30.10.15

Recenze: Celebrity, s.r.o - 30%

Jiří Mádl hraje talentovaného ambiciózního režiséra, který se snaží dostat na FAMU a než se mu to podaří, je nucen režírovat nekonečný TV seriál. Filip Kaňkovský hraje jeho kamaráda popletu. Vilma Cibulková hraje jeho producentku, která by ho chtěla znásilnit. A Monika Horváthová hraje krásnou krejčí, která si náhodou otevře butik v Mádlově domě. Tušíte, jak to dopadne? Ujišťuji vás, že to netušíte...


Film Celebrity, s.r.o je adaptací stejnomenné divadelní hry, která má ovšem - podle toho, co jsem o ní četl - zásadně jiné postavy a zápletku. Film vznikl ve stejné dílně jako Probudím se včera a má s ním (kromě Mádla v hlavní roli) společnou ještě jiné věci: Totiž strašně odbytou výpravu, skript, kontinuitu, zvuk a střih.Ve filmu se objevují záměrně vtipné kusy onoho nekonečného seriálu a jejich amatérskost se nijak moc neliší od amatérskosti celého filmu. Vyloženě strašný je střih. Některé dialogy mezi postavami vypadají, jako kdyby se jejich účastníci nikdy nenacházeli současně ve stejné místnosti a typickou je minutová scéna, ve které Mádl přijde do bytu, lehne si oblečený na gauč, zatváří se zamyšleně, v příštím záběru vyjde z bytu (to celé doprovázeno jednou nepřerušenou melodií) a z kontextu následujícího děje vyplyne, že někdy v průběhu té minuty proběhla noc a nyní se nacházíme v příštím dni.

Většina filmu se odehrává v Praze, na snadno identifikovatelných místech, takže je možno také snadno identifikovat, kudy Kaňkovský veze Mádla autem z jeho bytu v Karlíně na přijímačky na FAMU:
 • Nastoupí u kostela sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně.
 • Následně jedou severně po Podolském nábřeží, kde údajně Kaňkovský má odbočit (na východ, tj. směrem na Kavčí hory), ale zapomene na to a omylem pokračuje dál na sever (což je ve skutečnosti nejkratší cesta k FAMU).
 • V příštím záběru stojí v koloně před Hlavním nádražím, jihozápadním směrem.
 • Mádl už to nevydrží a vyskočí z auta, že to doběhne pěšky.
 • V příštím záběru přibíhá k FAMU směrem od západu, z Mostu legií.
Takže celá cesta vypadala nějak takhle:Což by možná bylo docela vtipné, kdyby to byl záměr.

Pokud to záměr byl a celý film je schválně tak amatérský, jako blbý TV seriál, pak klobouk dolů před metahumorem tvůrců.

Ve filmu je plno product placementu, který se zde ovšem objevuje jako product placement, který Mádlovi jeho nadřízená vnucuje do jím režírovaného seriálu. Tedy, v TV seriálu se například proti Mádlově vůli najednou objeví nová postava červeného ďábla, propagující přípravek na erekci, a přitom je to skutečná reklama na skutečný, existující přípravek na erekci a firma, která ho vyrábí, je koproducentem filmu Celebrity, s.r.o. To je bez legrace inovativní přístup a v jiném filmu bych to asi i ocenil.

V tomto filmu ale mohu ocenit pouze snahu Jiřího Mádla, kterému se (především v úvodní části filmu) občas podaří udělat slušný vtip, navzdory hroznému scénáři (o tom dále). Cibulková a Kaňkovský také docela ujdou a dělají, co mohou, ale Horváthová v roli krásné Slovenky je bohužel strašná.

Ale úplně nejstrašnější za všeho je scénář, ve kterém občas funguje nějaká scénka, ale celek působí výrazně schizofrenně, jako kdyby na něm dělalo současně několik lidí a každý se domníval, že píše jiný žánr:

Mádl (tedy jeho postava) režíruje seriál, nebaví ho to, má vyšší ambice. Mezitím si v jeho domě otevře Horváthová butik, který je ve skutečnosti krejčovství a je na něm nápis "Boutigue" (ano, s písmenem "G"). Trvá dost dlouho, než se Mádl s Horváthovou vyspí, přestože po sobě oba pokukují od začátku.

Mádl se snaží nějak inovovat děj seriálu, takže do něj zanese postavu skutečného mafiána Křečka (kterou pojmenuje Šneček) a udělá z něj gaye. To je pravému Křečkovi nelíbí, unese Cibulkovou a dává jí elektrošoky. Což opakuje (únos a elektrošoky) vždycky, když Šneček v seriálu udělá něco, co se Křečkovi nelíbí.

Kaňkovský mezitím dostává různé jednoduché úkoly, které vždy poplete.

Tohle se děje asi polovinu filmu, a bylo by to skoro snesitelné, kdyby z toho pak něco vyplynulo. Což se ale nestane.

