4.10.15

Recenze: Mládí [Youth] - 80%

V superluxusním horském hotelu / sanatoriu kdesi ve Švýcarských Alpách se - jako tradičně každé léto - znovu setkávají staří přátelé: Skladatel a dirigent (Michael Caine) a scenárista a režisér (Harvey Keitel). Zatímco Caine chce mít od celého světa pokoj a odmítá i nabídku koncertovat pro britskou královnu, Keitel se snaží spolu s pěti mladými hipsterskými scenáristy dokončit scénář svého nového filmu, který má završit jeho životní tvorbu.

K nim se připojí mladá hollywoodská hvězda (Paul Dano), Caineova dcera (Rachel Weiszová), kterou právě opustil Keitelův syn a mnoho divných hotelových hostů. Ti všichni nějakým způsobem narušují idylické rozhovory obou starců o píchání zamlada a prostatě zastara.


Nový film Paola Sorrentina má těžko popsatelnou atmosféru, kterou si ovšem přiblížíte velmi snadno, pokud jste viděli jeho film Velká nádhera. Nejzásadnější rozdíly spočívají v tom, že film je v angličtině (tudíž z něj budete více mít, pokud vládnete tímto jazykem) a že má kromě mnoha a mnoha meditativních, pocitových a zcela WTF scén také něco, co se dá nazvat "zápletkou".


Jinak, zcela stejně jako u Velké nádhery, platí, že:

 • Mnoho scén je audiovizuálně úžasných.
 • Herci jsou bezchybní a nestydí se za full frontaly.
 • U mnoha scén není úplně jasné, jestli to je Sorrentino myslí vážně, nebo jako parodii na artfilmy, ale příliš to nevadí, neboť to nenarušuje celkou WTF atmosféru filmu.
  • Vadí ovšem, že některé scény, jejichž záměr je od jejich počátku jasný, jsou zbytečně protahovány na dlouhé minuty téhož.
 • Film je dost dlouhý a v jeho poslední půlhodině je půl tuctu okamžiků, ve kterých by mohl krásně, působivě skončit. Ale neskončí.
A docela by mě zajímalo, jestli byl Caine nalíčený, nebo je v reálu opravdu už tak chatrný a na pokraji smrti...
Když se to všechno sečte, vychází mi, že Mládí je o trošičku lepší film, než Velká nádhera, především proto, že má zajímavější zápletku (respektive, na rozdíl od Velké nádhery v něm existuje nějaká zápletka). Ale pár procent mu musím strhnout za to, jak hodně Velkou nádheru kopíruje.

6 komentářů:

 1. Nejsou procenta. Tento film je bez procent. Fuka zapomněl. Fuka jednou bude zapomínat i na kalhoty, natož na procenta.

  OdpovědětVymazat
 2. to je nejaky vodfoakly tahle recenze nebo co
  jo

  OdpovědětVymazat
 3. Fujj... frontaly!

  "...jestli byl Caine nalíčený, nebo je v reálu opravdu už tak chatrný..." - obávám se, že to druhé, bohužel. Nikdo nemládne.

  OdpovědětVymazat
 4. Zdravím,

  ve druhém odstavci jsou přehozená jména herců, předpokládám, že Rachel Weiszová nehraje Keitelova syna.

  OdpovědětVymazat
 5. Kdo teda hraje Keitelova syna, kdyz ne Rachel?

  OdpovědětVymazat

Komentáře jsou moderovány kombinací umělé a lidské inteligence. Mohou být zveřejněny až po několika hodinách a ty zveřejněné mohou později zmizet. Pokud pošlete stejný (nebo podobný) komentář několikrát, výrazně se tím snižuje pravděpodobnost, že bude někdy publikován.