hlavní postavy jsou slušně obsazené (rozhodně mi Wasikovská nepřipadá pro tuto roli nevhodná, jako některým jiným), ale prostě nemají co působivého předvést a nemají žádný pořádný vývoj směrem k ničemu. Což je skoro skandální, protože jde o žánr, ve kterém si mohl tvůrce vymyslet úplně cokoliv (včetně mimozemšťanů, Cthulhu nebo Satana) a nepůsobilo by to nepatřičně. A co si vymyslí? SPOILER Vymyslí si finanční podvod a incest, což je to první, co každého diváka napadne nejpozději v polovině filmu. A pár bodnutí nožíkem. KONEC SPOILERU

Pardon, pravěpodobně se opakuji, ale opravdu mi to připadá úplně neuvěřitelné: V těch úžasných kulisách se mohlo odehrát tolik úžasných věcí, a neodehraje se tam skoro nic. A vinu na tom nese výhradně del Toro.


A ten roztomilý pejsek na polovinu filmu úplně zmizí.

19 komentářů:

 1. Jaktože tu ještě není Grim Reaper a nemasturbuje nad gramatickými chybami a překlepy?!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Má být "Jak to, že...", troubo. Nestydíš se, že svůj vlastní jazyk ovládáš tak mizerně?

   Vymazat
  2. Pro někoho to může být zasraný morous. Pro jiné Guru. Prostě.

   Vymazat
  3. guru? buď si zasraný idiot, tomíku-malý kolíku, nebo nechápeš význam slova guru, ty zkurvený debílku. nejspíš obojí...

   Vymazat
  4. "si" v těchto souvislostech asi nebylo použito úplně korektně ... trochu to tam dře.

   Vymazat
  5. Ale hlavně napsal po tečce malé n.
   To také nesmí být přehlédnuto, ale naopak zaznamenáno a nahlášeno na všechna příslušná a odpovědná místa.

   Vymazat
 2. bude retro recenze Návratu do budoucnosti?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Měla by, když to v sobotu bylo v kině, všechny tři díly hezky za sebou.

   Vymazat
  2. V kině to bude i ve středu.

   Vymazat
 3. A dojde na ten sex (a fujj frontaly) nebo ne?

  OdpovědětVymazat
 4. Hrdinka půl filmu (nebo celý?) čeká na sex s manželem? Tak to JE horor. Nějací hnusní duchové jsou v tom případě zanedbatelní.

  OdpovědětVymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 6. spoilery
  ako, zmizne, ten psik tam v kuse vybrechoval. a nakoniec si ho zoberie do parady lady Lucille.
  Mna hlavne nastvalo, ze duchovia nemali na zaver ziaden vplyv, dalej, ze sa neukazal duch otca - malo by to zmysel ale skratilo by to film o celu polovicu, a aj osud lady Lucille, zasluzila by si koniec v zmysle pana Sotha z kniznej serie Dragonlance

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.