Ve druhé polovině filmu si Cibulková pozve Mádla k sobě domů, aby ho znásilnila. Mádl tam přijde, ale shodou okolností tam není Cibulková, nýbrž Křeček, který ji chce zrovna znovu unést. Mádl praští Křečkovu gorilu Českým lvem a Křeček uteče.

Následně se film přesouvá do oblasti WTF, protože policie chce využít Mádlova svědectví k tomu, aby Křečka zavřela za "loupežné vloupání" a dá mu novou tajnou identitu, aby ho ochránila. To se projevuje tak, že Mádl je okamžitě odsunut do malé slovenské vesnice mezi ovce, aniž by mohl Horváthové sdělit, co se s ním děje a že žije. Překvapivě nikdy nic nevyplyne z toho, že Mádl je ve slovenské vesnici a Horváthová hraje Slovenku.

Ve slovenské vesnici začne zcela jiný film, spočívající v tom, že Mádl s falešnou identitou začne režírovat zdejší pohřby (na pohřbu vinařky rozlévá víno atd.), stane se hrozně slavným (lokálně) a chtějí s ním spát tucty teenage supermodelek v krojích, které zde náhodou žijí. V průběhu dlouhé doby, kdy se toto děje (přinejmenším týdny), nenajde Mádl žádnou možnost, jak zavolat své milé a sdělit jí, že žije. Na celý příběh s Prahou a seriálem se zcela zapomene, Horváthová je nešťastná a Cibulková začne z nějakého důvodu souložit s Křečkem (tedy s Robertem Jaškówem).

Pak se nějakým úplně nepochopitelným způsobem Mádl vrátí do Prahy v ukradeném hasičském autě, všechny hlavní postavy se (náhodou?) sejdou v televizním studiu, nešika Kaňkovský shodí omylem na Křečkovu gorilu kulisu, zabije ji a Křeček se vzdá policii. A je happyend. Nebo něco v tom smyslu.

Bohužel, na rozdíl od Probudím se včera má tento film více postav a výrazně složitější děj, takže ať je Mádl jako herec jakkoliv sympatický a schopný, nedokáže nad hrůzností celého díla zvítězit.

P.S: Nemám tušení, co má znamenat název Celebrity, s.r.o, protože onen neslavně proslulý mafián je jediná postava filmu, která se s přimhouřením oka dá označit za "celebritu".

15 komentářů:

 1. Odpovědi
  1. Kdyby měl Franta ještě facebook, jistě by dal olajkoval oficiální profil tragéda Mádla neboť jsem snad ještě nečetl jedinou recenzi Mádlova filmu na FFFilmu, kde by ho zapomněl pochválit, jak je talentovaný a snaživý. Gay crush?

   Vymazat
  2. Pravda, je, že je to pravda. Teda to s páně Fukovou afinitou k Mádlovi. O nemytých vagínách nic nevím.

   Vymazat
 2. Takové recenze mám rád. Jak má film 80+ %, tak recenze za moc nestojí. Takže více takových filmů! Jinak by to tu byla nuda.

  Jinak by mě zajímalo, kolik a jak často solíte bulvám? Já zasolil poprvé před pár dny několik stovek.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sůl škodí, ty vole. Co ti na to řekl doktor?

   Vymazat
  2. Škodí stejně jako všechno ostatní. Doktor mi řekl, že podle testů jsem "normální".

   Vymazat
 3. Franto, proc se v recenzich tak casto upinas k necemu, co by ve filmu mela byt skutecnosti a ona ji pritom neni?!
  WTF?
  "Locations" se nataci kde to jde, kde dostanou dopravni (nebo cehokoli povoleni)...tisic prikladu...
  U Martana naprosta upjatost na nejakou blabla hexa soustavu nebo co, ktere jsi venoval prevaznou cast recenze, pritom i v knize a filmu tomu bylo venovano nula nula houby - jak to vyjadris matematicky?
  Furt se snazis vsechny svou chytrosti prechcat za kazdou cenu, i kdyz je to blbost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No to vis, ze jo.
   Cele to melo byt natacene na Marsu a ne nekde v pousti v Jordansku nebo kde + ateliery + CGI a ty mas spravne byt nalozeny kus rybicky v soli a nemas co mektat na FFFilmu, ty detaile jeden.

   Vymazat
 4. Původně jsem myslel, že Mádl převedl do filmu původní procházkovu hru Celebrity s.r.o (http://www.csfd.cz/film/237552-celebrity-s-r-o/prehled/), ale tohle bude asi "hlubší" dílo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. "Mádl se podílel i na scénáři, který napsal Petr Hudský podle populární divadelní hry Antonína Procházky."

   Vymazat
 5. .nè lepśì s0u żìżalàcY :

  http://www.csfd.cz/film/267883-zizalaci/prehled/

  OdpovědětVymazat
 6. film na konci se jmenuje Probudim se vcera, ne zitra, na zacatku textu to mas pritom dobre :)

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.